svatba

  • Co očekávat po svatbě (článek) Ať už je svatba začátkem společného života, a nebo vyústěním několikaletého spolužití, očekávání mladých lidí stále souzní s pohádkovým: „a žili spolu šťastně až do smrti.“ Po svatbě začíná nová etapa života a mnohdy je to perná práce, která má do pohádky daleko.
  • Jak na rodičovské požehnání před svatbou (článek) V internetových diskusích můžeme číst: "Chystáme svatbu a při tom narážíme na tradice, které už nám nedávají smysl, např. kde se sejít před obřadem, zda chtít rodičovské požehnání před svatbou a jak to udělat, když jedni rodiče by si to hodně přáli a pro druhé je to jen starobylý zvyk, který se do dnešní doby moc nehodí." Otázky mají jak děti, tak rodiče, kteří by dětem rádi požehnali.
  • Kdy se slaví perlová svatba (článek) Nejznámější výročí svatby jsou stříbrná a zlatá svatba – pětadvacet a padesát let. Každé výročí svatby je ale důvodem k zastavení. K prohlédnutí svatebních fotografií, k návštěvě místa, kde jsme společnou cestu zahájili a k vděčnosti, za všechno, co jsme spolu překonali. Návrat ke kořenům bývá také povzbuzením na další cestě.
  • Tři otázky při svatebním obřadu (článek) Při vlastním svatebním obřadu, který následuje po bohoslužbě slova, oddávající snoubence nejprve osloví a pak se jich ptá na svobodu jejich rozhodnutí, na jejich vůli k věrnosti a na odhodlání přijmout a vychovávat děti.
  • Dá se svatba odložit bez následků? (článek) Jedním z dopadů usnesení vlády č. 215 ze dne 15. 3. 2020, o přijetí krizového opatření spočívajícího v zákazu volného pohybu osob na území České republiky je také výslovný zákaz konání svatebních obřadů. Je pravděpodobné, že krizová opatření potrvají delší čas a dotknou se mnoha párů, které se tolik těšily a připravovaly na svůj svatební den.
  • Formální náležitosti svatby v kostele (článek) Zařizování svatby znamená také spoustu papírování. Proto přinášíme přehled kroků, které je potřeba udělat a seznam dokumentů potřebných pro církevní a svatební matriku.
  • Házení rýže je přáním dobra novomanželům (článek) Házení rýže při východu z kostela nebo obřadní síně bývá pro nevěstu s ženichem nepříjemnou záležitostí. Svatebčané házejí rýži přímo na novomanžele a když je rýže opravdu hodně, tak je to až bolí. Zrníčka pak nacházejí všude možně ještě další tři dny. Proč mají podstupovat takový nepříjemný rituál?
  • Inspirace na svatební oznámení (článek) Sbírka svatebních oznámení je velkým pokladem, milou vzpomínkou na všechny páry, které jsme doprovázeli při jejich přípravě na manželství. Zároveň je to úctyhodná sbírka citátů, které mohou posloužit jako inspirace pro páry budoucí. Manželé v nich zase můžou najít povzbuzení a návrat k ideálům, které stály na začátku jejich společné cesty.
  • Jak říct rodičům, že se chceme vzít? (článek) Tradice žádání o ruku nevěsty se postupně proměňuje. Obvykle žádal mládenec rodiče o ruku jejich dcery, a pak se slavily zásnuby. V současnosti většinou nejprve požádá o ruku svoje děvče, zasnoubí se, a pak teprve řeší, kdy a jak to mají oznámit rodičům. Univerzální recept neexistuje, aspektů, které ovlivňují rozhodnutí jak doma svatbu oznámit, je celá řada, a je jen na vás dvou, jak se rozhodnete.
  • Krájení svatebního dortu (článek) Součástí rituálu svatební hostiny je dodnes dodržovaná tradice krájení svatebního dortu. Symbolizuje společné dělení a vzájemnou pomoc, stejně jako společný úklid střepů z talíře, který "náhodou" upadl při odkládání sklenky na uvítanou...
  • Manželství krok za krokem (článek) Název facebookové stránky Manželství krok za krokem poukazuje na to, že snoubenci, kteří slaví svatbu, se vydali na cestu, která vede od JÁ ke společnému My. Je to cesta postupných krůčků, na které je důležité mít před očima společný cíl.
