Ať je příběh našeho manželství živý

21.8.2023

Ať je příběh našeho manželství živý Pokud nám jde opravdově o to, abychom skrze manželství duchovně rostli, musíme se přesvědčit, že nemá smysl klást si nebezpečnou otázku, zda jsem si vzal/a toho pravého člověka. Když jsme si jednou vyměnili manželský slib, taková otázka nepřinese nic užitečného a může naopak velmi uškodit.

Učme se žít se svojí volbou

Lepší alternativou než pochybnost o volbě, kterou člověk udělal, je naučit se s ní žít. Jedna postava v románu Anne Tylerové „A Patchwork Planet“ k tomuto pohledu dospěje příliš pozdě. Třicetiletý vypravěč prošel rozvodem a nyní pracuje v zaměstnání, kde je v kontaktu téměř výhradně se starými lidmi. Jak pozoruje jejich dlouholeté manželské svazky, dospěje k hlubokému odhalení: Začal jsem mít podezření, že nešlo o to, zdali si vzali správného člověka. Nakonec jste prostě s tím, s kým jste. Upsali jste se mu, věnovali mu půl století, poznali ho tak, jako znáte sebe, nebo dokonce ještě líp, a tak se prostě tím pravým stal. Nebo možná tím jediným – to je přesnější. Kéž by mi to někdo řekl dřív. Kdybych to věděl, počkal bych tehdy. Přísahám, že bych počkal a nedohnal bych Natálii k tomu, aby ode mne odešla.

Gary Thomas uvádí, že  jeho děti se někdy smějí tomu, jak se jim rodiče zdají nekompatibilní. „Nejsem si jist, zda bychom byli jeden pro druhého dokonalou volbou, kdyby to vyhodnocoval počítač. Ale pěstujeme svůj vztah, vážíme si ho a děkujeme Bohu za každý společný den. Namísto toho, aby člověk spotřebovával energii na úvahy, zda si vzal toho pravého, může vložit síly do práce na tom, aby z příběhu dvou zdánlivě nekompatibilních jedinců vytvořil krásné manželství: plodit děti, hledat smysl, chválit Boha a sloužit mu a být si věrni až do konce.

Polovičním vítězstvím tedy je udržovat příběh svého manželství živý, odmítnout to vzdát, pevně věřit, že když na svém místě vytrváme, dáváme Bohu čas a příležitost, aby svou milostí v našem životě působil. Není to jednoduché, ale je to posvátné a silné a zanechává to trvalé dědictví.

Příběh našeho manželství se může stát legendou

Gary Thomas má moc rád povzbuzení Jerryho Jenkinse k tomu, abychom si užívali příběh svého manželství: Vyprávějte příběh vašeho manželství. Vyprávějte ho dětem, přátelům, bratřím a sestrám, ale obzvlášť sobě navzájem. Čím lépe máte svůj společný příběh uložený v paměti, tím spíš vám poslouží jako ochrana před spoustou tlaků, které chtějí vaše manželství zničit. Ať je to příběh natolik důvěrně známý, že se stane jedním z vláken, z nichž je utkán váš život. Měl by se stát legendou, která se ve vašem rodu traduje z generace na generaci, ubrání se každé nepřízni a manželství za manželstvím se pyšní stabilitou, silou a životaschopností.

Nepřerušujte společný příběh s člověkem, kterého vám Bůh dal, abyste ho milovali. Neslevte ze zkušenosti společné cesty ruku v ruce s Bohem, který se umí vžít do všech vztahových obtíží, s nimiž se potýkáte.

Podle knížky Garyho Thomase: Posvátnost manželství. Co když Bůh zamýšlel manželství spíše jako cestu ke svatosti než ke štěstí? Nakladatelství Triton.

Autor: Thomas, Gary  |  Štítky: manželský slib, partnerský vztah, růst, smysl života, věrnost  
Sekce: Svatba   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články