krize v manželství

  • Výzva krizí (článek) Dějiny rodiny jsou rozbrázděny krizemi všeho druhu, jež jsou zároveň součástí jejich dramatické krásy. Je třeba pomáhat manželům objevovat, že překonaná krize nevede k méně intenzivnímu vztahu, ale zlepšuje víno manželského spojení, ustaluje ho a přivádí ke zralosti. Manželé spolu nežijí proto, aby byli stále méně šťastní, ale aby se naučili být šťastnými novým způsobem, když se jim s novou etapou otevírají nové možnosti.
  • Aby každý doma plnil svou roli (článek) „Dítě znamená pro manželství doslova seismické otřesy,“ píše americký psycholog John M. Gottman ve své knize Sedm principů spokojeného manželství. Ve většině případů tyto otřesy bohužel přináší změny k horšímu. Dětem a manželství se věnuje letošní Národní týden manželství, který probíhá od 8. do 14 února.
  • Andělská vteřina jednoho manželství (článek) Byli jsme mladí manželé a o těch Vánocích jsme měli před rozvodem. Už jsme měli vyplněné formuláře. Ale vlastně – vlastně jsme se měli pořád rádi. Já jsem měl „svou hrdost“, manželka měla „svou hrdost", a nemohli jsme se odhodlat k tomu, aby jeden řekl druhému, že rozvádět se nemá smysl. Člověk tolikrát myslí, že je hrdý, a zatím je jenom ješitný.
  • Bez odpouštění nemáme šanci (článek) Říká se, že minulost vidíme v růžovějších barvách. Je tomu tak nejen se vzpomínkami na školní léta, ale i když vzpomínáme na dětská léta našich potomků. Je tu ale záhada. Jestliže paměť umí vymazat malé horory minulosti, jak je možné, že je nám tak zatěžko zapomenout na chvíle, kdy nás naši nejbližší zranili či urazili?
  • Hádáme se před dětmi (článek) Hádka je jednou z možností, jak řešit situaci, ve které se neshodneme. Když se dítě nenaučí ovládat a zvládat tento způsob komunikace od nás rodičů, je pravděpodobné, že ho to bude učit někdo jiný a je otázkou jak.
  • Houpačka moci (článek) Dobře fungující vztah si můžeme představit jako dva lidi na houpačce. Houpání je může bavit, když je nahoře tu jeden a příště druhý. Krátkodobá tahanice o to, kdo bude nahoře, jak rychle se budeme houpat nebo jak je rozdělena naše váha, vůbec neuškodí – alespoň je větší zábava. Houpačka se však nesmí na dlouho zastavit v nerovnovážné poloze, protože pak nás legrace brzy přejde.
  • Jak zacházet s nevěrou (článek) Nevěra mužů i žen není dnes nic neobvyklého. Odhaduje se, že asi padesát procent provdaných a ženatých se během manželství dopustilo nevěry. Jestliže je výskyt nevěr a mimomanželských vztahů tak velký, měli bychom o tom otevřeně hovořit a zajímat se, co dělat, když se „to“ stane.
  • Kde hledat pomoc pro manželství? (článek) Zkušenosti křesťanských psychologů a manželských poradců dlouhodobě ukazují, že manželé nechávají svoje neshody a konflikty dlouho narůstat, až je na záchranu jejich manželství pozdě. S nadsázkou řečeno: přicházejí a „chtějí křísit mrtvolu“.
  • Kdy začíná nevěra (článek) Přátelé oslavovali dvacet let společné cesty životem. V době, kdy mnoho partnerů řeší obtíže ve vztahu rozchodem, je to důvod k oslavě. Jejich příklad mne přivedl k zamyšlení nad tím, kdy začíná nevěra a jak zůstávat věrný.
  • Když se děti odstěhují (článek) Známá německá psycholožka otvírá témata, která se objevují v souvislosti s osamostatňováním dětí. „Opuštěné hnízdo“ je situace, kterou je potřeba brát vážně. Když se děti odstěhují, znamená to konec jedné z nejkrásnějších životních etap. I když rozumem chápeme nutnost osamostatňování, přijmout náhlou prázdnotu není lehké
  • Manželství seniorů (článek) Ukončení pracovní kariéry může vést ke krizi v manželství. Častěji jsou to muži, kdo se obtížněji vyrovnává se ztrátou společenské prestiže. Dokladem je příběh manželů Evy a Karla (jména a osobní údaje byly změněny).