  • Proč se někteří lidé berou? (článek) Společná práce přivedla rodinné terapeuty Ludmilu Trapkovou a Vladislava Chválu ke svatbě. Propojují zkušenosti psycholožky a lékaře, manželky a manžela, matky a otce, babičky a dědečka. Z jejich rozhovoru s Pavlou Louckou, který vyšel knižně pod názvem Muž a žena v rodině, vybíráme odpovědi týkající se svatby.
  • Prý nepotřebují „papír“ na lásku (článek) „Já …, odevzdávám se Tobě …, slibuji, že Ti zachovám lásku, úctu a věrnost…“ Slova, která se manželům vrývají hluboko do paměti a zásadně mění naše životy. Dávají jistotu a stabilitu. Proč tedy není víc lidí, kteří seberou odvahu a vysloví je?
  • Rozbití talíře je hlubokým rituálem (článek) Tradiční svatební rituál rozbití talíře je někdy považovaný za úsměvný nebo povrchní. Podle kněze a rodinného terapeuta Petra Glogara v sobě nese hlubokou symboliku. Ukazuje nejen to, že život je křehký. Je pro novomanžele výzvou překročit práh a stát se spolutvůrci něčeho nového.
  • Slavíte výročí svatby? (článek) Léto je podle statistik dlouhodobě nejčastějším svatebním časem. Díky tomu si mnozí manželé mohou připomenout a oslavit výročí svatby. Stojí za to se přitom ohlédnout a udělat si malou revizi svého manželství.
  • Svatba není přednáška o lásce (článek) Symboly a znamení v nás probouzejí zájem a nespokojí se s málem, chtějí zasáhnout celý náš život. To, na co se díváme, nás také proměňuje. Nejde jen o rozum a přemýšlení. Znamení zasahují také naši fantazii, city, paměť, proměňují vztahy. Pomáhají nám vyjádřit to, o čem se těžko mluví.
  • Šlapeš po mých snech (článek) Sbírka svatebních oznámení je milou vzpomínkou na všechny páry, které jsme doprovázeli při jejich přípravě na manželství. Zároveň je to úctyhodná sbírka citátů, které mohou posloužit jako inspirace pro páry budoucí. Kromě citací známých autorů, citací ze Starého i z Nového zákona, jsme na svatebních oznámeních našli také texty, u kterých nebyl uveden autor.
  • Zákonitosti přechozených vztahů (článek) Jak se pozná přechozený vztah a co dělat, abychom vybudovali partnerský vztah na celý život? To jsou otázky, kterým se věnuje známý psycholog Jeroným Klimeš v rozhovorech, článcích i odborných publikacích. Jako nejlepší terapii propaguje prevenci, tj. včas se rozhodnout pro svatbu a založení rodiny.
  • Buď všechno nebo nic (článek) Nad textem manželského slibu vždycky žasnu, protože je velmi stručný, a přitom tak obsažný: „Já, František, odevzdávám se tobě, Marie, a přijímám tě za manželku. Slibuji, že ti zachovám lásku, úctu a věrnost, že tě nikdy neopustím a že s tebou ponesu všechno dobré i zlé až do smrti. K tomu ať mi pomáhá Bůh. Amen.“ A ona říká: „Já, Marie...“ píše P. Aleš Opatrný v článku pro Katolický týdeník.
  • Jak správně slavit svatbu? (článek) Konejte ji jako slavnost, protože svatba je slavnost, křesťanská slavnost, nikoli světská. Nejhlubší důvod radosti onoho dne nám ukazuje Janovo evangelium, odpověděl papež František snoubencům ve svátek sv. Valentina.
  • K situaci snoubenců v dnešní době (článek) Situaci snoubenců v dnešní době reflektuje Směrnice České biskupské konference pro přípravu na svátost manželství, vydaná v roce 2017. Nejedná se o vzorovou přípravu ani o sbírku katechezí pro snoubence, ale o zásadní orientační text, ze kterého citujeme:
  • K uzavření manželství mezi katolíkem a pokřtěným v jiné církvi (článek) 136. Členové jiných církví nebo církevních společenství mohou být při uzavření manželství v katolické církvi svědky. Katolíci též mohou být svědky při uzavření manželství v jiných církvích či církevních společenstvích.
  • Kurzy společné přípravy na život v manželství (článek) Probíhají třikrát do roka (podzim, zima a jaro) v Pastoračním středisku, Praha 6-Dejvice (sv. Vojtěch). Během osmi večerů se v rámci přednášek a následných seminářů probírají základní témata obsažená v manželském slibu. Setkání jsou vždy v úterý večer od 19.30 do 21.30 hod. Na přípravě se podílejí manželské páry a několik kněží.
