Nová šance pro lásku

17.4.2023

Nová šance pro lásku Když se narodí vnouče, objeví se i ve vztahu prarodičů nová část. Nezávisle na tom, jestli je to společné vnouče nebo ne, to bude mít na partnerství vliv. Dítě dokáže vzbudit skvělé city a partnerství nově inspirovat, neboť je v něm velká symbolika – život půjde dál, i když my tu už nebudeme. Ale i pokud se dědou nebo babičkou stane jen jeden z partnerů, tuto skutečnost je potřeba nějak integrovat. Koncept bonusové babičky nebo bonusového dědečka přitom může pomoci. V partnerství v každém případě proběhne změna.

Nenechte tuto šanci nevyužitou! Možná se znáte už mnoho let, třeba už jste zavedli skvělá pravidla a vycházíte spolu, každý ví, co může od toho druhého očekávat. Teď je tu příležitost se nově zařídit, opět se na sebe naladit a vdechnout i partnerskému vztahu prarodičů nový život. Jak si můžeme další životní úsek společně uspořádat? Jak si můžeme čas, který spolu máme, zpříjemnit?

Některé páry považují prarodičovství za příležitost nechat si poradit od profesionálního poradce. To vítám jako velmi dobrý trend, protože se jedná o snahu vědomě si dopřát příjemný život, o vědomé působení proti „běžné“ krizi stárnutí.

Rezignace nebo deprese? Ne, díky! Žijme aktivně, držme se toho, co je dobré, vždyť nám toho život může ještě tolik dát, pokud mu to dovolíme. Tím nemyslím příští dovolenou (což může být také krásné) nebo pořízení něčeho hmotného, ale zaměření se na něco smysluplného, na vzájemnou lásku i na lásku v celém rodinném systému.

Když přibude do rodiny nový člen, nic nezůstává při starém

Alžběta a Ota přišli do poradny. Alžbětina dcera z prvního manželství se stala matkou a Alžběta babičkou. Ota se cítí odstrčený, protože Alžběta pomáhá svojí dceři, kde může. Alžběta je pod velkým tlakem, protože chce všem vyhovět. Chce být aktivní babičkou, chce zapojit i Otu a chce, aby chápal, že ona teď má jiný časový rozvrh. Alžbětiny priority se jako mávnutím kouzelné hůlky posunuly. Ota chápe, že Alžběta chce věnovat dceři a vnučce svůj čas, ale i on chce být důležitý, cítí se opuštěný a odstrčený.

Oba by si přáli, aby ten druhý změnil své chování. Mají se rádi a nechtějí, aby jejich vztah skončil. Alžběta je ve stresu, aby vyhověla i Otovi. Mysleli si, že bude dobrou babičkou, ale že se v jejím životě jinak nic nezmění. Po čase zjistili, že je to nemožné.

Když přibude do rodiny nový člen, nic nezůstává při starém. Ota byl ochotný stát se bonusovým dědečkem. Chtěl být zahrnutý do plánování, chtěl být součástí dění. Pro Alžbětu to byl velký důkaz lásky, přesto pro ni nebylo lehké přenechat Otovi některé úkoly, aby měli čas opět plánovat společné aktivity. „Může naše láska přes nové výzvy ještě dále růst? „To byla pro Alžbětu a Otu rozhodující otázka, kterou si stále znovu kladli. V každém dlouhodobém vztahu platí, že je třeba se přizpůsobovat novým podmínkám. To vyžaduje flexibilitu, schopnost vcítit se do druhého a hodně tolerance na obou stranách.

Gundi Mayer-Rönne, Carina Manutschieri: Nová role: Babička. Veselý, uvolněný a respektující vztah k vnoučatům. Portál, 2023.

Autoři: Manutscheri, Carina, Mayer-Rönne; Gundi  |  Štítky: krize v manželství, láska v manželství, prarodiče, respekt, růst  
Sekce: Povzbuzení | Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články