Dostáváš to, co toleruješ

12.9.2022

Dostáváš to, co toleruješ V nedokonalém světě nás nedokonalost vždy vyhledá, a pokud ji budeme tolerovat, jednoho dne nám přeroste přes hlavu. Nepříjemné věci si hledají míru, do jaké jim dovolíme, aby v našem manželství existovaly. A co dobré věci v manželství? Odkud pocházejí? Z téhož místa, odkud pochází tolerance – z našich hodnot.

U pozitivní i negativní stránky v konečném důsledku platí, že budeme mít to, čeho si ceníme. Pokud si ve vztahu něčeho ceníme, pak nebudeme tolerovat nic, co tuto hodnotu ničí, a naopak budeme usilovat o to, aby byla přítomná a rostla. Díky těmto hodnotám daný vztah získává svou identitu a podobu, svůj vlastní charakter. Určité věci se ve vztahu dějí a jiné ne. To, čeho si ceníme se děje a to, čeho si neceníme, tam nebude. V manželství to například funguje takto:

  1. Nebudu tolerovat nic, co narušuje naši hodnotu upřímnosti.
  2. Oba budeme aktivně usilovat o budování a zvyšování upřímnosti v našem vztahu.
Hodnoty dávají tvar našemu vztahu

Naše hodnoty se stávají základní identitou a ochrannými hranicemi manželství. Utvářejí ho a chrání, poskytují mu prostor k růstu. Určují, jak bude náš vztah vypadat, co tam nebude smět růst i to, co budeme vyhledávat a udržovat. Hodnoty našeho vztahu fungují jako skelet domu: dávají mu tvar. To, čeho si ceníme, určuje, jak se náš vztah nakonec vyvine.

Henry Cloud a John Townsend upozorňují na šest důležitých hodnot, které stojí za to vyzdvihovat, abychom měli zdravé manželství: láska k Bohu, láska k partnerovi, oddanost, upřímnost, věrnost, soucit, odpuštění. Pokud tyto hodnoty ve svém manželství přijmeme jako důležité, budeme si jich vážit a usilovat o ně, pak budeme svůj vztah budovat na pevném základě.

Jde o dobro druhého člověka

Hluboce se ztotožnit s druhým člověkem znamená myslet na to, jak na něj působí naše chování. Milovat partnera jako sám sebe znamená myslet na to, jak učinit jeho život lepším. Vnímat jeho potřebu jako svou vlastní a chtít pro něho to nejlepší. Kromě zakotvení v empatii je láska k partnerovi založená na oddanosti. Být někomu oddaný znamená, že budete při něm a neopustíte ho ani tehdy, když přijdou těžkosti.

Problém ve vztahu obvykle ukazuje na to, že obě strany potřebují vyrůst a změnit se. Bez oddanosti je snazší se tomu vyhnout. Někteří neodcházejí fyzicky, nýbrž emocionálně. Opouštějí vztah tak, že ho vyjmou ze svého srdce. Když člověk vytrvá, projde nutnými změnami.

Oddanost nám poskytuje čas, strukturu a bezpečí, potřebné k tomu, abychom se mohli změnit. Krásným svědectvím o moci oddanosti jsou slova jednoho muže: „Je to úplně jiný život, když víš, že tě ten, kdo tě miluje, nikdy neopustí. Člověka to opravdu hluboce změní.“

Láska, která do manželství přináší dobré hranice, do vztahu přináší i skutky. Čím lépe se lidé s někým znají, tím jsou lenivější. Postupně začnou jeden druhého „brát jako samozřejmost“. Opravdová láska si nedovolí ochladnout.

Více Henry Cloud a John Townsend: Hranice v manželství. Proč je důležité pro růst manželství vytyčit meze a stanovit důsledky? Nakl. Návrat domů.

Autoři: Cloud, Henry, Townsend, John  |  Štítky: bezpečí, hodnoty, hranice, láska v manželství, růst  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články