Svatba není přednáška o lásce

4.5.2020

Svatba není přednáška o lásce Symboly a znamení v nás probouzejí zájem a nespokojí se s málem, chtějí zasáhnout celý náš život. To, na co se díváme, nás také proměňuje. Nejde jen o rozum a přemýšlení. Znamení zasahují také naši fantazii, city, paměť, proměňují vztahy. Pomáhají nám vyjádřit to, o čem se těžko mluví.

Tajemství znamení prožívám zvlášť krásně při slavení rituálů. Právě tam si uvědomuji, jak vtahují celé naše lidské bytí ve všech jeho rovinách. Například svatba. Není to přednáška o lásce, zasahující jen náš rozum. Ani to není jen právní akt, který dává vznik nějakým právně vymahatelným skutečnostem. Obřad svatby, ať už jsme v této slavnosti v jakékoli roli, mě chce vtáhnout celého. Můj rozum tím, že se spontánně zamýšlím, jak jsme na tom se svojí láskou a svými vztahy. Mé tělo, jímž tam jsem fyzicky přítomný, kterým pociťuji radost, společenství lidí a díky němuž se vlastně s druhými setkávám. Mé city a mé srdce, které se prozařují a občerstvují láskou, kterou vidím. Moji vůli, která může být povzbuzena tím, co vidím, k pevnějšímu prožívání vlastního života.

Zdá se mi, že naše společnost právě toto potřebuje. Když se mluví o vysokém procentu rozvodovosti, říkám si, že potřebujeme přísnější zákony nebo lepší ekonomické podmínky, aby manželství byla pevnější. Spíše potřebujeme znamení lásky, která nás povzbuzují. A s tím také souvisí pořádné svatby, které „nakazí“ a povzbudí v lásce všechny přítomné. Proto jsem vždycky moc vděčný za každou „hezkou“ svatbu. A tím „hezkou“ zde nemyslím věci fyzické, ale spíše, když přes to fyzické prosvítává nejvyšší pravda, láska, krása a síla, které jsou za tím.

Josef Prokeš: Pán se stará. Portál, 2019.

Autor: Prokeš, Josef  |  Štítky: láska, rituály, spiritualita, svatba, znamení  
Sekce: Svatba | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články