Rozdíly jako pozvání lásky

25.9.2023

Rozdíly jako pozvání lásky Kolikrát nás asi napadne myšlenka: „Jak jiný je můj partner, a jak moc se od sebe lišíme?“ Někdy nás to jen třeba zarazí, jindy ale úplně vykolejí. S kým že to vlastně žiji a jak to má on jinak a proč? Je to tak v pořádku a co vlastně s tím?

Jako žena a muž jsme odlišní a jako manželé na tuto jinakost neustále narážíme. Proto se někdy může zdát těžké jeho/ji milovat. Vždyť přemýšlíme každý na úplně jiné rovině. Kolikrát se člověku stane, že si je jistý svým náhledem na věc a v tom partner přijde s úplně novým úhlem pohledu.

Je vůbec možné milovat někoho, kdo je tak jiný než já?

Když milovat někoho, kdo se od nás tak liší, je pro nás občas tak těžké, jak pak můžeme milovat Boha? On je duch a my žijeme v těle, on je věčný a my žijeme v čase, on miluje dokonale, v plnosti a toho my nejsme schopni… Pro člověka je mnohem snazší milovat druhého než milovat Boha, protože mezi lidmi není třeba překonávat takovou rozdílnost jako vůči Bohu. A přesto to možné je.

Učit se milovat to odlišné, jiné

Ale co když je manželství zamýšleno s cílem vyvádět nás ze sebe samých právě tím, jak se učíme milovat „to jiné, odlišné“? Potřebujeme být vyváděni ze sebe samých, protože ve skutečnosti nejsme úplní. Bůh nás stvořil tak, že hledáme své naplnění v Něm – Zcela Jiném.

Manželství nás učí, že nejsme jediní důležití na světě. Učí nás dávat druhému přednost, ale také se z druhého radovat někdy až extaticky. Pokud však jeden z partnerů ovládá druhého, není se čemu učit. Láska je klíčem k hlubokým tajemstvím vesmíru, otevírá dveře do věčnosti a proměňuje nás.

Ano, milovat partnera může být někdy těžké. Je to ale nádherná výzva samotné Lásky. A chceme-li opravdově milovat Boha, zkusme se třeba právě teď zadívat na prstýnek na naší ruce – symbol vzájemné lásky a rozhodnout se poznávat, co tento prstýnek, který nám partner kdysi navlékl, pro nás představuje. Možná pocítíme štěstí, že jsme milováni takoví, jací jsme. A to jednou pro vždy někým, kdo nás nekonečně přesahuje a zároveň propojuje. Proto i rozdílnost v našem partnerství může být vlastně krásnou výzvou, jak okusit naši rozdílnost v jednotě a učit se vzájemné lásce.

Podle knížky Garyho ThomasePosvátnost manželství. Co když Bůh zamýšlel manželství spíše jako cestu ke svatosti než ke štěstí? Nakladatelství Triton.

(rk)

Autor: Thomas, Gary  |  Štítky: Boží láska, jednota, láska v manželství, radost, rozdílnost, růst  
Sekce: Život v manželství | Jednota | Manželská spiritualita   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články