Otestujte si své manželství

27.7.2023

Otestujte si své manželství Manželství není zkouška nebo test, u kterého uspějeme nebo propadneme. Jde o neustálý proces vzájemného poznávání, kdy se učíme překonávat své odlišnosti i nedokonalosti, aby náš vztah získal hloubku a intimitu. Manželství není ani soutěž, kde by jeden mohl vyhrát na úkor druhého. Nemůže nikdy fungovat na principu účetnického má dáti – dal.

Přesto má smysl se občas zastavit a podívat se, jak na tom v našem vztahu jsme. 

Přijměte pozvání, abyste si udělali krátký test, který vám může pomoci:

 • zjistit v jakých oblastech si rozumíte nejlépe
 • najít oblasti, kde se neshodnete a potřebujete v nich najít nějakou dohodu
 • odhalit problémy, o nichž se vám nedaří komunikovat, i když víte, že byste měli.

Na škále od 1 (nejhorší) – 10 (nelepší) zadejte číslo, které nejlépe vystihuje vaši spokojenost v manželství v následujících oblastech:

 1. Sdílené hodnoty _____
 2. Závazek a vzájemná oddanost ____
 3. Schopnost komunikovat _____
 4. Schopnost řešit konflikty _____
 5. Intimní život/Sexualita _____
 6. Duchovní život/Víra _____
 7. Nakládání s penězi _____
 8. Ocenění/Pozornost _____
 9. Životní styl_____
 10. Odpočinek _____
 11. Proces rozhodování _____
 12. Rodičovství _____
 13. Péče o domácnost a rozdělení rolí _____
 14. Zaměstnání _____
 15. Vyvážené využití času _____

Celkové skóre: _____

Protože se nejedná o test, ale spíš o mapu, kterou můžete použít k dalšímu rozhovoru, nikdo nečeká, že dosáhnete 100 %. Pokud se vaše hodnocení u jednotlivých oblastí pohybuje mezi:

8–10: Jste v této oblasti vašeho vztahu celkem spokojeni. Může to být proto, že jste celkově optimističtí a pohodoví nebo jste na svém manželství cíleně pracovali.

4–7: Manželstvím tak nějak proplouváte a možná jej ani moc neřešíte nebo se vyhýbáte konfliktním tématům. Je také možné, že máte naopak vysoká očekávání a jste ve svém hodnocení spíše přísní.

1–3: Jste s touto oblastí vašeho manželství docela nespokojení. Možná by stálo za to najít si s vaším partnerem čas jen ve dvou a při dobré večeři si o této oblasti popovídat.

Další cestou, jak zjistit, na jakou oblast vašeho manželství se potřebujete společně zaměřit, je srovnat svoje skóre s výsledky vašeho partnera. Pokud se vaše skóre u dané oblasti liší víc než o tři body, stálo by za to se pobavit o tom, proč.

Pokud je celkové skóre u vás obou:

100 + : Můžete na sebe být pyšní, ale neusněte na vavřínech, manželství prochází různými fázemi i zkouškami.

75–99: Váš vztah je v docela dobré kondici a dokážete se zaměřit na oblasti, kde můžete vaše manželství posunout dál. Tak jen do toho.

50–74: Asi si toho potřebujete mezi sebou probrat víc. Nebo je jeden z vás ve vztahu mnohem méně spokojený. Je-li to tak, proč a co s tím můžete udělat?

15–49: Vypadá to, že máte v manželství větší trable. Nevěšte ale hlavu, i jen fakt, že jste si vyplnili kvíz, znamená, že jste to nevzdali a že chcete ve vašem manželství změnu. Dokud je vůle na obou stranách, je snazší udělat alespoň dílčí kroky kupředu. Nebojte se vyhledat pomoc páru, kterému důvěřujete, manželského poradce nebo si najděte kurz, kde budete mít čas otevřít témata, která jsou pro vás bolestivá, nebo na ně v běžném provozu není čas. Nevzdávejte to, váš vztah za to stojí.

Zdroj: Krátký kvíz pro páry v rámci Národního týdne manželství.

Štítky: krize v manželství, láska v manželství, manželství, vztahy  
Sekce: Povzbuzení | Hodnoty | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články