Paralelní životy

5.9.2007

Paralelní životy Kazatel Jaroslav Orawski a psychoterapeut Prokop Remeš spolu rozmlouvají o manželské problematice na základě starých a dobře známých příběhů. Cílem bylo překlenout rozdílnost kultury a postavit biblické postavy do dnešního světa. Čtvrtý příběh zachycuje manželství Nábala a Abigail, lidí, kteří spolu už na první pohled neměli téměř nic společného. Každý žil svým životem, a když se pak Nábal dozvěděl, že jeho žena bezprecedentně narušila jeho patriarchálně pojaté manželství, nepřežil to.

Nábala, toho blouda, jsem si nikdy neměla brát! Ale co mám teď dělat?! Život s ním, to je jedno jediné veliké peklo. Je tvrdá palice, k lidem i ke mně se chová neurvale a myslí si, že všechno, čím jsou mu druzí prospěšní, je samozřejmost. Slovo vděk nezná. 
Faktem je, že pracovat umí, nikdo mu nic v životě zadarmo nedal, je úspěšný a bohatý podnikatel. Ekonomicky rozhodně nestrádáme, jenomže peníze nejsou všechno. Klid mám jedině tehdy, když je pryč. Naštěstí Nábal pořád pracuje.

Naštěstí – chtěla bych, aby to bylo jinak, jenomže není. Jeho hrubiánství se ukázalo hned po svatbě. Marně jsem čekala, že se změní. Už nečekám. Chová se ke mně majetnicky, ve skutečnosti ho nezajímám, patřím do inventáře. Dobrá jsem pro něho asi jenom v posteli. Na mé názory se neptá, neobtěžuje se komunikovat a vůbec neví, jak myslím, jaký je můj vnitřní svět. A taky pije. Téměř od začátku žijeme paralelní životy, já svůj, on svůj. Často se stává, že musím dělat věci za jeho zády, žehlit jeho průšvihy. Nedokáže a nechce vidět nebezpečí, které plyne z jeho arogance a suverénního rozhodování. Ohrožuje tím sebe i mě! Kdyby se dozvěděl, co všechno dělám bez jeho vědomí a nazapřenou, strašně by zuřil a možná že by ho i ranila mrtvice! Abigail podle 1Sam 25

Kazatel:

Alkohol, žárlivost, lakomství... to je jedna z nejhorších trojkombinací pro spolužití v manželství. Většina žen by to vzdala bez dalšího boje. Jako kazatel ti však musím povědět, že Pán Bůh může činit zázraky. Tím spíše, že znám některé konkrétní případy, kdy i po desítkách let podobného vztahu Nábala a Abigail došlo ke změně a k uzdravení manželství. Proto ti nemohu s čistým svědomím doporučit, abys to vzdala a požádala o rozvod. Mohu ti poradit jenom toto: Modli se za svého manžela, hledej potěšení v Božím slově, buď trpělivá a moudrá ve svém vztahu k svému partnerovi, vyhýbej se přímým konfliktům a důvěřuj Pánu Bohu, že najde řešení i této situace. Nezapomínej na svou zodpovědnost za děti ani na to, že sis sama vyvolila právě tohoto partnera za manžela. Já se budu za tebe denně modlit. Zároveň tě ujišťuji, že pokud odejdeš, protože to nebylo k unesení, pak budu první, kdo se tě bude zastávat před lidmi, kteří by tě posuzovali zákonicky.

Psychoterapeut:

V tomto případě se střetávají různé morální imperativy a člověk musí volit mezi větším a menším zlem. Jen málokdy bývá situace jednoduše černobílá. V manželství může nastat někdy tak těžká krize, že paralelní vztah jednomu z manželů dodává sílu zvládat naprosto katastrofální stav. Zde mám na mysli skandalózní a tedy pro křesťany pohoršující případ, kdy v krizové situaci např. žena z různých důvodů neodchází z manželství, ale vytvoří vedlejší vztah s někým jiným.

Paralelní vztah dvou lidí svázaných manželstvím bez nevěry, kdy každý žije svůj život, je svým způsobem dobrým řešením nešťastného soužití. Každý se upne či realizuje někde jinde – práce, děti atp. Pokud není v manželství např. domácí násilí, osobně bych nikdy rozvod nedoporučoval.

Co se týká naděje na změnu partnera, faktem je, že věřící lidé jsou více motivováni k udržení manželství, a tedy i pro svou vlastní změnu oproti lidem nevěřícím. Ne že by v křesťanských manželstvích nebyly problémy a lidé v nich žijící byli lepší. Také není pravdou, že by mnozí nepotřebovali rodinnou nebo manželskou terapii. Ale u věřících lidí skutečně, tak to potvrzují terapeuti, je větší motivace manželství zachránit, protože je také větší motivace měnit sama sebe. Někdy se to daří, jindy ne.

Původní text pro časopis Brána 2/2007, http://brana.cb.cz, zveřejněn s laskavým svolením.

Autoři: Orawski, Jaroslav, Remeš, Prokop  |  Štítky: zázrak, bible, krize v manželství, Nábal a Abigail, rozvod, uzdravení manželství  
Sekce: Manželství a Bible | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články