Jak říct rodičům, že se chceme vzít?

17.6.2019

Jak říct rodičům, že se chceme vzít? Tradice žádání o ruku nevěsty se postupně proměňuje. Obvykle žádal mládenec rodiče o ruku jejich dcery, a pak se slavily zásnuby. V současnosti většinou nejprve požádá o ruku svoje děvče, zasnoubí se, a pak teprve řeší, kdy a jak to mají oznámit rodičům. Univerzální recept neexistuje, aspektů, které ovlivňují rozhodnutí jak doma svatbu oznámit, je celá řada, a je jen na vás dvou, jak se rozhodnete.

 
 
Před zásnubami

Podobně jako svatby, i zásnuby měly v minulosti významnou roli a svá pravidla. Podle pravidel etikety ženich požádal otce nevěsty o ruku jeho dcery, přinesl kytici jak své milé, tak její matce. A když rodiče souhlasili, mohli si ti dva začít říkat snoubenci. Při zásnubní oslavě si pak oba vyměnili zásnubní prsteny. Rodiče, kterým záleží na zachování rodinných tradic či na pravidlech etikety, by mohli pouhé oznámení, že zásnuby už proběhly a svatba bude co nevidět, vnímat trochu jako neslušnost. Zkuste se vcítit do kůže rodičů, a pokud je to jen trochu možné, pokuste se tradici zachovat.

Nic nezkazíte ohlášenou návštěvou. Ženich může donést oběma rodičům malý dárek, tatínkovi třeba archivní víno a mamince květiny. Nezapomeňte na zdvořilostní otázku, zda vám dceru svěří a ujištění, že u vás bude v těch nejlepších rukou. Budoucí nevěsta může doma tzv. „připravit půdu“. Třeba nenápadně naznačit, že ji téma svatba začíná v poslední době víc zajímat. Případně se může rodičů při vhodné příležitosti zeptat, jak prožili žádání o ruku a co by jim bylo milé?

Jedna maminka se svěřila: „Včera jsem dostala kytku, mládenec naší dcery se přišel zeptat, jestli mu ji dáme za ženu! Bylo to moc hezké“.

Někdy mladí přichystají rodičům překvapení, a tak třeba nápadník přišel nečekaně s kyticí do domácnosti, kde se právě malovalo… Mezi rodiči panuje shoda – radši bez překvapení! Rádi by se na tu situaci připravili a hezky ji prožili.

Po zásnubách

V dnešní době velmi často snoubenci slaví zásnuby sami dva. Chlapec požádá o ruku svoje děvče, zasnoubí se, a teprve pak řeší, kdy a jak to oznámit rodičům. Mohlo by to být úplně jednoduché: „Mami, tati, máme se rádi – můj chlapec mě požádal o ruku – zasnoubili jsme se a plánujeme svatbu…“

Přesto to někdy jednoduché není. Někdy mají mladí zbytečné obavy, jindy jsou obavy na místě. V podstatě záleží na tom, jak úzké a přátelské vztahy mají se svými rodiči a na čem se spolu domluví.

Najít tu správnou chvíli není snadné a ta chvíle se liší v každé rodině. Zkušenosti jsou různé: oznámit hned, ještě týž den, co se zasnoubili, týden po zasnoubení, nachystat rodičům překvapení na výročí, při oslavě celé rodiny jako dárek, asi pět měsíců před svatbou, ale i čtrnáct dnů před svatbou. Někdo rovnou předá obálku se svatebním oznámením. Pak se ale může snadno stát, že rodiče budou mít pracovní či jiný závazek a nebudou se moci svatby zúčastnit, i když by si to moc přáli… Proto je dobré, pokud je to možné, plánovat i s nimi v dostatečném předstihu. Předem se připravte taky na příval otázek týkajících se svatby, proto si spolu předem trochu rozmyslete, jak byste si svoji svatbu představovali a přáli.

Co když ale s rodiči nevycházíme?

Není vždycky situace ideální, například partner vyrostl v harmonické milující rodině a trvá na tom, že přijde požádat o ruku, ale dívka se bojí, protože rodiče jsou proti vztahu.

Mohli byste jim jenom poslat svatební oznámení a čekat, jestli přijdou. Pokud mají mít rodiče ve vašem životě své místo, je potřeba si s nimi vyjasnit své role v nové situaci. Žádost o ruku může být vítaným prvním krokem na cestě k nápravě vztahu. Zcela prakticky by mohlo pomoci setkání na neutrální půdě, třeba je pozvěte do restaurace. Zároveň je to velká výzva, jak dát rodičům jasně na srozuměnou, že si za svými životními rozhodnutími stojíte a zároveň jim chcete dát možnost sdílet s vámi vaši radost a být součástí vašeho života. Jak to dopadne, záleží pak už především na nich, jestli udělají také vstřícný krok tím, že vaše rozhodnutí ohledně partnera přijmou a budou respektovat. Na této ochotě vyjít si vzájemně vstříc z velké části závisí, jaké vztahy spolu budete  nadále udržovat. Ale ať už bude výsledek jakýkoliv, bude to s vědomím, že jste udělali vše, co jste v danou chvíli mohli a že jste před touto obtížnou výzvou necouvli. 

(jš)

Štítky: rodiče, svatba, vztahy, zásnuby  
Sekce: Zásnuby | Svatební rituály | Čas známosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články