Bez bahna lotos nevykvete

1.4.2024

Bez bahna lotos nevykvete Slova zenového mistra v sobě skrývají hlubokou pravdu. Lotos představuje symbol znovuzrození, krásy, života, ale i štěstí v manželství. Aby mohl kvést skutečně potřebuje pořádné bahno. Stejně jako k lepšímu a hlubšímu porozumění v partnerském vztahu musíme projít obtížemi i temnými nocemi.

Obraz lotosu, který potřebuje bahno, aby mohl vykvést, připomíná, že se nemusíme obtíží a utrpení obávat. Každý máme něco, nějaké svoje „bahno“, utrpení, které může být úrodné. Ale také nemusí, pokud se promění v zatrpklost a izolaci.

Utrpení může přinést ovoce, může z něj vykvést lotosový květ. Můžeme ho použít k většímu pochopení pro druhé, k porozumění jejich bolestem a trápení. Utrpení vede k větší pokoře.

Opakem pokory je pýcha, tj. neporozumění pro druhé, nesmířenost s druhými. Úzce souvisí s naší nesmířeností se sebou. Sílu k poznání sebe sama, načerpáme právě, když dobře prožijeme svoje utrpení.

Zvláštností lotosu je, že se nedá ušpinit tekutými nečistotami, na povrchu okvětních lístků jsou drobné krystaly, které pomáhají stékání tekutých látek z květu. Tuto techniku nyní využívají oděvní firmy k výrobě obleků, které se nedají politím ušpinit. Je to inspirativní cesta i pro nás.

Jak se dostat z „bahna“ ven 
  1. Připustit si své utrpení, každý má nějaký svůj osten – co to je?
  2. Nebýt pasivní obětí – to je toxické! Spolknout křivdu někdy znamená ji pak znovu a znovu polykat! Místo toho můžeme zaujmout kontemplativní postoj – pokojně si říct: „Zdravím tě utrpení, úzkosti, vím, že jsi tady, vím o tobě.“ Naše utrpení je jako plačící dítě v nás a kontemplativní vědomí je jako dobrá maminka – můžeme se obejmout, konejšit a soucítit se sebou.
  3. Až když jsme utrpení přijali, můžeme ho odevzdat Boží lásce, a ta ho může proměnit. Hlubokou zkušenost s proměňující mocí utrpení měl sv. Jan od Kříže. Podle jeho zkušenosti naše temné noci znamenají účast na smrti a vzkříšení Ježíše Krista. Velikonoční příběh je pro něj interpretačním klíčem k novému životu.

Bolest i frustrace patří k našemu životu. Nevylučují se se štěstím. Bolest činí náš život hlubším. 

Další inspiraci najdete v knize Davida Peroutky OCD: Vnitřní mlčení. Uzdravující cesta meditace. Nakl. Pavel Mervart.

(jš)

Štítky: bolest, pokora, přijetí, růst  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články