Já ho změním

8.3.2021

Já ho změním Kouč a spisovatel Alain Samson ve své knížce Život je příliš krátký na to, aby ... mimo jiné ukazuje, že nemá smysl pokoušet se měnit partnera. Na to jsme krátcí, druhé nezměníme. Měnit můžeme pouze sebe. Ke spokojenému životu je třeba hledat shodu a pátrat po dobrých vlastnostech toho druhého a po všem, čím je jedinečný.

Už několikrát jsem se setkal s lidmi, kteří byli zamilovaní do nesprávné osoby, a často jsem slýchal věty typu: „Je to pruďas, ale to je jen dočasné, já ho změním“ nebo „Ona prostě potřebuje veškerou moji lásku, aby přestala rozhazovat peníze...“ Ti lidé se drží myšlenky, že dokážou změnit objekt své touhy.

Člověk se stává tím, co prožívá. Takže pokud jste vyrůstali s matkou, které připadalo normální pětkrát za den zametat, i vám se bude zdát normální pětkrát denně brát do ruky smeták. A pokud vašeho partnera vychovávala matka, pro niž bylo zcela dostačující zametat dvakrát týdně, je dost možné, že i jemu bude připadat normální zametání dvakrát za týden. Kdo má pravdu? Pravdu máte oba dva. Teď nezbývá, než najít nějakou shodu, abyste mohli spolu spokojeně žít.

Vzpomeňte na Sisyfa, padlého krále, jenž byl odsouzen k tomu, aby každý den znovu tlačil kámen nahoru? Každý večer se ten balvan skulil dolů a on mohl další den začít znovu. No a podobné trápení si připravujete, když si umíníte, že budete měnit hodnoty těch, kteří vás obklopují. Tyto hodnoty jsou ale plody toho, co prožili. Oni tím žijí. Nikdy nepřijmou vaše hodnoty a nebudou popírat ty své. Bylo by to proti jejich přirozenosti.

Marge Warellová ve své knize Odvaha napsala: „Všimli jste si, že všichni, kteří řídí pomaleji než vy, jsou idioti, a všichni, kteří jezdí rychleji, jsou šílenci?“ Je snadné si myslet, že právě my máme ve všem pravdu a že si můžeme uzurpovat roli nejvyššího soudce lidských bytostí, lepší ale bude změnit postoj, pokud si chceme život co nejvíc užít.

Druhé nezměníte. Takže spíš než nechat svého soudce, aby vám našeptával, co vám chybí k dokonalosti, snažte se pátrat po jejich dobrých vlastnostech a po všem, čím jsou jedineční. Když to budete dělat, zjistíte, že máte na výběr ze dvou možností:

  • Můžete se naučit mít toho člověka i přesto rádi

Soustřeďte se na jeho silné stránky a na společné hodnoty, které vás ženou vpřed. Ptejte se, v čem byste mu mohli pomoci. Přestaňte se zlobit, když vás jeho chování trochu podráždí.

  • Můžete tuto osobu vyloučit ze svého života

Někteří lidé jsou tak „toxičtí“, že nás stahují stále níž. Vyvolávají v nás pocit nedostatečnosti. Pokud dotyčný spadá do této kategorie, ptejte se sami sebe, jestli ho ve svém životě potřebujete. Možná nastal čas, udělat za tímto vztahem tlustou čáru.

Alain Samson: Život je příliš krátký na to, aby… Portál

Autor: Samson, Alain  |  Štítky: láska v manželství, partnerský vztah, přijetí, růst  
Sekce: Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články