pocity
- Emoce – zrcadlo mého já (článek) Emoce prozradí víc, než si myslíme. Ukážou jací jsme, odhalí vnitřní a naprosto unikátní svět každého z nás podobně jako otisky našich prstů. Je dobré jim naslouchat a porozumět, protože jsou nezbytné pro náš vlastní spokojený život a nepostradatelné pro harmonické vztahy.
- Ach ty pocity! (článek) Naše první mediační setkání s Helgou a Vaškem začalo dost neobvykle. Sotva stihl Vašek vyslovit: „S mojí ženou je to těžké…“ vpadla mu Helga do řeči a řekla: „S mým mužem je to těžké, pořád dělá, co nemá a naopak nedělá, co má.“ Rychle jsem tuto počínající hádku utnul. Řekl jsem: „Vidím, že tento váš příběh znáte oba dva dobře, ale já ho potřebuji poznat také. Abych mu porozuměl, musíte hovořit jeden po druhém.“
- Buďme ti praví (článek) Je říjen, zataženo. Pětašedesátiletý Per sedí v kavárně v centru Kodaně. Je módně oblečený a vlasy šedé úměrně věku má pěkně zastřižené. Tenhle den totiž není jen tak ledajaký. Domluvil si schůzku se svou ženou, s níž je takřka pětatřicet let ženatý. Tento den je zcela výjimečný proto, že Per uvažuje o rozvodu. Lisu má velmi rád, ale už delší dobu je na pochybách, zda to stačí. Dosud s ní o tom nemluvil, ale nyní mu připadá důležité toto téma otevřít.
- Co mohou prožívat sourozenci nemocných (článek) „Zatímco děti se závažným onemocněním dostávají okamžitou podporu a pozornost nejbližší rodiny, lékařů… zdraví sourozenci zůstávají často se svými pocity osamocení,“ vysvětluje MUDr. Šárka Kárová. Ve svém projektu SKRYTÍ HRDINOVÉ®, vytvořila systém pomoci a péče o potřeby všech dotčených tak, aby nikdo nebyl v této těžké situaci sám.
- Co se děje během podzimu manželského vztahu (článek) Gary Chapman na základě zkušenosti s vlastním manželstvím a poradenské práce s manželskými páry ukazuje, že stejně jako v přírodě, i v manželství můžeme procházet proměnami, které připomínají střídání ročních období. Počátkem podzimu manželství vypadá navenek dobře, uvnitř vztahu se ale věci začínají měnit. Když přijde chladný vítr, bude úpadek zjevný všem. Podzim se stává předehrou zimy.
- Cvičte se ve vděčnosti (článek) V rámci křesťanské tradice a jiných náboženství bylo poděkování vždy důležitým prvkem běžného chodu dne. Zaměření na vděčnost se v posledních letech znovu objevilo, tentokrát spíše v oblasti pozitivní psychologie. Má se za to, že lze najít důkazy toho, že člověk je zcela jednoduše šťastnější, pokud bude prokazovat vděk obecně i vůči druhým.
- Děti svým chováním zkoušejí naši lásku (článek) Dr. Ross Campbell pořádá pravidelné přednáškové cykly o vztazích mezi rodiči a dětmi. Jeho kniha Potřebuji tvou lásku pomohla milionům dospělých porozumět potřebám dětí od 2 do 12 let, v češtině vyšlo už páté vydání. Ukazuje, že nejdůležitějším předpokladem dobré výchovy je – že dítě musí cítit, že je milováno.
- Dobrodružná cesta mámy k sobě samé (článek) Dobře známá hračka matrjoška výstižně znázorňuje, že cesta mámy k sobě samé vede do hloubi srdce. Vrstvu za vrstvou mámy-matrjošky můžeme postupně odhalovat, tím, že jsme k sobě všímavější. Vědomě vnímáme, jak se cítíme, jaká potřeba se v nás ozývá.
- Emoce jsou důsledkem lásky – nejsou láska sama (článek) Když se láska stane životním stylem, pak se ve vzájemném chování obou partnerů hojně projevuje sedm podob lásky. Podle Garyho Chapmana je to – laskavost, trpělivost, odpuštění, zdvořilost, pokora, dávání a upřímnost. Tyto projevy lásky stimulují vřelé city v druhém člověku. Jedná-li náš partner podobným způsobem, probudí se vřelé city i v nás.
- Emoční srdce rodiny (článek) Matky mají své ideály: „Budu vždy milá, trpělivá a chápající.“ K tomu je tíží břímě domácnosti a organizace rodinného života. Snaží se zařídit, aby doma byla pohoda, hezky, ale není. Ani manžel, ani děti nejsou spokojení.
- Já to tak prostě mám (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Příběhy ukazují pohledy na to, co můžeme konkrétně udělat. S paní Evou jsme seděli v mediační místnosti a čekali jsme na jejího partnera Pavla, který ale nepřicházel.
