Dá se svatba odložit bez následků?

20.3.2020

Dá se svatba odložit bez následků? Jedním z dopadů usnesení vlády č. 215 ze dne 15. 3. 2020, o přijetí krizového opatření spočívajícího v zákazu volného pohybu osob na území České republiky je také výslovný zákaz konání svatebních obřadů. Je pravděpodobné, že krizová opatření potrvají delší čas a dotknou se mnoha párů, které se tolik těšily a připravovaly na svůj svatební den.

 

Odklad svatby v dnešní době není úplně neobvyklou situací. Snoubenci odklad zvažují, když vážně onemocní, nebo zemře někdo z rodiny. Nevěsty odkládají svatbu kvůli těhotenství, radši na dobu po porodu. Důvodem může být i zpožděná rekonstrukce domu, kam se plánují nastěhovat… Odložení svatby je bezesporu situací nepříjemnou, ale v čase, kdy se nevyzpytatelná nemoc velmi rychle šíří, je to rozumné. Jestliže máme své přátele a blízké rádi, je to velkým projevem naší lásky k nim. Rozumní lidé takové rozhodnutí chápou a dokonce přivítají. Důležitým prvkem svatebního obřadu je vzájemný slib před našimi blízkými a přáteli, ale i před celým společenstvím církve, které bere na vědomí, že vzniká nová jednota manželů a také vyjadřuje svoji podporu nově vznikajícímu manželství. Je skvělé, když v zásadním životním kroku jsme obklopeni našimi blízkými. A tak stojí zato počkat na dobu, kdy bude možné slavit svátost manželské lásky uprostřed celé rodiny, blízkých a přátel.

V každém případě je to čára přes rozpočet, plány a představy berou za své. A tak je to pořádná zkouška i pro vztah partnerů. Je to ovšem i zvláštní příležitost! Můžeme zakusit, jak reagujeme v zátěžové situaci, kterou jsme si nevybrali. Ukáže se, na čem stavíme svůj budoucí život. Co je pro nás důležité.

Ať je pro nás povzbuzením, že "Lásku neuhasí ani velké vody a řeky ji nezaplaví…" (Píseň písní 8,7)

(jš)

 

Štítky: láska, rodiče, svatba  
Sekce: Svatební obřady | Svatba   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články