Máte chuť si hrát?

6.5.2024

Máte chuť si hrát? Psycholožka Linda Syllaba společně s Danielou Gaigg sdílejí své zkušenosti a podněty pro maminky, které hledají cestu jak nevyhořet. Jak najít sílu a vymezit si čas na regeneraci a péči o sebe. Jak získat trvalý pocit dostatečné sebehodnoty. Malá ochutnávka ukazuje, že si nemusíme hrát tak, jak nás to nebaví.

Jedna maminka na individuálním koučingu vyprávěla o své náročné prvorozené dceři, která si neustále něco žádá: pastelky, lepidlo a další materiál a nejraději si chce hrát s maminkou, takže intenzivně vyhledává kontakt. Žena to popisovala jako velmi stresující, protože hry její dcery jí připadaly nezáživné. Otázka, jestli má sama chuť si hrát a s čím, ji překvapila.

Smíme si hrát a tvořit, jak chceme

Nemusíme něco tvořit, když nás tvoření nebaví. A nemusíme si hrát s hračkami, které nám připadají nudné. Je to dovoleno. Můžeme přicházet s nápady, které odpovídají našim osobním preferencím. Smíme si hrát, tvořit a cestovat, jak chceme a kam chceme. Smíme se řídit podle sebe!

Děti umějí zacházet s tím, že různí lidé mají různé zájmy. Buď se přidají, nebo ne. Při hrách, tvoření a podobných aktivitách to je snadno proveditelné. Občas to samozřejmě nejde, například když jde o výlety, tam se prostě musí přidat, každopádně dokud jsou malé.

Linda Syllaba dokládá tvrzení svojí osobní zkušeností: „Moji synové rychle pochopili, že pro hry s autíčky nebo s legem jsem nepoužitelná. Také jako kamarádka do pranice jsem zcela nevhodná. Se mnou můžou skládat puzzle, hrát vědomostní hry a chodit na výlety.“

Ukažme se takové, jaké jsme

Pro významné mezilidské vztahy je důležitější ukázat se takové, jaké jsme, než naplňovat mateřská klišé. Dcera, která svou matku neustále vyzývala ke hře, ji jenom a pouze „hledala“. Kde jsi, mami? Kdo jsi, mami? Tak by se dalo přeložit její chování. Dcera nemůže přestat, dokud matka nenalezne samu sebe a neukáže se jí. Dcerka je na tomto spojení závislá. Její matka byla natolik zaměstnaná tím, aby dítě „viděla“ a plnila jeho potřeby, že ji ani nenapadlo, že tady chybí něco jiného. Ona sama.

Autorka nás zve: „Přijměte to, co je ve vás a co z vás vychází. Je to v pořádku, vy jste v pořádku, dokonce i když se to někomu jinému nelíbí. Nepracujte proti sobě. Raději následujte svůj vnitřní hlas. Žijte samy sebou a svojí touhou! Vaše rodina, celý svět a především vy – ti všichni vás potřebují ve vaší jedinečnosti."

Více: Gaigg, Daniela, Syllaba, Linda: Máma v pohodě. Sebepéče pro hrdinky všedních dnů. Nakladatelství Portál.

Autoři: Gaigg, Daniela, Syllaba, Linda  |  Štítky: děti, hra, matka, růst, sebepoznání  
Sekce: Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články