- Jedno tělo a jedna duše (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Příběhy ukazují pohledy na to, co můžeme konkrétně udělat. Při našem třetím mediačním setkání s Pavlem a Janou, jsme se dostali opět na začátek. Naše povídání se točilo kolem Pavlovy jemné, ale neustálé nespokojenosti, která Janě brala chuť a sílu usilovat o zlepšení jejich vztahu.
- Když ty nejsi ty (článek) Zajímavý podnět k sebepoznání a pochopení obtíží ve vztazích s nejbližšími nabízí nizozemská psycholožka Anita de Nennie. Ukazuje, jak svou nepoznanou bolest zkoušíme hodit na druhé, aniž bychom to dělali naschvál, a druzí zase nám, aniž by to dělali naschvál oni. Hodně bolesti z projekcí najdeme ve dlouhodobých svazcích. Nechápeme, odkud se chování toho druhého bere a proč na ně tak silně reagujeme.
- Láska je jedna z podob zranitelnosti (článek) Původně chtěla Brené Brownová zkoumat spojení mezi lidmi, ale účastníci výzkumu neustále vyprávěli o strachu, že nejsou opravdového spojení hodni. Její výzkum ukázal, že tyto obavy řešíme pochopením svých slabých stránek a pěstováním empatie, odvahy a soucitu.
- Láska je volba (článek) Viděl jsem manželství na pokraji rozvodu, která se podařilo zachránit, protože se partneři rozhodli pro lásku,“ píše Gary Chapman ve své knize o pěti jazycích lásky. Jak můžeme mluvit jazykem našeho partnera, když při pohledu do minulosti našeho vztahu cítíme jenom bolest, zlost a odpor?
- Manželství nestojí na emocích (článek) Pro úspěšný manželský vztah jsou důležité tři oblasti: city, důvěra a závazek. A to stejným dílem. Někdy mezi manželi vypukne krize v rovině emocí, občas nastane krize důvěry. Závazek – věrnost manželskému slibu – posiluje city i důvěru.
- Mýtus: Nechci se rozvést, a tak musím všechno vydržet (článek) Domácí násilí se stává součástí života v nemálo rodinách. Proto je dobré upozornit na mýtus, který je velmi rozšířený: Jakmile vyhledám pomoc, znamená to automaticky také rozvod. Dobrou zprávou je, že násilí je možné zastavit a čím dřív začneme situaci řešit, je větší naděje na zachování vztahu.
- Naslouchej svému srdci (článek) Lze se naučit milovat sebe samého? Není to pokrytectví a sobectví? Příběhy ukazují pohledy na to, co můžeme konkrétně udělat. Před několika lety mne můj kamarád pozval na svoji svatbu. Byla nádherná. Odnesl jsem si krásné zážitky, ale také příběh, na který nikdy nezapomenu. Příběh, který večer na zahradě povídala Jakubova maminka úzkému kruhu posluchačů.
- Ne-zapadající slunce (článek) Jednoho krásného slunného dne se sešli Amad a Ena na břehu moře. Slunce prozařovalo vše kolem a oni byli tak šťastní. Drželi se za ruce a rozhodli se, že spolu poplavou přes moře až do místa, kde slunce zapadá za obzor, aby stále mohli vidět slunce a aby jim bylo stále tak krásně.
- Padesát odstínů mámy (článek) Matkám, které z lásky k rodině ztrácejí samy sebe a všem ženám, které zapomněly, jak báječná a skvělá stvoření jsou, věnují Daniela Gaigg a Linda Syllaba svoji knížku Máma v pohodě. Spolu s nimi se zamyslíme nad tím, jaký obraz matky jsme získaly.
- Pohrdání je opakem respektu (článek) Podle zkušeností psychologa a terapeuta Pavla Rause je respekt základem fungujícího vztahu. Zatím co pohrdání partnerem je pro manželství nejrizikovějším faktorem.
- Proč Bůh někdy nemůže uzdravit? (článek) Někdy se modlíme za uzdravení určité oblasti, kterou silně emočně prožíváme. Ale nic se neděje nebo ne tak, jak bychom si přáli. V takových chvílích si klademe otázky, zda nás Bůh slyší, záleží mu na nás ? Možná se i zlobíme. Anebo hledáme chybu u sebe – málo se modlíme, nedůvěřujeme...
- Průměrná životnost zamilovanosti jsou dva roky (článek) Gary Chapman po léta hodiny naslouchal manželům, hovořícím o svých problémech. Podle něj téměř bez výjimky hledají vinu za potíže ve vztazích v tom druhém. Každý velice touží po lásce svého partnera, nikdo však nechce s láskou začít.
- Respekt je elixírem života (článek) Důležitá a především sociální potřeba každého člověka je respekt. Každá potupa, každá forma verbálního násilí v nás vyvolává strach, stud a pocit viny. Naše potřeba respektu, úcty a uznání pak není naplněna. Proto stojí za zamyšlení jak budovat respektující vztah k dětem i vnoučatům.