  • Můj partner se nejspíš nezmění (článek) Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky P. Martin Sklenář. Přemýšlí o tom, jak jsou jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty také zastaveními našimi. Pro zamyšlení vybíráme sedmé zastavení věnované dalšímu pádu a trpělivosti.
  • Nová šance pro lásku (článek) Když se narodí vnouče, objeví se i ve vztahu prarodičů nová část. Nezávisle na tom, jestli je to společné vnouče nebo ne, to bude mít na partnerství vliv. Dítě dokáže vzbudit skvělé city a partnerství nově inspirovat, neboť je v něm velká symbolika – život půjde dál, i když my tu už nebudeme. Ale i pokud se dědou nebo babičkou stane jen jeden z partnerů, tuto skutečnost je potřeba nějak integrovat. Koncept bonusové babičky nebo bonusového dědečka přitom může pomoci. V partnerství v každém případě proběhne změna.
  • Odkud a kam plujeme (článek) Loď, která nemá cíl, se nechává bezvládně unášet převládajícími proudy. Jednou je dole, jednou nahoře, sténá a praská v rozbouřeném moři, na utišeném moři je roztomilá a klidná. Takové může být manželství, které zůstává na hladině, ale nemá směr ani vlastní systém hodnot.
  • Otestujte si své manželství (článek) Manželství není zkouška nebo test, u kterého uspějeme nebo propadneme. Jde o neustálý proces vzájemného poznávání, kdy se učíme překonávat své odlišnosti i nedokonalosti, aby náš vztah získal hloubku a intimitu. Manželství není ani soutěž, kde by jeden mohl vyhrát na úkor druhého. Nemůže nikdy fungovat na principu účetnického má dáti – dal.
  • Poselství naděje pro dítě po rozvodu (článek) Rozvod je pro dítě náročná změna. Jak je můžeme podpořit, čím mu pomoci, aby se s realitou snáze vyrovnalo? Rodinná psychoterapeutka Mgr. Hana Imlaufová doporučuje budovat u dětí jistotu:
  • Program pro manžele v těžkostech (článek) Kurzy pro páry prožívající krizi pokračují na Slovensku v Rodinkově v Belušských Slatinách. Kontaktní osobou pro Českou republiku je psycholožka Františka Diblíková z Chocně, matka čtyř dětí, spolu se svým manželem Karlem. Kratičký rozhovor zachycuje podrobnosti tohoto projektu.
  • Promluvme si o penězích (článek) Finance se často stávají bitevním polem, proto by snoubenci nebo novomanželé měli znát svoji finanční situaci a zvyky toho druhého. Nabízíme okruhy otázek, které by bylo dobré společně probrat. Vztahové obtíže mají často tendenci se skrývat pod konflikty majetkovými.
  • Prý nepotřebují „papír“ na lásku (článek) „Já …, odevzdávám se Tobě …, slibuji, že Ti zachovám lásku, úctu a věrnost…“ Slova, která se manželům vrývají hluboko do paměti a zásadně mění naše životy. Dávají jistotu a stabilitu. Proč tedy není víc lidí, kteří seberou odvahu a vysloví je?
  • Příběhy z rodinné historie posilují (článek) Děti potřebují hrdiny a hrdinky z vlastní rodinné historie, stejně jako ty z dětských knih. Příběhy z vlastní rodinné historie znamenají oporu, domov a příslušnost. Možná vaše vnoučata budou tyhle historky předávat dál svým dětem.
  • Sežeňte si zlatou rybku (článek) Dr. Henry Cloud ve své knížce o hranicích v manželství ukazuje, že štěstí a bezprostřední pohodlí jsou ty nejhorší hodnoty pro život v manželství. Vypráví o setkání s jedním mladým mužem. Hovořili spolu o dívce, se kterou se chtěl oženit, ale měl určité otázky ohledně jejich vztahu. Během rozhovoru se několikrát vyjádřil v tom smyslu, že ho jeho dívka nečiní „šťastným“.
  • Skoro každé manželství se dá zachránit (článek) Přinášíme rozhovor s italskou sexuoložkou Ritou Ventrigliovou, která spolu se svým manželem pořádá kurzy pro záchranu manželství v krizi. Začátkem dubna 2016 přijela Rita i na Slovensko, kde v rámci aktivit Domu přijetí rodin v Rodinkově vedla kurz pro manžele v těžkostech.
