Krájení svatebního dortu

6.5.2019

Krájení svatebního dortu Součástí rituálu svatební hostiny je dodnes dodržovaná tradice krájení svatebního dortu. Symbolizuje společné dělení a vzájemnou pomoc, stejně jako společný úklid střepů z talíře, který "náhodou" upadl při odkládání sklenky na uvítanou...

Před hostinou mívá většinou otec nevěsty krátký proslov a přípitek, mohou se přidat svědkové i samotní novomanželé a poděkovat rodičům.

Při svatební hostině s tradičním menu se většinou nevěstě a ženichovi servíruje dohromady jeden talíř polévky, jeden ubrousek, někdy i jediná lžíce. Jindy lžíce dvě a oba pak jedí polévku společně. Někdy se navzájem krmí. Všechny varianty tohoto zvyku mají pěknou symboliku – je to lekce vzájemné pomoci a dělení rovným dílem. Novomanželé si tak mohou uvědomit, že v manželství budou muset vzájemně spolupracovat.

Svatební dort bývá velkou dominantou hostiny a všichni se na něj těší. Společné krájení dortu je opět jednou z tradičních chvil, kterou se svatebčané baví. Jde zde o souhru novomanželů. Začínají krájet rukou společnou a nerozdílnou. Někdy se říká, že kdo uchopí nůž nahoře, bude mít v manželství navrch. Podle jiné tradice by nůž měla držet nevěsta a ženich by měl její ruku překrývat, což má symbolizovat, že bude své ženě oporou.

První kousek předá ženich nevěstě a druhý na oplátku zase ona jemu. Další kousky by měla nevěsta předat mamince ženicha, potom svojí matce, otci ženicha a svému otci. Dále svědkům a teprve potom ostatním svatebčanům. Každopádně by svatební dort měli ochutnat nejen oba novomanželé, ale i všichni svatebčané, jinak to prý do manželství přinese smůlu.

A ještě zajímavost z Británie, tam mají svatební dorty vícepatrové, podobné biskupskému chlebíčku. Každý host dostane do ubrousku kousek dortu jako „výslužku“. Novomanželé si svůj kousek zamrazí a snědí ho buď na první výročí svatby, nebo při křtu dítěte.

Milý svatební zvyk tak připomíná, že společný život přináší s sebou neustálou potřebu se o něco dělit – nejen o jídlo nebo jiné materiální věci, ale také o svou pozornost a čas.

(jš)

Štítky: rituály, svatba, tradice  
Sekce: Svatební rituály | Jednota   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články