Dovolme rozdílům, aby nás k partnerovi přitáhly blíž

13.2.2023

Dovolme rozdílům, aby nás k partnerovi přitáhly blíž Ve valentýnském týdnu každý rok společně oslavujeme, jak moc pro nás manželství znamená. Mottem v roce 2023 jsou Manželské kontrasty. Nechte se inspirovat, jak ze svého dobrého manželství udělat ještě lepší nebo jak obnovit to, co se časem ze vztahu vytratilo.

Rozdíly jsou obvykle tím, co k sobě partnery přitahuje

Rozdíly se v manželství mohou týkat mnoha věcí. Toho, jaké máme názory na výchovu, řešení konfliktů, zacházení s penězi, komunikaci, intimní život, plánování, dovolenou, pořádek v domácnosti, trávení času s druhými lidmi, politiku nebo zda si chceme pořídit psa či chalupu.

Je ale mnoho dalších kontrastů. Existují manželství s větším věkovým rozdílem, z rozdílných kultur, vztahy zasněných introvertů se společenskými extroverty. Manželství jedináčků s partnery z velkých rodin. Manželství tichá a manželství italská. Často si hledáme partnery, kteří nás dokážou „unést“ a jsou naší kotvou.

Odlišnosti tvoří náš vztah zábavnějším

Rozdíly a odlišnosti jsou obvykle tím, co k sobě partnery přitahuje. Ve skutečnosti se často tam, kde nejde o zásadní věci, postupně shodneme na tom, že se na některé věci prostě díváme jinak nebo k nim jinak přistupujeme. Může nám to pomoci ocenit jedinečnost toho druhého. 

„Kde nejde o zásadní věci “ je zde samozřejmě klíčová fráze. Je hloupé a zbytečné se od sebe odcizit kvůli otázkám, na kterých ve skutečnosti nezáleží. Jak ale rozeznat drobný nesouhlas od vážného rozporu v přesvědčeních a životní filozofii? Jak poznáme, kdy bychom si měli „trvat na svém“? Mnoha rozchodům by se dalo předejít, kdyby manželé víc přemýšleli o svých odlišnostech a nechtěli se jich za každou cenu zbavit. Je to těžké, protože většina z nás chce mít „pravdu“ a cítíme se být v právu. Odpovědi na tyto otázky budou záviset na tom, jakou důležitost přikládáme jednotlivým problémům.

Věříme, že nejsilnější vztahy jsou ty, ve kterých mohou být oba partneři sami sebou a zároveň si pomáhají „dostat jeden ze druhého to nejlepší“. Záměr měnit druhého člověka nebo se dramaticky měnit podle cizích ideálů odsuzuje mnohé páry k neúspěchu. I páry, které mají hodně společného, musí někdy dělat kompromisy. Každý zdravý vztah zahrnuje schopnost žít s odlišnostmi, někdy se s nimi smířit a nebo hledat společná řešení a cesty, jak se přizpůsobit jeden druhému.

Dovolme rozdílům, aby nás k partnerovi přitáhly blíž. Je téměř nemožné najít dva lidi, kteří dělají všechno úplně stejně. To, že se od svého partnera poněkud lišíme, může náš vztah učinit zábavnějším a vzrušujícím. Možná dostaneme příležitost podívat se na věci novým způsobem nebo zažít věci, které bychom sami nezkusili.

Nemusíme se vzdát toho, kým jsme, abychom mohli být v manželství spokojení. Pracovat s našimi rozdíly nám může pomoci lépe poznat sebe sama i to, kým se můžeme stát.

Motto Národního týdne manželství 13.– 19. 2. 2023

Štítky: láska v manželství, rozdíly, růst, sv. Valentin  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články