  • Sousedova tráva je vždycky zelenější (článek) Ve chvíli, kdy se nám začne zdát, že někdo jiný by byl jako manžel, či manželka mnohem lepší, než ten, komu jsme slíbili svoji lásku, přijde vhod zkušenost psychologa a rodinného terapeuta Roba Parsonse. Malé zastavení nás může uchránit chyb, které se velmi těžko napravují.
  • Správný směr (článek) Malé příběhy známého italského salesiána Bruna Ferrera zahřívají srdce, dávají radu, posilují dobré rozhodnutí, vyvolávají úsměv a také podněcují k zamyšlení.
  • Strom roste za cenu popraskané kůry (článek) V životě nikdy nedosáhneme trvalého a neměnného stavu uspokojení, úlevy, dobrého pocitu psychické i fyzické vyrovnanosti a stoprocentně splněných přání. Jaro našeho života narušují občasná zimní období, která přinášejí zdánlivé odumírání či smrt. Správný růst počítá s tím, že se čas od času objeví větší či menší spletence událostí, které otřesou naším zajetým pořádkem.
  • Temné časy (článek) Některá manželství prožívají dost dlouhá obtížná období. Mnohdy se oběma nebo jednomu z nich situace jeví jako bezvýchodná, temná, jako pochod tunelem. V tunelu se člověk těžko orientuje. Ale ze zkušeností ví, že na konci tunelu je otvor a světlo.
  • "Život z víry" o manželství (článek) Přes mnohé mylné názory a postoje je dnes manželské společenství, ve kterém manželé usilují o partnerské společenství, zakoušeno jako humánní podoba manželství. Manželé prožívají partnerské manželství jako obzvláštní prostor pro zakoušení osobní náklonnosti a bezpečí, který je zároveň otevřen jak pro zodpovědné předávání života, tak i pro setkávání se s přáteli a známými, pro účast na kulturním a společenském životě, pro práci a povolání.
  • Fireproof – film o naději pro manželství (článek) Je možné zachránit manželství, ve kterém ti dva žijí vedle sebe, jen se obviňují a napadají a ani jeden z nich už nemá sílu začít znovu? Film dává odpověď plnou naděje.
  • Hezký vztah s problémy (článek) Kazatel Jaroslav Orawski a psychoterapeut Prokop Remeš spolu rozmlouvají o manželské problematice na základě starých a dobře známých příběhů. Cílem bylo překlenout rozdílnost kultury a postavit biblické postavy do dnešního světa. Manželství Akvily a Priscilly patří k těm šťastnějším, ale ani u nich nebylo vše snadné. Převažuje však jejich pracovní nasazení v církvi a ochota obětovat se pro druhé.
  • Místo respektu k odlišnosti druhých EG 66 (článek) V apoštolské exhortaci Evangelium gaudii O hlásání evangelia v současném světě z 24. listopadu 2013 se papež František zmiňuje také o rodině.
  • Naučme se milovat v lednu (článek) Všichni chceme svým rodinám dát to nejlepší. Ale co to je? Kdosi jednou řekl, že ten největší dar, jaký mohou rodiče dětem dát, je láska mezi nimi dvěma. Rob Parsons, zakladatel organizace Care for Family (Péče o rodinu) ve své knížce Deset tipů pro rodinu ukazuje, že každý pár nutně musí projít i obdobím, kdy alespoň jeden z partnerů „necítí“ lásku.
  • Paralelní životy (článek) Kazatel Jaroslav Orawski a psychoterapeut Prokop Remeš spolu rozmlouvají o manželské problematice na základě starých a dobře známých příběhů. Cílem bylo překlenout rozdílnost kultury a postavit biblické postavy do dnešního světa. Čtvrtý příběh zachycuje manželství Nábala a Abigail, lidí, kteří spolu už na první pohled neměli téměř nic společného. Každý žil svým životem, a když se pak Nábal dozvěděl, že jeho žena bezprecedentně narušila jeho patriarchálně pojaté manželství, nepřežil to.
  • Rozvod – zdánlivě snazší řešení (článek) Církev učí, že manželství je nerozlučitelné. Ježíšovy učedníky to zarazilo. „Jestliže to je mezi mužem a ženou takové, pak je lépe se neženit," reptali (srov. Mt 19,3-10). Ale Bůh a církev hlásají to, co je pro nás nejlepší. Rozvod je nesmírně stresující záležitostí, která ve většině případů vede k dalším nešťastným vztahům a k samotě. Rozvod má navíc trvalé a zničující účinky na děti.

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému