Sežeňte si zlatou rybku

19.10.2020

Sežeňte si zlatou rybku Dr. Henry Cloud ve své knížce o hranicích v manželství ukazuje, že štěstí a bezprostřední pohodlí jsou ty nejhorší hodnoty pro život v manželství. Vypráví o setkání s jedním mladým mužem. Hovořili spolu o dívce, se kterou se chtěl oženit, ale měl určité otázky ohledně jejich vztahu. Během rozhovoru se několikrát vyjádřil v tom smyslu, že ho jeho dívka nečiní „šťastným“.

Něco z toho, co dívka dělala, nebo něco na jejich vztahu ho „nečinilo šťastným“. Pomocí otázek se podařilo zjistit, že dívka po něm chce, aby řešil některé věci v jejich vztahu. Bylo třeba, aby odvedl práci, která stála určité úsilí. A to pro něj nebyla „šťastná“ doba. Když musel na vztahu pracovat, přestával mu vyhovovat.

Dr. Cloud se nejdříve snažil pochopit, o jaké problémy jde, ale čím víc mu naslouchal, tím víc viděl, že problémem je on sám. Jeho postoj byl: „Když nejsem šťastný, určitě se děje něco špatného.“ A okamžitě docházel k závěru, že to špatné je v někom jiném, a nikoli v něm. Z jeho hlediska se na žádném problému nikdy nepodílel – tím méně se pak podílel na jeho řešení.

„Myslím, že vím, co byste měl udělat,“ řekl mu.

„Co?“ zeptal se mladý muž.

„Myslím, že byste si měl opatřit zlatou rybku.“

Podíval se na něj, jako by byl trochu šílený, a zeptal se: „O čem to mluvíte? Proč to říkáte?“

„Připadá mi, že to je asi tak nejvyšší úroveň vztahu, pro který jste připravený. Na manželství zapomeňte.“

„Co myslíte tou nejvyšší úrovní vztahu?“

„No, i pes od vás něco vyžaduje. Pes potřebuje občas vyvenčit. Musíte po něm uklízet. Jindy od vás vyžaduje čas, když mu ho nechcete dát. Pes by mohl narušit vaše štěstí. Raději si sežeňte zlatou rybku. Ta toho tolik nepožaduje. Ale žena naprosto nepřichází v úvahu.“ Největší hodnotou toho člověka bylo štěstí a bezprostřední pohodlí.

Když nejsme šťastní, možná se děje něco dobrého

Podle dr. Clouda lidé, kteří chtějí být neustále šťastní a usilují o to víc, než o všechno ostatní, jsou nejnešťastnějšími lidmi na světě. Štěstí někdy přichází proto, že se děje něco dobrého. Ale obvykle je výsledkem naší vnitřní vyrovnanosti a toho, že jsme na svém charakteru pracovali tak, jak bylo potřeba, abychom mohli být spokojení a radostní za jakýchkoli okolností, v nichž se ocitneme. Štěstí je plodem spousty těžké práce ve vztazích, povolání, duchovním růstu a v celé řadě dalších oblastí života.

Manželství znamená spoustu práce. Štěstí se dostavuje jako výsledek absolvování určitých těžkých chvil, jako jsou konflikty, obavy a stará traumata. Rozčarování, že někdo je jiný, než jsme si představovali. Přijmout nedostatky a nezralost je těžký úkol. To všechno je normální a lze na tom pracovat. A když to lidé zvládnou, opět dosahují štěstí, obvykle hlubšího a lepšího druhu. Když ale narazí na tyto neviditelné zdi a zůstávají v pozici, že tento problém „překáží mému štěstí“, zlobí se kvůli „nepohodlí“ a vzniklé těžkosti odmítnou řešit nebo ze vztahu odejdou, něco není v pořádku.

Pravda je taková, že když nejsme šťastní, možná se děje něco dobrého. Možná jsme byli k tomuto okamžiku krize dovedeni proto, že v něčem potřebujeme vyrůst a daná krize může být řešením velké části toho, co v našem životě není správné. Kdybychom dokázali uchopit to, co se v této situaci můžeme naučit, mohlo by to změnit celý náš život. 

Henry Cloud, John Townsend: Hranice v manželství. Proč je důležité pro růst manželství vytyčit meze a stanovit důsledky? Návrat domů. 

Autor: Cloud, Henry  |  Štítky: hodnoty, krize v manželství, partnerský vztah, růst, sobectví  
Sekce: Krize v manželství | Čas známosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články