Co mohou prožívat sourozenci nemocných

14.6.2021

Co mohou prožívat sourozenci nemocných „Zatímco děti se závažným onemocněním dostávají okamžitou podporu a pozornost nejbližší rodiny, lékařů… zdraví sourozenci zůstávají často se svými pocity osamocení,“ vysvětluje MUDr. Šárka Kárová. Ve svém projektu SKRYTÍ HRDINOVÉ®, vytvořila systém pomoci a péče o potřeby všech dotčených tak, aby nikdo nebyl v této těžké situaci sám.

Zapomenutá skupina

Maminky nemocných dětí, tatínkové, prarodiče, sourozenci – to všechno jsou skrytí hrdinové a potřebují pomoc a péči. Více o projektu na www.skrytihrdinove.cz a na www.sarkakarova.cz.  Ve své přednášce v rámci 13. Týdne pro rodinu se lékařka zaměřila především na zapomenutou skupinu sourozenců.

Když dítě vážně onemocní, lékaři a psychologové podporují rodiče, nejsou na to sami. Maminka se věnuje převážně nemocnému dítěti, je mu plně k dispozici, tatínek je zatížený starostí o zabezpečení rodiny. A tak zdraví sourozenci zůstávají často sami fyzicky i emočně.

Nemají možnost s někým se sdílet, chybí jim maminka, ale i sourozenec. Výzkumy v rodinách onkologických dětí ukázaly, že nejmenší symptomy posttraumatické stresové poruchy měly nemocné děti, protože měly podporu ode všech. Zdraví sourozenci nedostávají tolik dárků, zato se jich všichni ptají: Jak se má bráška, sestřička? Často jsou vnímáni jako sourozenec toho nemocného – „bratr od...“. Ztrácejí tak pomalu vlastní identitu.

Některé rodiny zátěž závažného onemocnění neustojí a rozpadají se. Ženy se většinou potřebují sdílet, ale mužům nedělá dobře o tom mluvit, okolí se na ně dívá, jako by měli stigma. Často slyší: „To bych nedal, už bych odešel...“ Necitlivé komentáře se týkají i sourozenců: „Chudáčku, ty máš pokažený život...“ lidé jim podsouvají to, co nemusí být. Ani děti ve škole jim nerozumí, jsou samy na emoční prožívání, osamocené nejen v rodině, ale i v kolektivu vrstevníků. Není na ně čas, a tak často nemají možnost pokračovat v kroužcích, protože není, kdo by je tam vozil. Zatímco nemocný sourozenec zažívá podporu i ve škole, zdravý často zakouší šikanu nebo výsměch: „Nemůžeš za to náhodou ty?“

Zaplaveni smrští emocí

Když se stane něco vážného, vždy je součástí prožívání i pocit viny – Nemůžu za to já? Zažívají ho i rodiče i sourozenci. Musíme s tím počítat a otevřeně se zeptat: „Nenapadá tě, že za to můžeš?“ Pokud si o tom otevřeně nepromluvíme, děti s tím mohou žít celý život.

Sourozenci zažívají pocity odmítnutí. Když rodiče nemají čas s nimi hovořit, nedostávají pozornost, má to za následek snížení sebevědomí. Prožívají, že nemají takovou hodnotu. Úspěchy zdravých dětí se příliš nesdílejí, aby to nemocnému nebylo líto...

Dalším silným pocitem je nezvladatelná závist, za kterou se zároveň stydí. Stydí se, že jsou zdraví. Dokonce by si přáli onemocnět, aby se jim taky dostalo péče. Prožívají i stud za vzhled nemocného postiženého, protože se lidé za nimi otáčejí, ukazují na ně.

Zdravé děti bývají zaplavené pocity úzkosti a strachu – je ohrožené rodinné bezpečí, mají strach z budoucnosti, z přenosu nemoci. 

Uznat nárok dítěte na emoce a pocity

Jedná se o mnohovrstevný problém, na který se nemyslí. Zdravé děti se potřebují dozvědět, že na všechny ty emoce a pocity, které je zaplavují, mají nárok. Potřebují slyšet: „Ty to máš taky náročný. My o tom víme!  Děkujeme ti, že nám pomáháš. Řekni nám, jak to ty zvládáš, co je pro tebe těžké, co bys potřeboval.“ V podobné situaci se mohou ocitnout i biologické děti v pěstounské rodině.

Je důležité, aby děti mohly svoje emoce sdílet. Nemoc obecně izoluje od ostatních, a tak je dobré, aby tyto děti našly jiné děti, které zažívají něco podobného a mohly se s nimi setkávat a sdílet. Dr. Kárová má zkušenost s pořádáním setkání pro zdravé sourozence onkologicky nemocných dětí.

Je potřeba, aby se o problematice vědělo a mluvilo, aby se dostalo pomoci a podpory všem. Závažnou situaci je možné přetvořit pozitivně. Když se myslí na potřeby všech, situace může vést ke zpevnění a posílení rodiny. 

Plné znění přednášky MUDr. Šárky Kárové, PhD. najdete na youtube kanálu Rodinného svazu 1. díl https://www.youtube.com/watch?v=ZMlPLlHAk94 a 2. díl https://www.youtube.com/watch?v=e7mp_ffVohw

Štítky: děti, nemoc, pocity, zátěžové situace  
Sekce: Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články