Kdo stojí ve středu mého vesmíru

20.11.2023

Kdo stojí ve středu mého vesmíru Jednou z nejtěžších věcí na lásce je nechat druhého, aby nás miloval tak, jak umí on, a ne tak, jak to chceme my. Přistihli jste se někdy, jak přemýšlíte, že by měl člověk, kterého milujete, udělat tohle nebo tamto? Říkáte si možná: Kdyby mě měl opravdu rád, udělal by to. Často očekáváme, že milovaná osoba bude mít v hlavě jenom naše potřeby…

Ona osoba ale nemusí být schopna dělat přesně to, co chceme my. Někdy v manželství partner očekává od druhého, že bude úzkostlivě dbát o naplňování jeho potřeb. Nárokovat si to (ať už nahlas nebo mlčky) bere blízkému člověku svobodu a může to zničit láskyplný vztah.

Jedním z nejlepších darů, které můžeme druhému dát, je svoboda

Přátelství je požehnáním pro život každého člověka. Aby se však dařilo, nelze přátelství ani přítele vnímat jako objekt, jejž můžeme vlastnit. V přátelství je potřeba dát druhému člověku svobodu růst a měnit se.

Někdy se možná přistihneme při tom, jak se pokoušíme vlastnit a kontrolovat své přátele, manžela, manželku či členy rodiny, nebo jimi manipulovat. Kolikrát nás napadlo, proč naši přátelé nejsou lepšími přáteli? A kolikrát být lepším přítelem, partnerem znamená plnit naše přání a uspokojovat naše potřeby? Kolikrát nás napadlo, jestli jsme my dobrým partnerem, partnerkou?

Nesmíme ze svého muže či ženy udělat středobod vesmíru

Člověk nemá být závislý na žádné věci nebo člověku. To znamená ani na manželovi. Snoubenci při sestavování žebříčku hodnot velmi často staví partnera na první příčku. Ale to v sobě nese závažné úskalí. Nelze být na někom úplně závislý. Upírat zrak k jedinému člověku v naději, že naplní všechny naše potřeby. To nikdo nedokáže. Je to velká zátěž, protože náš partner není Bůh. Ať je vztah sebekrásnější, jednoho dne skončí. Vždyť slibujeme lásku až do smrti.

Když do středu svého života postavíme Boha, neznamená to, že by nám zbylo méně lásky na manžela, či manželku. Když stojí  ve středu Bůh, je dost místa pro ostatní. Dát lidem svobodu být tím, čím jsou, je formou lásky.

Inspirováno Jamesem Martinem: Jezuitský návod téměř na všechno.

(jš)

Štítky: hodnoty, přátelství, růst, svoboda  
Sekce: Život v manželství | Čas známosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články