Naučme se milovat v lednu

14.1.2021

Naučme se milovat v lednu Všichni chceme svým rodinám dát to nejlepší. Ale co to je? Kdosi jednou řekl, že ten největší dar, jaký mohou rodiče dětem dát, je láska mezi nimi dvěma. Rob Parsons, zakladatel organizace Care for Family (Péče o rodinu) ve své knížce Deset tipů pro rodinu ukazuje, že každý pár nutně musí projít i obdobím, kdy alespoň jeden z partnerů „necítí“ lásku.

Představa, že děti vyváznou bez zranění, když se manželství jejich rodičů rozpadne, je skoro vždycky mylná. Často je slyšet: „Pro děti bude lepší, když odejdou z domácnosti, kde vládne konflikt.“ A samozřejmě to někdy opravdu tak je. Potíž je ovšem v tom, že rozchodem konflikt nezmizí. A všechny děti milují a chtějí oba rodiče.

Nikdo mu to neřekl 

Je pravda, že když se vztah nějakého páru hroutí, neexistují snadné odpovědi, stejně tak je pravdou, že mnoho lidí vstupuje do manželství, aniž je někdo upozornil, čemu budou čelit, má-li jejich vztah vydržet.
Když dva mladí lidé vstupují do manželství, prožívají léto svého vztahu. Jak snadno se jim říká: Budu tě milovat v bohatství a v chudobě, ve zdraví i v nemoci, ponesu s tebou všechno dobré i zlé. Rob Parsons je přesvědčený, že „v každém vztahu někdy přichází čas, kdy přinejmenším jeden z partnerů necítí lásku, kdy všechno křičí: Je konec, zabal to a jdi. Neexistuje pár, který by někdy nemusel milovat v lednu.“
Manželství se rozpadají, vztahy selhávají, to je životní fakt: Ale právě tak je faktem, že s nikým neudržíme trvalý vztah, pokud nejsme připraveni v některých obdobích bojovat, abychom svou lásku udrželi navzdory nepřízni osudu.
„Vzpomínám si na jeden pár, který chodil do mé poradny; bylo jim kolem pětadvaceti, měli šestiměsíční holčičku a byli před rozvodem,“ píše Parsons. „Zeptal jsem se muže, proč se chce dát se svou ženou rozvést.
Odpověděl: ,Už necítím lásku.´
To vám nikdo neřekl, když jste se ženil, že přijdou chvíle, kdy se pocit lásky zmenší? Nikdo vás neupozornil, že láska trvá díky tomu, že milujeme – aspoň někdy – ne srdcem, ale vůlí? Neřekl vám nikdo, že pokud tohle nepochopíte, budete vydán na milost svým pocitům, které si s vámi budou pohazovat od jednoho vztahu ke druhému?
Vypadal upřímně překvapeně. ,Ne,´ odpověděl. ,Nikdo mi to neřekl.´“
Přitom přijetí toho jednoduchého principu by mnoha vztahům, které upadly na první překážce, dalo alespoň šanci na přežití. Svou rodinu neudržíme pohromadě, pokud si klademe podmínku, že my i náš partner musíme vždy cítit lásku jeden k druhému.

Kvůli dětem

Páry, které spolu vydrží, jsou připraveny procházet obdobími, kdy je pohromadě nedrží nic, než přijatý závazek, odpovědnost, a někdy ještě „že to tak bude nejlepší pro děti“. Někteří s rozchodem čekají, až budou děti starší. Ale ani tehdy není pro děti snadné dívat se na to, jak místo bezpečí a jistoty, které přežilo celé jejich dětství, najednou mizí.
„Kvůli dětem“ není vždycky ten pravý důvod, proč zůstat spolu, ale dobrý důvod to pořád je. Nikdo z nás nechce celý život milovat se skřípěním zubů, ale jsou tisíce párů, které to zkusily znovu, možná „kvůli dětem“, a opět našly lásku, kterou pokládaly za ztracenou navždy.
Téměř v každém manželství přijde doba, kdy je pocit lásky na nejnižším myslitelném bodě. Takové doby se plíživě připravují po léta, anebo jsou spojeny s obdobími zvláštního zatížení – třeba po narození dítěte, při finanční tísni, nemoci nebo ztrátě zaměstnání... A někdy právě v tuhle chvíli vstoupí do vztahu milostné dobrodružství. Rob Parsons uvádí, že za posledních dvacet let viděl, jak jsou rodiny ničeny vším možným, ale milostnému dobrodružství se nic nevyrovná ve schopnosti decimovat rodiny rychle a spolehlivě.
Svědectví muže, který se kvůli jiné rozvedl a nakonec zůstal sám a za svými dětmi (5 a 10 let) může jednou za čtrnáct dní, je výmluvné. „Chtěl bych všem mužům říct, že románek je ohromná věc – na chvíli – ale nestojí to za to. Tohle jsou moje děti. Jsem jejich táta a právě jsem s nimi tři hodiny seděl v mizerným kině, protože nebylo kam jít, a teď je musím vrátit, jako by to byly knížky z knihovny...“
Dnes se osobní štěstí cení jako nic jiného, ale když se za ním honíme, uniká nám. A někdy musíme i kvůli svému vlastnímu dlouhodobému štěstí stavět na první místo to, co je nejlepší ne pro mě, ale pro partnera a děti. Musíme – aspoň na čas – milovat v lednu.

PRAKTICKÉ BODY
  • Zkusme si připomenout dobré časy – staré fotografie nám pomůžou na cestě paměti.
  • Nesnižujme svého partnera před dětmi, ani když zrovna procházíme těžkým obdobím.
  • Prokazujme laskavosti, i když „necítíme“ lásku.
  • Snažme se trávit aspoň jeden večer týdně se svým manželem nebo svou manželkou 
  • Milovat v lednu můžeme nejen svého partnera, ale i své děti – někdy je musíme milovat, i když je právě nemáme příliš „rádi“.

Podle knížky Roba Parsonse Deset tipů pro rodinu připravila Jana Šilhavá


 

Autor: Parsons, Rob  |  Štítky: děti, krize v manželství, láska v manželství, povzbuzení, věrnost, rodiče  
Sekce: Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články