Zármutek obou rodičů

21.9.2020

Zármutek obou rodičů Partneři, kteří přišli o miminko, se často cítí navzájem od sebe odříznutí. Je velmi těžké poskytovat podporu a porozumění druhému člověku, když je sami tolik potřebujete. Způsob, jakým smutek přichází a odchází, znamená, že vy a váš partner nemusíte cítit a potřebovat ve stejnou chvíli totéž. Možná také rozdílně vyjadřujete své pocity a zacházíte s nimi.

 
 
Muži a ženy často truchlí odlišně

„První měsíce byly velice těžké. Měli jsme k sobě daleko a občas jsem si říkala, jestli to vůbec zvládneme. Když se teď ale ohlédnu, myslím si, že nás to jako pár posílilo.“ Maminka

Většina matek prožívá smrt miminka stejně silně fyzicky i emocionálně. Děťátko, které v matčině lůně rostlo a pohybovalo se, je najednou pryč. Po porodu její tělo dosud reaguje stejně, jako by miminko měla. Maminky mívají většinou sklon soustředit se na své pocity a mluvit o nich. Hodně pláčou a hovoří o tom, co se stalo, jak se cítí a jak zvládly jednotlivý den.

I tatínkové někdy pláčou a mluví o svých pocitech, ale někteří jsou z častého a otevřeného vyjadřování pocitů nesví. Mnohdy si připadají bezmocní a nevědí, co říkat, nebo cítí tlak, aby mluvili o citech víc, než jsou schopni. Někteří tatínkové říkají, že občas prostě touží „vypnout“, „uzavřít se“ nebo na chvíli utéct.

Mnoho otců říká, že na nějakou dobu odkládají své pocity stranou a situaci zvládají díky tomu, že poskytují oporu matce a soustředí se na budoucnost. Druzí lidé často předpokládají, že muži jsou silní a přes tuto událost se přenesou. Také se obvykle očekává, že se otcové velmi brzy po úmrtí miminka vrátí do práce, a i to může vést některé muže k tomu, aby ignorovali zármutek a soustředili se na to, že „život jde dál“.

„Mám-li říct pravdu, myslím si, že jsme se navzájem nejspíš trochu vzdálili. Nijak zvlášť dobře jsme nekomunikovali o svých pocitech. Možná je to naší neschopností dělit se o to, jak se cítíme, nebo si možná jen myslím, že jsem tuhle kapitolu uzavřel. Chci, aby můj život pokračoval.“ Tatínek

Rozdíly v tom, jak lidé truchlí, a protichůdná očekávání mohou snadno vést k nedorozuměním, pocitům ublíženosti, hněvu a hádkám. Ty jsou v období, kdy mnoho partnerů cítí, že by si měli být obzvlášť nablízku a jeden druhému oporou, ještě nepříjemnější než jindy. Takové obtíže mohou ovlivňovat všechny roviny partnerského vztahu včetně sexuálního života. Zatímco pro jednoho partnera může být sex zdrojem útěchy a důvěrnosti, druhý partner na něj nemusí mít ani pomyšlení, zejména brzy po úmrtí miminka.

Je důležité snažit se ve vztahu k partnerovi o trpělivost a mírnost. Pokoušet se sdělit jeden druhému, jak se cítíte, a opravdu si naslouchat – i když je to velmi obtížné. Mějte na paměti, že muži a ženy často truchlí velmi odlišně. Snažte se přijmout, co váš partner říká a dělá; každý člověk reaguje jinak.

Pro oba by mohlo být velmi užitečné mít určitou podporu od dalších lidí, abyste nemuseli spoléhat pouze jeden na druhého. Možná byste mohli zkusit zavolat na poradenskou linku, navštívit internetovou poradnu nebo místní podpůrnou skupinu. Některé páry chodí na skupinu společně, částečně proto, aby si poslechli, jak podobnou situaci zvládají druzí. Většina rodičů říká, že útěcha pramenící z možnosti přesně vyjádřit vlastní pocity a z toho, že je druzí plně přijímají a chápou, je neocenitelná. Pomáhá jim to, aby se necítili tak sami.

Organizace, weby, které nabízejí podporu v ČR a SR

Podle publikace Naše miminko zemřelo. Sand, Cesta domů 2018

Knížečka přináší všechny informace, které budete potřebovat v hodinách, dnech a týdnech po smrti vašeho dítěte. Pomůže vám vyznat se ve vašich pocitech, poradí, jak to říci rodině a přátelům, jak si utřídit a uchovat vzpomínky, jak dítě obejmout a chovat, jak o dítěti mluvit a jak mu říkat, jak dítěti uspořádat pohřeb, jak zařídit úřední záležitosti, jak procházet truchlením a mnoho dalších užitečných rad.

Štítky: děti, pocity, rozdíly, smrt  
Sekce: Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články