růst

  • Oslava mateřství (článek) Být matkou v dnešní době nepatří mezi hlavní dívčí touhy, jako tomu bylo dřív. Možná i proto, že mezi nabídkami a výzvami současného světa se jeho nenahraditelná hodnota trochu ztrácí. Přitom být matkou je dobrodružná cesta osobního růstu k lásce a naplnění.
  • Proměna lásky (článek) Prodlužováním života dochází k něčemu, co v minulých dobách nebylo běžné: důvěrný a vzájemný vztah se musí uchovat čtyřicet, padesát nebo šedesát let, a to s sebou nese nutnost volit si jeden druhého znovu a znovu.
  • Aby každý doma plnil svou roli (článek) „Dítě znamená pro manželství doslova seismické otřesy,“ píše americký psycholog John M. Gottman ve své knize Sedm principů spokojeného manželství. Ve většině případů tyto otřesy bohužel přináší změny k horšímu. Dětem a manželství se věnuje letošní Národní týden manželství, který probíhá od 8. do 14 února.
  • Aby štěstí zůstalo... (článek) P. Jakub Berka začíná svoji reflexi o svátosti manželství: "Nedávno jsem se díval do záznamů, koho jsem kdy oddal. Nedělám si statistiku, jenom si poznamenávám jména, abych na ně nezapomněl. Za každým jménem vidím životní příběh. Tu a tam na ně vzpomenu."
  • Ať je příběh našeho manželství živý (článek) Pokud nám jde opravdově o to, abychom skrze manželství duchovně rostli, musíme se přesvědčit, že nemá smysl klást si nebezpečnou otázku, zda jsem si vzal/a toho pravého člověka. Když jsme si jednou vyměnili manželský slib, taková otázka nepřinese nic užitečného a může naopak velmi uškodit.
  • Autentická láska musí být pokorná i odvážná (článek) Důležité podněty pro rozvoj partnerského vztahu najdeme v knížce známého italského psychologa a psychoterapeuta Osvalda Poli Můj život beze mne. Hovoří o identitě, o tom, že milovat můžeme jen tehdy, když jsme sami sebou. Když jsme zakořeněni ve svém nitru a darujeme sami sebe.
  • Bez bahna lotos nevykvete (článek) Slova zenového mistra v sobě skrývají hlubokou pravdu. Lotos představuje symbol znovuzrození, krásy, života, ale i štěstí v manželství. Aby mohl kvést skutečně potřebuje pořádné bahno. Stejně jako k lepšímu a hlubšímu porozumění v partnerském vztahu musíme projít obtížemi i temnými nocemi.
  • Být sám sebou (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Příběhy ukazují na to, co můžeme konkrétně udělat. Skutečná láska i k sobě samému je o rozhodnutí vydat se na cestu, naslouchat hlubokým tužbám svého srdce a nebát se je uskutečnit anebo jen tak přijímat, když přijde ten správný čas.
  • Dostáváš to, co toleruješ (článek) V nedokonalém světě nás nedokonalost vždy vyhledá, a pokud ji budeme tolerovat, jednoho dne nám přeroste přes hlavu. Nepříjemné věci si hledají míru, do jaké jim dovolíme, aby v našem manželství existovaly. A co dobré věci v manželství? Odkud pocházejí? Z téhož místa, odkud pochází tolerance – z našich hodnot.
  • Dovolme rozdílům, aby nás k partnerovi přitáhly blíž (článek) Ve valentýnském týdnu každý rok společně oslavujeme, jak moc pro nás manželství znamená. Mottem v roce 2023 jsou Manželské kontrasty. Nechte se inspirovat, jak ze svého dobrého manželství udělat ještě lepší nebo jak obnovit to, co se časem ze vztahu vytratilo.
  • Emoce – zrcadlo mého já (článek) Emoce prozradí víc, než si myslíme. Ukážou jací jsme, odhalí vnitřní a naprosto unikátní svět každého z nás podobně jako otisky našich prstů. Je dobré jim naslouchat a porozumět, protože jsou nezbytné pro náš vlastní spokojený život a nepostradatelné pro harmonické vztahy.
  • Investujme do vztahu tři mince (článek) John Gottman, jeden z vůdčích badatelů zaměřených na partnerské vztahy, zdůrazňuje, jak je důležité, aby náš partner cítil, že na něj myslíme. K tomu nám mohou pomoci tři mince, které budeme "nosit" v kapse. Po ránu je vložíme do levé kapsy, a než půjdeme večer spát, měly by všechny tři mince být v pravé kapse.
  • Já ho změním (článek) Kouč a spisovatel Alain Samson ve své knížce Život je příliš krátký na to, aby ... mimo jiné ukazuje, že nemá smysl pokoušet se měnit partnera. Na to jsme krátcí, druhé nezměníme. Měnit můžeme pouze sebe. Ke spokojenému životu je třeba hledat shodu a pátrat po dobrých vlastnostech toho druhého a po všem, čím je jedinečný.
  • Já to tak prostě mám (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Příběhy ukazují pohledy na to, co můžeme konkrétně udělat. S paní Evou jsme seděli v mediační místnosti a čekali jsme na jejího partnera Pavla, který ale nepřicházel.
  • Jak dosáhnout společného my (článek) Švédští psychologové Alan Linnér a Anders Nyman ve své knížce Láskyplná setkávání, nastiňují možné cesty, jak vybudovat a uchovat základy pevného a trvalého vztahu. Jako příklad nabízíme téma doplňování se a obohacování, kterým se ve své terapeutické praxi zabývají dennodenně.
  • Jak podpořit partnerský vztah mezi rodiči (článek) To, že se narozením dítěte partnerský vztah změní, je skutečnost, na kterou narážejí mnohá manželství. Ve své praxi mediátorky se s tím Andrea Vyskočilová setkává stále častěji. Když manželé prožívají vztah jen skrze dítě, často dochází ke ztrátě přímého partnerského vztahu. Proto je hned po narození dítěte potřeba partnerský vztah posilovat.
  • Jak poznám, že je to ten pravý? (článek) Otázka, která provází ty, kdo hledají partnera na celý život a zamýšlejí se nad perspektivou svého vztahu. Pomocí na společné cestě jim mohou být značky "ujištění".
  • Jaká je naše mapa lásky? (článek) Jen málo dárků, které si navzájem můžeme dát potěší víc, než pocit, že mě ten druhý zná a chápe. John Gottman autor knihy Sedm principů spokojeného manželství upozorňuje na to, jak důležitá je pozornost vůči detailům života našeho protějšku. Mít povědomí o světě toho druhého, znát navzájem své životní cíle, své obavy a naděje vytváří skutečnou mapu lásky.
  • Jaké nosíte brýle? (článek) Příčiny některých typických problémů s dětmi vysvětlují ve své knížce Rodiče v akci Monika a Martin Gajdovi. Jako manželé, rodiče a rodinní terapeuti rovněž nabízejí určitý návod, co dělat a čeho se vyvarovat. Tak například před nás staví otázku: Jaké nosíte brýle?
  • Jsem „hodným“ partnerem ? (článek) V mnoha manželstvích se zdá, že jeden z manželů je výrazněji sobecký, nezodpovědný, uzavřený do sebe nebo panovačný. Ten druhý je vnímán jako mučedník a lidé si říkají, jak jen dokáže snášet život s tak problémovým člověkem. Díky tomu je pro „hodného“ partnera často těžké stanovit si přiměřené hranice.
  • Jsme zodpovědní za tvář svého partnera (článek) Ve vztahu dvou lidí, v manželství, v partnerství i v přátelství, mohu způsobit, že ten druhý poroste, rozkvete. V setkávání s druhými, odkryjeme nejen to, jací jsme, ale i jeden ve druhém tvoříme něco nového, co zde předtím nebylo a teď je.
  • Jsou dohodnuté sňatky platné? (článek) V rámci rozhovoru snoubenců nad tématem svobodné vůle, jedné z podmínek platnosti manželství v katolické církvi, padla i otázka, zda lze považovat domluvené sňatky za platné? Jsou myšlena manželství, kdy sňatek dohodnou rodiče a např. nevěsta vidí ženicha poprvé až na svatbě.
  • K manželství nestačí mít svatbu (článek) K manželství je zapotřebí vydat se cestou od já k my. „Naše citová dimenze je povolána k lásce, projevující se věrností, vlídností a slitováním,“ uvedl papež František v katechezi věnované šestému přikázání Desatera – „Nezcizoložíš“. Právě věrná láska Kristova osvěcuje prožívání krásy lidských citů.