- Rodinné šachy lásky otevírají komunikaci (článek) Vyjadřovat svoje pocity a přání není úplně jednoduché. Užitečnou pomůckou, která může dobře posloužit nejen rodičům, ale i dětem, jsou rodinné šachy lásky. Hru při které nikdo neprohrává vymysleli manželé Irena a Petr Smékalovi, kteří již víc než deset let pracují s manželskými páry a při tom vychovávají svých pět dětí.
- Sbírka skleněných kuliček (článek) Jak budujeme důvěru se svými partnery? John Gottman zjistil, že důvěra se buduje po kratičkých chvilkách, které označuje jako okamžiky „posuvných dveří“. V kterékoli interakci existuje možnost navázání spojení se svým partnerem, nebo odvrácení se od něho. Brené Brownová zase hovoří o sbírce skleněných kuliček.
- Společná snídaně zůstala snem (článek) Nikdo nezpochybňuje tvrzení, že každý z nás je jedinečný. Otázka zní, do jaké míry jsme jedineční? „Lituji, že jsem nevěděl, že osobnost (tedy ty rysy, které nás činí jedinečnými) hluboce ovlivňuje naše manželství,“ píše Gary Chapman v knížce Kéž bych byl býval věděl…
- Štěstí najdeme tam, kde právě jsme (článek) Už vám partner někdy vyčetl, že je nešťastný kvůli vám? A vyčetli jste totéž vy jemu? Těžko se tomu věří, ale v milujícím vztahu nejste za štěstí svého partnera zodpovědní. Někdy se na nás naši blízcí snaží svalit zodpovědnost za nedostatek radosti ve svém životě, ale takové uvažování je pomýlené. Když něco takového dělají, zbavují se možnosti najít skutečné naplnění.
- Tatínku, maminko, nechte mě snít! (článek) Děti pro svůj růst potřebují „čas“. Sny, pocity, emoce a fantazie v nich musí být pěstovány s pomocí rodičů a vychovatelů. Inteligence a citovost by měly růst společně. Nabízí se otázka: Co vlastně děláme pro rozvoj vnitřního života našich dětí?
- Vděčnost je klíčem k plnosti života (článek) „Pokud umíme vyjádřit a přijmout vděčnost, dává nám to nesmírnou energii, s níž můžeme usilovat o změny,“ píše Marshall B. Rosenberg v knize Co, řeknete, změní váš svět. Ilustruje v ní, jak funguje koncept nenásilné komunikace. Povzbuzuje k navázání kontaktu se sebou a s ostatními lidmi, který umožňuje nastolit porozumění a ochotu si vzájemně dávat.
- Zamilovanost, nebo láska? (článek) Naše druhé setkání probíhalo zpočátku poklidně. Ale atmosféra se změnila po Šárčině větě: „Já si nejsem jistá, že moje volba vzít si Honzu byla správná! Když jsme spolu chodili, bylo všechno jiné. Honza mi dokázal číst myšlenky i nejskrytější přání. Byl to ten nejúžasnější člověk na světě!“ Honza, nerozhodně kroutil hlavou a myslím si, že byl sám překvapen tím, co o něm Šárka řekla. Bylo to pár nejistých okamžiků, po kterých jsem se zeptal: „Jaký je rozdíl mezi zamilovaností a láskou?“
- Zármutek obou rodičů (článek) Partneři, kteří přišli o miminko, se často cítí navzájem od sebe odříznutí. Je velmi těžké poskytovat podporu a porozumění druhému člověku, když je sami tolik potřebujete. Způsob, jakým smutek přichází a odchází, znamená, že vy a váš partner nemusíte cítit a potřebovat ve stejnou chvíli totéž. Možná také rozdílně vyjadřujete své pocity a zacházíte s nimi.
- Zastavme svoji emoční alergii (článek) Většinou se dobře orientujeme v alergiích na určité potraviny či pyly. Emoční alergie už ovšem tolik neznáme. Přitom emoční alergie je silná reakce na něco v přítomnosti, co v nás vyvolává (vědomě či nevědomě) vzpomínku na událost či vztah z naší minulosti.
- Zázrak dialogu (článek) Dialog znamená pro lásku totéž co krev pro tělo. Když krev přestane obíhat, tělo umírá. Když ustává dialog, ztrácí se láska a rodí se zášť a zloba. Dialog však dokáže vztah znovu oživit. V tom je zázrak dialogu.
- Zlatá pravidla komunikace (článek) Vztah potřebuje slova. Nejpřesvědčivější cestou k ujištění, že jsme ve spojení a v kontaktu, je rozhovor. Komunikace ale probíhá už prvním pohledem, který je opětován. Vztah znamená vidět se a vnímat se. Proto může být obsah rozhovoru klidně bezvýznamný. Pravidla komunikace autorek knížky Nová role babička mohou být použita ve všech vztazích.
- Žárlivost není láska (článek) Někdy je žárlivost považována za synonymum lásky, projev toho, že miluji. Ale tak to není. V žárlivosti není láska, je to pouze její napodobenina a touha ovládat předmět lásky, vázat ho na sebe a přijímat lásku od něj.
Sekce: Věcný rejstřík | Tisk | Poslat stránku známému