Rozbití talíře je hlubokým rituálem

8.7.2024

Rozbití talíře je hlubokým rituálem Tradiční svatební rituál rozbití talíře je někdy považovaný za úsměvný nebo povrchní. Podle kněze a rodinného terapeuta Petra Glogara v sobě nese hlubokou symboliku. Ukazuje nejen to, že život je křehký. Je pro novomanžele výzvou překročit práh a stát se spolutvůrci něčeho nového.

 

Kolikrát jsme byli svědky toho, že novomanželé při vstupu do domu, kde se pořádala hostina, dostali na uvítanou přípitek a ve chvíli, kdy vraceli skleničky na podnos, vítající nenápadně upustil talíř, který se roztříštil na spoustu malých střípků.

Ženich s nevěstou pak dostali smetáček a lopatku, aby střepy zametli. Snad aby se ukázalo, jestli nevěsta nebo ženich umí uklízet, případně jak spolu dokážou spolupracovat.

Život je křehký

Malý úsměvný rituál rozbití talíře, který vypadá trochu povrchně, je podle Petra Glogara překrásný. Původ má nejspíš v židovské tradici, kdy na závěr svatebního obřadu ženich rozšlápne sklenici, aby se připomnělo zboření chrámu v Jeruzalémě a skutečnost, že prožívané štěstí kalí tento smutek. Skleničku ženich rozdupne nohou a všichni přítomní zvolají „Mazal tov!“, což znamená „dobré znamení´, přeneseně „hodně štěstí“. My jsme ten rituál trochu posunuli, rozbíjíme talíř na prahu, před zahájením hostiny.

Každý práh je přechodem mezi vnějším prostorem do prostoru vnitřního. Novomanželé stojí na prahu a vstupují do něčeho nového. Střepy jakoby říkaly: To, co nastává společným rozhodnutím, uzavřením manželství, to, co chcete budovat, je křehké. Stačí málo, aby se všechno rozbilo. To v nás nemá vzbuzovat strach, jak to dokážeme, ale touhu po tom, co všechno můžeme společně dokázat.

Manželé jsou spolutvůrci nového

Vidíme, že poslepovat všechny střepy dohromady by nemělo smysl. Úkolem novomanželů je dávat dohromady dobré věci jejich života a utvářet z nich věci nové. Je to výzva překročit práh. Na prahu se dějí velké a důležité věci života. Rozbití talíře nám říká, že vstupujeme do nového, jsme spolutvůrci toho nového.

Zdroj: Zamyšlení P. Petra Glogara OCr při Adventním zastavení pro manžele 5. 12. 2020.

Autor: Glogar, Petr  |  Štítky: novomanželé, rituály, svatba  
Sekce: Svatební rituály   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články