  • Kdo stojí ve středu mého vesmíru (článek) Jednou z nejtěžších věcí na lásce je nechat druhého, aby nás miloval tak, jak umí on, a ne tak, jak to chceme my. Přistihli jste se někdy, jak přemýšlíte, že by měl člověk, kterého milujete, udělat tohle nebo tamto? Říkáte si možná: Kdyby mě měl opravdu rád, udělal by to. Často očekáváme, že milovaná osoba bude mít v hlavě jenom naše potřeby…
  • Když se děti odstěhují (článek) Známá německá psycholožka otvírá témata, která se objevují v souvislosti s osamostatňováním dětí. „Opuštěné hnízdo“ je situace, kterou je potřeba brát vážně. Když se děti odstěhují, znamená to konec jedné z nejkrásnějších životních etap. I když rozumem chápeme nutnost osamostatňování, přijmout náhlou prázdnotu není lehké
  • Kořeny a křídla (článek) Moto Národního týdne manželství má mnoho významů a možností. Zahrnuje jak oblast mezigeneračních vztahů našich rodin, tak i osobní růst každého z nás i společnou cestu partnerů v manželství. Kořeny a křídla pomáhají porozumět složitému a krásnému fenoménu, kterým je partnerský vztah.
  • Láska je volba (článek) Viděl jsem manželství na pokraji rozvodu, která se podařilo zachránit, protože se partneři rozhodli pro lásku,“ píše Gary Chapman ve své knize o pěti jazycích lásky. Jak můžeme mluvit jazykem našeho partnera, když při pohledu do minulosti našeho vztahu cítíme jenom bolest, zlost a odpor?
  • Láska je zázrak, kdy toho druhého máte radši než sebe (článek) Konkrétní zkušenost ze svého manželství zmiňuje známá filozofka Anna Hogenová ve svých přednáškách i v několika rozhovorech, kde vysvětluje vztah mezi žitím podle autentického já a sobectvím.
  • Láska vidí ještě neotevřené dary (článek) Marek Vácha ve své knížce Láska tvoří krásu zve k tomu, abychom se na druhé pokoušeli dívat tak, jak je vidí Bůh. Láska vidí ještě neotevřené dary, vidí něco, co ještě není, co ale může být, co je v rejstříku jejích možností, láska tyto možnosti tvoří.
  • Letní manželství se podobají květinám (článek) Partnerské vztahy procházejí neustálou proměnou. Mění se postoje i emoce a vzájemné chování partnerů osciluje mezi vyjadřováním větší a menší míry lásky. Gary Chapman na základě zkušenosti s vlastním manželstvím a poradenské práce s manželskými páry ukazuje, že stejně jako v přírodě, i v manželství můžeme procházet proměnami, které připomínají střídání ročních období.
  • Malé pozornosti jsou nástrojem proměny (článek) Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky pater Martin Sklenář. Přemýšlí o tom, jak jsou jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty také zastaveními našimi. Jako ukázku vybíráme zastavení šesté – setkání s Veronikou.
  • Manželství není kabát, který vyjde z módy (článek) Zdá se, že mladí potřebují, aby tu byl někdo, kdo hájí staromódní či starosvětské, dnes nepopulární hodnoty a názory a kdo od nich neodstupuje. Mezi úkoly generace prarodičů patří udržování opravdových hodnot jako je věrnost danému slovu a manželská smlouva. Dokládá to i příběh, který zachytila Jiřina Šiklová ve své knize Deník staré paní.
  • Manželství zůstane vždy rizikem (článek) Při všem rozumovém uvažování, při všech znalostech druhého partnera zůstane manželství vždy rizikem, skokem do Boží náruče prostřednictvím náruče milovaného. A to je společné i s rozhodnutím se pro Boha v oblasti víry. Ale právě toto riziko dělá život životem. Jinak by šlo o nudnou, předem plánovanou záležitost.
  • Můj partner se nejspíš nezmění (článek) Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky P. Martin Sklenář. Přemýšlí o tom, jak jsou jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty také zastaveními našimi. Pro zamyšlení vybíráme sedmé zastavení věnované dalšímu pádu a trpělivosti.
  • Může se láska vrátit třeba i po třiceti letech? (článek) „Nejsme nepřátelé. Nehádáme se. Prostě žijeme ve stejném domě jako spolubydlící.“ Máte podobnou zkušenost? Příběh manželů, kteří dali svému manželství ještě šanci, přináší povzbuzení.
