Může se láska vrátit třeba i po třiceti letech?

3.10.2022

Může se láska vrátit třeba i po třiceti letech? „Nejsme nepřátelé. Nehádáme se. Prostě žijeme ve stejném domě jako spolubydlící.“ Máte podobnou zkušenost? Příběh manželů, kteří dali svému manželství ještě šanci, přináší povzbuzení.

Gary Chapman odpovídá na otázku příběhem, který se opravdu stal. Na jednom semináři za ním přišli dva manželé. Muž řekl: „Přišli jsme vám poděkovat za to, že jste do našeho manželství přinesl nový život. Byli jsme svoji třicet let, ale posledních dvacet let bylo strašně prázdných. Jestli chcete vědět, jak špatné naše manželství bylo, tak za celých těch dvacet let jsme nebyli na jediné společné dovolené. Prostě jsme bydleli ve stejném domě, snažili se být zdvořilí, a to je asi tak všechno.

Před rokem jsem o svém problému pověděl svému kamarádovi. Zašel k sobě domů a přinesl mi vaši knihu Pět jazyků lásky. Řekl mi, abych si ji přečetl, že nám to pomůže. To poslední, co se mi chtělo, bylo číst zase nějakou knížku, ale udělal jsem to. Hned večer jsem se do ní pustil. Četl jsem ji do tří do rána a s každou další kapitolou jsem si uvědomoval, jak jsme celá ta léta nemluvili jazykem lásky jeden druhého.

Dal jsem tu knížku manželce a požádal ji, jestli by si ji také přečetla a řekla mi, co si o ní myslí. O dva týdny později mi ohlásila: „Už to mám přečtené.

„A co si o tom myslíš?“ Zeptal jsem se.

„Myslím, že kdybychom tu knihu bývali četli před třiceti lety, naše manželství by bylo hodně jiné.“

Řekl jsem jí: „Já to vnímal úplně stejně. Myslíš, že by mělo smysl zkusit to teď?“

Odpověděla, že nemáme co ztratit. Mluvili jsme o svých primárních jazycích lásky a dohodli jsme se, že aspoň jednou týdně zkusíme mluvit jazykem jeden druhého a uvidíme, co se bude dít. Kdyby mi tenkrát někdo řekl, že za dva měsíce k ní zase budu cítit lásku, nevěřil bych mu, ale stalo se.“

Manželka se přidala: „Kdyby mi někdo řekl, že k němu ještě někdy budu cítit lásku, byla bych mu odpověděla: „V žádném případě. Už se toho stalo moc.“

Pak doplnila: „Letos jsme spolu poprvé po dvaceti letech jeli na dovolenou a měli jsme se báječně. Ujeli jsme čtyři sta mil, abychom mohli přijít na váš seminář, a užívali si, že jsme spolu. Jenom mi je líto těch promarněných let, kdy jsme jen žili ve stejném domě, místo abychom spolu měli láskyplný vztah.“

Může se v manželství po třiceti letech znovuzrodit láska? Ano, budete-li oba ochotni zkusit mluvit jazykem lásky jeden druhého. Dalších dvacet let pak pro vás bude tak vzrušujících, že těch minulých dvacet se stane jen matnou vzpomínkou.

Gary Chapman, Randy Southern: Pět jazyků lásky pro muže. Nakl. Návrat domů.

Autoři: Chapman, Gary, Southern, Randy  |  Štítky: komunikace, láska v manželství, obtíže v manželství, růst  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články