Pojem "společenství" není v životě církve nový, je ale v poslední době pojmem značně frekventovaným. Zkušenosti z postmoderní pluralitní společnosti (nikoli jen z církve!) ukazují, že sdružování lidí s podobnými zájmy, názory nebo cíli je i v době vypjatého individualismu spíš přirozené než umělé a dále, že sdružování je nutné, má-li jedinec v anonymním davu obstát se svými profilovanými postoji nebo chce-li uskutečnit nějaké své plány. Aleš Opatrný: Cesty pastorace v pluralitní společnosti.
Rádi bychom vytvořili inspiromat nápadů a zkušeností pro společenství manželů, aby jejich setkávání mělo charakter jak hluboce lidský, tak také duchovní.
Výsledek ankety pro manželská společenství zachycuje zkušenosti šestnácti společenství: z nich pět trvá víc než dvacet let, sedm má zkušenost deseti až dvacetiletou a čtyři společenství jsou začínající, manželské páry se scházejí dva až čtyři roky. Výčet osvědčených akcí je překvapivě bohatý. Kromě večerního setkání dospělých probíhají nejrůznější neformální setkání s dětmi i bez dětí.
víceŠtítky: manželé, společenství, poznávání Sekce: Manželská společenství, Zkušenosti a inspirace (7.8.2020)
Výsledky dotazníkové akce, která si kladla za cíl shromáždit zkušenosti a potřeby manželských společenství, stojí za pozornost. Dotazník k 31. 8. 2017 vyplnilo šestnáct společenství. Pět trvá víc než dvacet let, sedm má zkušenost deseti až dvacetiletou a čtyři společenství jsou začínající, manželské páry se scházejí dva až čtyři roky.
víceŠtítky: manželé, společenství, hodnoty Sekce: Manželská společenství, Zkušenosti a inspirace (20.7.2018)
Výsledky dotazníkové akce, která si kladla za cíl shromáždit zkušenosti a potřeby manželských společenství, stojí za pozornost. Dotazník vyplnilo šestnáct společenství, což představuje reprezentativní vzorek. Nejstarší společenství vzniklo v roce 1987 a nejmladší v roce 2015. Pět společenství trvá víc než dvacet let, sedm má zkušenost deseti až dvacetiletou a čtyři společenství jsou začínající, scházejí se dva až čtyři roky.
víceŠtítky: manželé, společenství, povzbuzení, zkušenosti Sekce: Jak začít, Manželská společenství (19.7.2018)
Mezinárodně uznávaní odborníci na otázky rodiny Mariateresa Zattoniová a Gilberto Gillini ve své knížce Křehké vztahy hovoří o virech, které ohrožují manželství a pojmenovávají antiviry, které je potřeba rozvíjet. Důležitým závěrem je, že antivirus nemůže být vyprodukován jediným párem. Potřebujeme další rodiny, společenství párů, s nimiž bychom vytvořili spojenectví a postupovali společně.
víceŠtítky: společenství, Ježíš, rozdílnost, spiritualita, uzdravení manželství Sekce: Manželská společenství (19.7.2018)
Jak děti postupně dospívají, je potřeba mnohem víc mluvit o nich s Bohem, než s nimi o Bohu. Proto jsme se před lety domluvili, že se na úplný závěr setkání našeho manželského společenství budeme modlit za naše děti. Nejprve jsme se několik roků modlili Modlitbu rodičů, pak jsme ji prostřídali Rodičovským požehnáním a v současnosti se modlíme vlastní modlitbu za děti i za vnoučata.
víceŠtítky: děti, modlitba, rodiče Sekce: Manželská spiritualita, Manželská společenství, Rodina s dětmi, Zkušenosti a inspirace (15.9.2017)
Většina z nás zažila život ve společenství ještě v době totality, kdy jsme se jako studenti scházeli tajně, četli Písmo, modlili se a společně podnikali nejrůznější bohulibé aktivity. Když jsme se s manželem připravovali na manželství, salesián P. Josef Dolista nám kladl na srdce, že bychom neměli jako manželé zůstat sami.
víceŠtítky: bible, manželé, společenství života Sekce: Jak začít, Manželská společenství (5.1.2016)
Cesty za pokladem po značkách s plněním nejrůznějších úkolů jsou oblíbenou hrou nejen na táboře, ale i na rodinné dovolené. Děti, kterým se nechce moc šlapat, rázem chytí druhý dech, když mají konkrétní cíl. Díky přátelům jsme objevili novou hru geocaching, a tak hledáme skrýše pomocí GPS navigace. Zatím nejhezčí byl určitě poklad z Jitravy.
více Sekce: Manželská společenství, Zkušenosti a inspirace (3.12.2015)
Přes všechny stesky na situaci v naší zemi musíme uznat, že máme všechno, co potřebujeme a ještě mnohem víc, žijeme v nadbytku. Cest, jak se podílet na pomoci těm, kteří to potřebují, je víc. Výbornou myšlenkou je projekt Adopce na dálku. Postřehy ze společenství rodin, které „adoptovalo“ chlapce v Ugandě vám projekt názorně přiblíží.
více Sekce: Manželská společenství (1.11.2015)