  • Mýtus všichni jsme stejní, ohrožuje stabilitu páru (článek) Šíření genderových teorií, které by nejraději vymazaly všechny rozdíly mezi pohlavími, převrací přirozený a univerzální princip jedinečnosti rodiny, tvořené mužem a ženou, kteří dávají život dětem. Maria Tereasa Zattoniová a Gilberto Gillino ve své knize Křehké vztahy hovoří o teoriích smývání rozdílů a vysvětlují jejich podstatu.
  • Napij se vincentky (článek) Proč potřebuje statečný člověk mnohem víc trpělivosti než hrdinské odvahy? Protože musí častěji snášet jednání ostatních, než zachraňovat tonoucího.
  • Neberte si to osobně (článek) Známá americká novinářka strávila nějaký čas ve škole pro trenéry zvířat. Přineslo jí to nečekaně i nový pohled na sebe, na život a prospělo to i jejímu manželství. Svoje poznatky nabízí s nadsázkou a s humorem.
  • Nejlepší svatební dar (článek) „Nejlepším svatebním darem od Boha je nástěnné zrcadlo jménem „můj partner“. Kdyby u něj byla kartička s věnováním, stálo by na ní: „Kéž mi pomůže poznat, jaký/á opravdu jsem. Někdy nebývá na prvních letech manželství nejtěžší přijmout to, co zjistíme o svém partnerovi, ale to, co zjistíme o sobě,“ píše Gary Thomas a dokresluje příklady ze života.
  • Nejoblíbenější příběh lásky je zahradnický (článek) V zahradnickém příběhu si partneři uvědomují, že vztah je potřeba neustále vyživovat a pečovat o něj podobně jako o květiny na zahradě. Proto neberou nic jako samozřejmost a dělají, co je v jejich silách, aby vztah vzkvétal a přežil nejrůznější protivenství, která život nevyhnutelně přináší.
  • Nezávazné přemítání manžela o manželce (článek) Tak trochu pohled do svědomí, povzbuzení k oživení vztahu a osvěžení pohledu na svého životního partnera. Některé otázky se dají položit i opačně, takže může přemítat i manželka o manželovi. Nejspíš přijdete na otázky další.
  • Nezhojené rány působí (článek) Někdo dokáže rány na duši nechat za sebou, kdežto jiný člověk svou bolest potlačí, aby ukázal sílu, a jeho duševní zranění potom určují celý jeho život. Svojí reakcí rozhodujeme, zda se bolest bude smět rozpustit, nebo jestli v nás zůstane. Rolf Sellin ve své knize: Hojení vnitřních ran pojednává o tom, jak bolest proměnit a využít jako příležitost k růstu.
  • Nová šance pro lásku (článek) Když se narodí vnouče, objeví se i ve vztahu prarodičů nová část. Nezávisle na tom, jestli je to společné vnouče nebo ne, to bude mít na partnerství vliv. Dítě dokáže vzbudit skvělé city a partnerství nově inspirovat, neboť je v něm velká symbolika – život půjde dál, i když my tu už nebudeme. Ale i pokud se dědou nebo babičkou stane jen jeden z partnerů, tuto skutečnost je potřeba nějak integrovat. Koncept bonusové babičky nebo bonusového dědečka přitom může pomoci. V partnerství v každém případě proběhne změna.
  • Obrazovka není uklidňující prostředek (článek) Michaela Slussareff ve své knížce Hry, sítě, porno. Nabízí rodičům průvodce džunglí digitálního dětství a puberty. Hovoří obecně o obrazovkách, kam spadají televize, telefony, tablety a počítače. Ani jedno ze zařízení nelze považovat za horší nebo lepší. Potřebujeme se naučit jak nad technologiemi v rukou malých dětí přemýšlet a hodnotit jejich rizika.
  • Ochrana pro náš vztah (článek) Modlitba má obrovský vliv na život jednotlivce i na vztah dvou lidí. Monika a Jakub Vejmělkovi připravili každý vlastní knížku Modliteb za svého milého, za svoji milou. Dobře se hodí pro inspiraci i jako pomoc pro každodenní modlitbu za různé oblasti v životě partnera.