  • Manželský slib (článek) Po kladně zodpovězených otázkách kněz vyzve ženicha a nevěstu, aby své rozhodnutí vstoupit do manželství, potvrdili podáním ruky a slavným slibem:
  • Manželský souhlas (článek) 1625. Hlavními osobami manželské smlouvy je pokřtěný muž a pokřtěná žena, svobodní k uzavření manželství, kteří dobrovolně vyjádří svůj souhlas.
  • Mezinárodní dokumenty o manželství (článek) Uvádíme výběr článků z mezinárodních dokumentů o lidských právech a humanitárních otázkách po roce 1948, které zmiňují problematiku manželství.
  • Modlitba za manžele (článek) Manželé přistoupí k oltáři anebo zůstanou na místě a kleknou si. Oddávající stojí se sepjatýma rukama a vyzve všechny k modlitbě. Všichni se chvíli potichu modlí. Potom oddávající s rukama vztaženýma nad manžele pronáší modlitbu:
  • Obsah manželského slibu, průběh svatebního obřadu (článek) "Nezřídka se stává, že lidé přejí novomanželskému páru: "A mějte se vždycky tak rádi jako dnes". A třebaže o dobrém úmyslu zde není důvod pochybovat, je to ta nejhorší a nejnesmyslnější věc, jakou můžeme dvěma lidem na začátku jejich společné cesty životem přát," řekl P. Vojtěch od sv. Hedviky OCD ve své přednášce pro snoubence.
  • Otázky a odpovědi k manželství v katolické církvi (článek) Podle Kompendia Katechismu katolické církve. V textu jsou odkazy na podrobnější články v Katechismu (KKC). Jako nástroj k vyhledávání v Katechismu dobře poslouží stránky www.katechismus.cz.
  • Požehnání a předání prstenů (článek) Po vzájemném slibu snoubenců kněz požehná prsteny jednou z možných formulí, např.:
  • Slavení manželství (článek) 1621. V latinském obřadu dva katoličtí věřící uzavírají své manželství obvykle během mše svaté, protože všechny svátosti jsou spojeny s Kristovým velikonočním tajemstvím. V eucharistii se uskutečňuje památka nové smlouvy, kterou se Kristus navždy spojil s církví, svou milovanou nevěstou, za niž se sám vydal.
  • Sňatek v kostele (FC 67) (článek) Křesťanský sňatek vyžaduje liturgický obřad, který společenskou formou a ve společenství vyjadřuje podstatně církevní a svátostnou povahu manželského svazku mezi pokřtěnými.
  • Svatba v dobách biblických (článek) V dobách biblických byla svatba doprovázena ustálenými obřady, jejichž stopy můžeme vyčísti z některých biblických míst. Byla čistě rodinnou záležitostí, spojenou snad s přísahou ženichovou, jíž byla manželská smlouva potvrzena [Ez 16,8; Mal 2,14, sr. Tobiáš 7,12-16].
  • Svatební přímluvy (článek) Na závěr svatebního obřadu se všichni přítomní modlí za novomanžele, ale také za všechny rodiny na světě, za církev a za trpící. Prosby může číst někdo ze svatebčanů, třeba svědkové. Lze si vybrat z několika variant:
  • Výběr biblických čtení při svatbě (článek) podle nového vydání Svatebních obřadů. Kostelní Vydří 2007, naleznete zde.
  • Židovská svatba (článek) Uvádíme zde pro informaci podstatné okamžiky svatby, která vychází z tradice První smlouvy (Starého zákona) a je dodnes aplikována v židovském náboženství.
  • Inspirace z Nového zákona (článek) Doby, kdy byla svatební oznámení jedno, jako druhé, jsou dávno pryč. Tvořivost a jedinečnost každého páru je obdivuhodná. Nové možnosti a techniky napomáhají vzniku nádherných pozvánek ke společnému slavení významného životního kroku. Z naší sbírky svatebních oznámení přinášíme pro inspiraci citáty z Nového zákona.
  • Inspirace ze Starého zákona (článek) Na svatebních oznámeních se často objevují citace ze Starého zákona. V naší sbírce svatebních oznámení jsem jich našla celkem reprezentativní vzorek. Posílám je dál jako inspiraci pro přání nová, ale i pro potěšení a povzbuzení na manželské cestě.

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému