Láska je zázrak, kdy toho druhého máte radši než sebe

24.5.2021

Láska je zázrak, kdy toho druhého máte radši než sebe Konkrétní zkušenost ze svého manželství zmiňuje známá filozofka Anna Hogenová ve svých přednáškách i v několika rozhovorech, kde vysvětluje vztah mezi žitím podle autentického já a sobectvím.

Odpověď vidí ve filozofickém pojetí lásky. Cituje Jana Patočku, který píše v předmluvě k Hegelově estetice: „Láska je zázrak, kdy toho druhého máme radši než sebe sama. Ovšem místo abyste se sobě ztratili a rozpustili se v rozdávání se pro druhé, je to chvíle, kdy pochopíte, že v tom druhém jste taky. Že jste vlastně dvakrát.“

Ve filozofii je to zároveň i podstata štěstí – člověk je šťastný, když má hodně bytí, když "hodně jest". Není to jen plochá radost z toho, že si dáte dobré jídlo nebo skleničku vína. Je dobře, že štěstí netrvá neustále. Je důležité, aby člověk měl v životě pocit, že mu něco chybí, i když vlastně všechno má. Nouze je mezní situace, která nás vede k tázání. Tázání vede k sebepoznání. A sebepoznání zase k autenticitě.

Možnost žít z vlastního pramene

Anna Hogenová je vdovou, ale na manžela vzpomíná s láskou. „Roky jsme spolu měli třecí plochy. Já jsem milovala knížky, on mi vyčítal, že pořád čtu a málo vařím. Že je to chyba. A pak za určitou dobu, jestli nám to trvalo klidně dvacet let, já jsem najednou pochopila, že mu musím darovat, po čem jsem sama toužila, že ho nebudu vůbec nijak řídit. Řekla jsem mu doslova: Buď si tím, čím jsi úplně nejhlouběji – a nemyslete si, on neměl všechny vlastnosti jenom pěkné – já budu šťastná, když ty budeš šťastný. A za to, co jsem mu darovala, že jsem ho přestala řídit představami, které jsem o něm měla, jsem i já od něj dostala tento dar. Možnost žít z vlastního pramene. Zní to obyčejně, ale tohle, když vám někdo dovolí, pocítíte obrovskou vroucnost. Takovou lásku! Nechci, aby to znělo jako klišé, ale od té chvíle byl náš život moc pěkný. Chodili jsme spolu na procházky, jezdili na kole, lyžovali, lezli po skalách a byli jsme spolu moc rádi."

V takovém partnerství se pak člověk s druhým opravdu cítí jako jedna bytost. Může s ním budovat domov i fantasticky stárnout. A hlavně je to taková úleva! Život je krásný, když člověk žije z vlastního pramene, nikoli z podsunutého.

Anna Hogenová (citace z rozhovoru v časopise Moje psychologie 2021/1; viz též www.zeny.cz/lifestyle 

Autor: Hogenová, Anna  |  Štítky: jednota, láska v manželství, přijetí, růst, zázrak  
Sekce: Povzbuzení | Jednota | Příprava na manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články