  • Pornografie poškozuje pohled na ženu (článek) Zhlédnout všechno, co se nabízí, se ve čtrnácti nebo patnácti bere jako „společenská nutnost“, aby se nám druzí neposmívali. Avšak mladí lidé, jejichž pohled ztratil svou svěžest kvůli tomu, že se s tělesnými projevy lásky seznámili prostřednictvím surové a špinavé karikatury, nosí nekonečný smutek.
  • Proč děti zlobí (článek) My dospělí označujeme nepřijatelné a nevhodné projevy dětí nejčastěji jako „zlobení“. Nevhodné chování dětí ale může mít nejrůznější příčiny. Z vývojového hlediska příčiny zlobení výstižně definoval přemýšlivý synek jedné z autorek knížky Dost dobří rodiče.
  • Proč se zamilováváme do určitých lidí? (článek) Psycholog Robert Sternberg je známý "trojúhelníkovou" teorií lásky, podle níž se každá láska vyznačuje přítomností nebo nepřítomností tří složek: intimity, vášně a závazku. Jak taková konfigurace složek vzniká, autor popisuje ve své novější teorii, v níž lásku pojímá jako příběh.
  • Proč učit děti odkládat uspokojení (článek) Znáte Marshmallow? Pěnové bonbony oblíbené v anglosaském světě. Právě ty figurovaly ve většině experimentů známých pod názvem marshmallow test. S jeho pomocí psychologové zkoumali schopnost předškolních dětí odložit uspokojení. Výsledky jsou zajímavé a pro rodiče je to zpráva, že stojí zato děti rozvíjet a nedávat jim všechno hned.
  • První hranice musíme dát sobě (článek) Hranice v manželství neznamenají totéž jako hranice pro vašeho partnera. Nejde totiž o to, jak změnit či napravit partnera, případně ho k něčemu přimět. Hovoří se o tom, jak vnést do vztahu hranice, které poskytnou kontext, v němž oba manželé budou moci růst.
  • Restart partnerského vztahu (článek) Aby vztahy fungovaly, je potřeba jim věnovat pozornost. Bez „každodenní vztahové údržby“ může dojít i na havarijní či krizovou údržbu. A někdy je potřeba i vztah restartovat. O tom mluví sociální pedagožka a mediátorka Milena Mikulková.
  • Rodičům malých školáčků a nejen jim (článek) Končí prázdninový čas a děti se chystají do školy. Aktovka voní novotou, přezůvky jsou pečlivě podepsané, pouzdro plné barevných pastelek a těšení na paní učitelku, na spolužáky. Jaké to asi bude? Někdy mají větší trému rodiče, protože jim přibývají nové povinnosti a bojí se, jak děti, ale i oni sami v nové situaci obstojí.
  • Rodina je nejbezpečnějším trenažerem (článek) „Domov a rodina jsou nejbezpečnějším trenažerem pro všechny dovednosti, kterých můžeme v životě dosáhnout,“ je přesvědčený Jan Zajíček, předseda Rodinného svazu. Jeho zamyšlení na téma Rodina není jenom slovo, zvou k oslavě Mezinárodního dne rodiny 15. května, který je podpořený Týdnem pro rodinu.
  • Rozdíly jako pozvání lásky (článek) Kolikrát nás asi napadne myšlenka: „Jak jiný je můj partner, a jak moc se od sebe lišíme?“ Někdy nás to jen třeba zarazí, jindy ale úplně vykolejí. S kým že to vlastně žiji a jak to má on jinak a proč? Je to tak v pořádku a co vlastně s tím?
  • Rozšiřujte své mapy lásky (článek) Známý psycholog Josef Zeman v přednášce na konferenci věnované dokumentu Amoris Laetitia porovnává myšlenky papeže Františka s výsledky studia profesora psychologie Johna Gottmana z Washingtonské univerzity. Jeho dílo Sedm principů spokojeného manželství shrnuje výsledky dlouholeté praktické práce s manželi spolu s dlouhodobým, metodicky precizním laboratorním výzkumem podmínek, za kterých prosperují dlouhodobé manželské vztahy.
