Rodinné šachy lásky otevírají komunikaci

18.5.2023

Rodinné šachy lásky otevírají komunikaci Vyjadřovat svoje pocity a přání není úplně jednoduché. Užitečnou pomůckou, která může dobře posloužit nejen rodičům, ale i dětem, jsou rodinné šachy lásky. Hru při které nikdo neprohrává vymysleli manželé Irena a Petr Smékalovi, kteří již víc než deset let pracují s manželskými páry a při tom vychovávají svých pět dětí.

Nejprve vznikla šachovnice pro manželské páry, novinkou jsou šachy pro celou rodinu. Jednotlivá políčka tentokrát neobsahují různé pozornosti, ale celou škálu pocitů a přání. Například: mám strach, nudím se, potřebuji samotu, je mi fajn, pojeďme na návštěvu, jsem spokojený, cítím vděčnost, stydím se, nevím si rady, toužím po překvapení…

"Rodinné šachy vznikly na popud našich dětí," vypráví Irena Smékalová. "Stěžovaly si, že jsme něco vymysleli pro sebe a pro další manžele, ale že pro ně, pro děti, nic není..."

A jak se tahle "hra" hraje? Každý člen domácnosti si vybere svoji figurku a postaví ji na políčko, které vyjadřuje jeho momentální situaci nebo přání. Je pak na ostatních, jak se zprávou naloží. Jestli to bude podnět k rozhovoru a nebo k nějaké akci. Smékalovým jejich rodinná šachovnice pomáhá otevírat komunikaci hlavně s nejstaršími dětmi, které jsou v období dospívání. Umísťují se často na políčka pocitů, jako "mám vztek" nebo "jsem ve stresu". 

"Většinou večer, když menší děti ulehnou, jdu sondovat a ptát se, co se děje: že jsem si všimla magnetky na šachovnici... a oni se rozpovídají. Už se od nás naučily pocity vyjadřovat. I my, rodiče, se umísťujeme na políčka pocitů a mluvíme o nich," svěřuje Irena Smékalová.

Šachovnice je vyrobena z kvalitní magnetické folie o rozměru 20x20cm. Dá se dobře připevnit na lednici nebo na cokoli kovového. Lze ji také přichytit hřebíčky na námi zvolenou plochu, abychom ji měli neustále na očích. Pomocí přiložených lepítek můžeme vepsat svoje originální nápady přímo do šachovnice! 

Zdá se to být velmi jednoduché, až triviální, ale mnohdy vznikají nedorozumění právě proto, že netušíme, jak se náš protějšek právě cítí. Zvlášť pro děti to je výtečná škola v komunikaci. Časem se můžeme stát mistry šachu, ve kterém všichni vyhrávají! Možná, že časem nebude šachovnice potřeba...

Rodinné šachy jsou k dispozici ve třech jazykových mutacích, české, slovenské a anglické. Krásně se hodí jako dárek ke svatbě nebo k jejímu výročí. Šachovnici je možné získat spolu s dárkovým obalem na míru. 

Více viz www.smekalovi.cz.

Foto archiv rodiny Smékalových, náhled šachovnice se zobrazí po kliknutí na fotografii.

Štítky: hra, komunikace, očekávání, pocity  
Sekce: Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články