Štěstí najdeme v zůstávání

7.6.2021

Štěstí najdeme v zůstávání Láska a manželství má hodně definic a mnoho rozměrů. „K lásce v manželství nutně patří, že společně zůstáváme,“ říká P. Josef Prokeš v zamyšlení pro snoubence. Potřebujeme bezpečný prostor zůstávání, věrnost, abychom mohli dozrávat.

I v manželství nám hrozí dva extrémy. Buď se stále ženeme dopředu, nestíháme, jsme neustále v budoucnosti. Ženeme se za výkonem, tlačíme na pilu, jsme nervózní. Anebo naopak propadáme pasivitě, prokrastinaci, rezignaci, rutině nebo nicnedělání. Stále se vracíme do minulosti, vzpomínáme na staré dobré časy. 

Zůstávání je čas, kdy se věci dějí, ale ne překotně. Není to statická strnulost, spíš prodlévání v přítomnosti. Je to žasnutí nad krásou přírody, údiv nad druhým člověkem…

K zůstávání si málokdy vystačíme sami, potřebujeme někoho, kdo nám pomůže vytvořit prostor k zůstávání, abychom mohli růst. 

Josef Prokeš to dokládá svědectvím jednoho muže: „Víš, já bych v sobě neobjevil tak krásné věci, kdybych k tomu neměl svou ženu. Kdyby mi nevytvořila prostor, kde mohu dozrávat, kde se mohu hlouběji stávat sám sebou.“

Dozrávání dobře známe a máme rádi u vína, pivo také musí vyzrát, stejně jako zrající sýry. Taky jablka v červenci sice jsou už velká, ale ještě jsou kyselá, musí zůstat na stromě do září, aby dozrála. Kultura, která má různé urychlovače, aby nemusela čekat, je chudá.

Štěstí najdeme v zůstávání, když si navzájem pomáháme zůstávat a vytváříme místa, kde se dá zůstávat… kde můžeme chviličku setrvat. Krásně je to vidět na příkladu, buď se najíme rychle, anebo u jídla můžeme zůstávat spolu a zažijeme rodinu. Také dědečkové a babičky dávají dětem prostor a čas k zůstávání, ve kterém mohou vnoučata dozrávat. Inspirací je verš "Zůstaňte v mé lásce a já zůstanu ve vás" J 15,4.

Abychom byli společností krásnou a plodnou, musíme si pomoci vytvářet místa zůstávání, kde nemusíme chvátat, kde můžeme spočinout, uzdravit se, žasnout a být vděční.

Podle kázání P. Josefa Prokeše 5. neděle Velikonoční, pro snoubence 

Autor: Prokeš, Josef  |  Štítky: čas, láska v manželství, růst, vděčnost  
Sekce: Povzbuzení | Příprava na manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články