  • Rozum a cit ve výchově (článek) Nedávno jsem sledoval jednoho svého kamaráda, jak krásně a přirozeně komunikoval se svými dětmi a nehledanými slovy jim ukazoval hodnotu přátelství. Zároveň bylo takřka hmatatelné, jak děti jeho věty nasávají. Když jsem se ho ptal na to, jak to dělá, řekl mi: „Ani nevím, přichází to nějak samo.“
  • Se vztahem je to jako s tangem (článek) Zkušenost zapálených tanečníků argentinského tanga inspirovala Štěpána Smolena k zamyšlení a ke chvále tohoto výrazného tance. O podobnosti partnerského vztahu s tangem pak hovořil, když se Tereza a Zdeněk protančili až ke svatbě a on dostal za úkol na ní kázat.
  • Sen v rodině (článek) Kolik těžkostí v manželském životě se vyřeší, když si ponecháme prostor pro sny, když najdeme čas k reflexi, když neustaneme v myšlenkách na manžela či manželku a když sníme o dobrých vlastnostech, které mají. Nikdy neztrácejte iluze, které jste měli jako snoubenci!
  • Sežeňte si zlatou rybku (článek) Dr. Henry Cloud ve své knížce o hranicích v manželství ukazuje, že štěstí a bezprostřední pohodlí jsou ty nejhorší hodnoty pro život v manželství. Vypráví o setkání s jedním mladým mužem. Hovořili spolu o dívce, se kterou se chtěl oženit, ale měl určité otázky ohledně jejich vztahu. Během rozhovoru se několikrát vyjádřil v tom smyslu, že ho jeho dívka nečiní „šťastným“.
  • Snášet a vydržet (článek) Někdo z nás mohl v dětství slyšet: „S tebou se to nedá vydržet.“ Pokud to slýchal pravidelně a navíc od blízké osoby, pravděpodobně to přijal za své a vnímá, že je s ním něco špatně. Anselm Grün ve své knize Cesta k radosti a vnitřnímu klidu rozehrává téma, jak snášet a vydržet sebe sama i druhé ve vztazích a jak se naučit přitom vzájemně růst.
  • Společný humor (článek) Modlitba má obrovský vliv na život jednotlivce i na vztah dvou lidí. Monika a Jakub Vejmělkovi připravili každý vlastní knížku Modliteb za svého milého, za svoji milou. Dobře se hodí pro inspiraci i jako pomoc pro každodenní modlitbu za různé oblasti v životě partnera.
  • Stojím na tvojí straně (článek) Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky pater Martin Sklenář. Přemýšlí o tom, jak jsou jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty také zastaveními našimi. Jako ukázku vybíráme zastavení první – soud.
  • Strom roste za cenu popraskané kůry (článek) V životě nikdy nedosáhneme trvalého a neměnného stavu uspokojení, úlevy, dobrého pocitu psychické i fyzické vyrovnanosti a stoprocentně splněných přání. Jaro našeho života narušují občasná zimní období, která přinášejí zdánlivé odumírání či smrt. Správný růst počítá s tím, že se čas od času objeví větší či menší spletence událostí, které otřesou naším zajetým pořádkem.
  • Svléknout starý kabát (článek) Přichází zimní čas a s ním i příležitost se zastavit, ztišit a podívat se na sebe novýma očima. Sebepoznání otevírá nové horizonty nejen nám, ale promítá se i do našich vztahů. Může tak proměnit i lásku manželskou a partnerskou.
  • Štěstí najdeme tam, kde právě jsme (článek) Už vám partner někdy vyčetl, že je nešťastný kvůli vám? A vyčetli jste totéž vy jemu? Těžko se tomu věří, ale v milujícím vztahu nejste za štěstí svého partnera zodpovědní. Někdy se na nás naši blízcí snaží svalit zodpovědnost za nedostatek radosti ve svém životě, ale takové uvažování je pomýlené. Když něco takového dělají, zbavují se možnosti najít skutečné naplnění.
  • Štěstí najdeme v zůstávání (článek) Láska a manželství má hodně definic a mnoho rozměrů. „K lásce v manželství nutně patří, že společně zůstáváme,“ říká P. Josef Prokeš v zamyšlení pro snoubence. Potřebujeme bezpečný prostor zůstávání, věrnost, abychom mohli dozrávat.
  • Táhněte za jeden provaz (článek) Škola značně ovlivňuje pohodu v našich rodinách. Čím jsou děti starší, tím bývá situace náročnější. Zvlášť děti, které přecházejí na druhý stupeň nebo na osmi či čtyřleté gymnázium, mají najednou výrazně zhoršené známky a rodiče jsou bezradní jak jim pomoci. Čím dětem prospějeme a čím jim naopak můžeme uškodit?
  • Tati, já chci kočičku! (článek) Také vás zaskočila dětská touha po zvířátku, nejlépe po kočičce, a hned vás napadá: Na procházky s ní chodit nejde, člověk si s ní pořádně nemůže hrát a navíc – kočky jsou záludné, těžko se odhaduje, co si myslí... Zkusme se na dětské přání podívat z pohledu dětské psychologie.
  • Tři otázky, které nám změní život (článek) Gary Chapman ve své knize Sedm podob lásky ukazuje, že pokud nebudeme lásku rozvíjet, ovládne nás naše sobecká přirozenost. Sám přináší osobní zkušenost, která proměnila jeho manželství. Učíme-li se skutečně milovat, můžeme zakoušet hloubku, která poskytuje mnohem víc uspokojení než jakákoli krátkodobá euforie.
  • Upřednostňování druhého (článek) Modlitba má obrovský vliv na život jednotlivce i na vztah dvou lidí. Monika a Jakub Vejmělkovi připravili každý vlastní knížku Modliteb za svého milého, za svoji milou. Dobře se hodí pro inspiraci i jako pomoc pro každodenní modlitbu za různé oblasti v životě partnera.
  • Úžas se nás může zmocnit kdykoli (článek) Mladí manželé Noëlovi měli už šest vlastních dětí, když se rozhodli, že by si rádi osvojili nějaké opuštěné dítě s postižením. Po dvouletém byrokratickém martyriu si mohli přivést domů Marušku s Downovým syndromem, která se stala miláčkem celé rodiny. Deník Clotildy Noëlové vyšel již v několika vydáních a také v českém jazyce.
  • Věříte na lásku podle kuchařky? (článek) Na vylepšení lásky neexistuje kouzelné zaříkávadlo. Knihy, které radí jak v sedmi krocích dosáhnout lepšího partnerství, mohou fungovat jen pro lidi, kteří věří v lásku podle kuchařky. Touží skutečně jednat podle nějakého receptu, ale žádný zázračný recept pro každého neexistuje, protože lidé nosí v hlavě velice rozmanité podoby lásky.
  • Vnitřní výzva mateřské lásky (článek) Známý filozof Erich Fromm ve své knize Umění milovat rozkrývá podstatu mateřské lásky. Srovnává ji s láskou erotickou a ukazuje na jejich rozdílnost.
  • Všichni stavíme na ramenou našich předků (článek) Jediná odpověď na otázku, čím se odvděčit za rodičovskou podporu dětí nebo vnoučat, je: ničím. Jako rodiče či prarodiče bychom nikdy neměli očekávat, že z naší podpory vyplyne víc náklonnosti, lásky nebo práv, i když je to pro nás někdy těžké. Tohle je prostě jednosměrná ulice. Je ale v pořádku něco vložit a nikdy za to nic nedostat zpátky?
  • Změnit se musí on (článek) Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky pater Martin Sklenář. Přemýšlí o tom, jak jsou jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty také zastaveními našimi. Jako ukázku vybíráme osmé zastavení – to on...
  • Znovu nalézt nevinnost očí (článek) Slepota duše má na lásku fatální dopad. Vidíme, ale mrtvýma očima, nevidíme už krásu bytosti, která si získala naše srdce. Láska uhasíná jako plamen, který spotřeboval všechen olej v lampě. Neboť láska se živí krásou.
  • Ztrácím svůj život pro štěstí druhého? (článek) Cílem manželství je ztratit pro druhého svůj život. To je také poselství Velikonoc. Jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty jsou také zastaveními našimi. Poselství jedenáctého zastavení Křížové cesty, kterou pro manžele připravil P. Martin Sklenář, nám to připomíná.
  • Zůstaň, kde jsi (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Příběhy ukazují pohledy na to, co můžeme konkrétně udělat. Před lety jsem byl na návštěvě u paní, které jsme od dětství říkali teto. Jednoho krásného červencového večera teta vzpomínala na svůj život a já si dodnes některé její životní moudrosti pamatuji.
  • Jak správně slavit svatbu? (článek) Konejte ji jako slavnost, protože svatba je slavnost, křesťanská slavnost, nikoli světská. Nejhlubší důvod radosti onoho dne nám ukazuje Janovo evangelium, odpověděl papež František snoubencům ve svátek sv. Valentina.

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému