důvěra

  • Přátelství je jako šňůra perel (článek) Velká většina štěstí, které v životě prožijeme, nepramení ze zamilovanosti ani z profesních úspěchů, ale z kvalitních přátelských vztahů. Přitom manželství je největším přátelstvím. Zkušenosti švédských terapeutů ukazují, že přátelství se posiluje opakovaným sdílením okamžiků kontaktu – podle nich jsou to „perly“.
  • Bez důvěry není vztah možný (článek) Když se do někoho zamiluji a chci s ním začít vztah, tak to, co je ve hře téměř od prvního dne, je důvěra, že to ten druhý se mnou myslí dobře. Že když odkryji kousek svého já, tak mě v tom nějak nezraní. Netýká se to jen lásky mezi mužem a ženou, ale jakéhokoliv přátelství. Podobně je to ve vztahu mezi rodiči a dětmi.
  • Bez odpouštění nemáme šanci (článek) Říká se, že minulost vidíme v růžovějších barvách. Je tomu tak nejen se vzpomínkami na školní léta, ale i když vzpomínáme na dětská léta našich potomků. Je tu ale záhada. Jestliže paměť umí vymazat malé horory minulosti, jak je možné, že je nám tak zatěžko zapomenout na chvíle, kdy nás naši nejbližší zranili či urazili?
  • Co nakonec předáme svým dětem (článek) Mnoho mužů má děti, ale málo dětí má otce, to je moto víkendů pro otce a syny, které pořádá od roku 2004 František Růžička se svým týmem. Bohaté zkušenosti mimo jiné zachytil do inspirativních tezí. Právě před prázdninami, kdy pravděpodobně budeme mít příležitost být se svými dětmi víc a v nejrůznějších situacích, přijdou jeho zkušenosti vhod.
  • Dávejte a dostanete (článek) Mnozí udělali svoji osobní zkušenost s tím, že když se otevřou dávání, dostanou mnohem víc. A to nejen ve vztazích, ale i v oblasti financí. Těm, kdo o dávání desátku ještě neslyšeli, připomínáme slova známého exercitátora a kazatele Josepha Billa: „Dej Bohu, co mu patří – a bude po nedostatku.“
  • Děti jsou jako balónky (článek) Známý otec a učitel mládeže Jan Bosko, zastánce preventivního výchovného systému, má co říci i rodičům a vychovatelům dětí jedenadvacátého století. Tajemstvím jeho výchovy je myšlenka: Snaž se, abys byl milován.
  • Děti se učí tomu, v čem žijí (článek) Rodina je při všech nedostatcích, které v našem lidském konání jsou, nejlepším prostředím pro vývoj dítěte. Prostředím, které lze sice nahrazovat, ale které nelze jinou formací, než životem stabilního manželského páru, plně nahradit. Ochutnávka čtení z kurzu Devatero pro rodiče, nám připomene, že chování, které mají děti na očích, má dalekosáhlé důsledky.
  • Duch modlitby umí zastavit čas (článek) „Měl bych se víc modlit, chtěl bych, ale nedostává se mi času, nestíhám,…“ Papež František se v jedné ze svých katechezí zamýšlí právě nad tímto stále se opakujícím nářkem křesťanů. Ano, čas je vzácný pro každého a čas rodiny je komplikovaný, ustaraný a naplněný nadmíru. Kdo má rodinu, brzy se naučí řešit rovnici, kterou nedovedou vyřešit ani velcí matematikové. Den jakoby obsahoval ne 24 ale 48 hodin. Maminky a tatínkové dobře vědí, o čem je řeč. V rodině je hodně práce.
  • Jakými jazyky hovoříte? (článek) Knihy o pěti jazycích lásky jsou světovým bestsellerem. Nabízejí praktické a účinné principy jak se učit mluvit jazykem lásky svého partnera. Odhalit primární jazyk lásky – vlastní nebo partnerův – bývá pro řadu lidí obtížné. Gary Chapman nabízí několik přístupů k sebepoznání.
  • Kdy začíná nevěra (článek) Přátelé oslavovali dvacet let společné cesty životem. V době, kdy mnoho partnerů řeší obtíže ve vztahu rozchodem, je to důvod k oslavě. Jejich příklad mne přivedl k zamyšlení nad tím, kdy začíná nevěra a jak zůstávat věrný.
  • Lásce se daří tam, kde je bezpečí (článek) Známá česká psycholožka Jiřina Prekopová, autorka slavné knihy Malý tyran a tvůrkyně Terapie pevného objetí a Školy lásky v rodinách, na základě svých celoživotních zkušeností prohlašuje, že ze všeho nejdůležitější je, aby láska v rodinách proudila. Tam, kde schází bezpečí, nedaří se podle ní ani lásce.
  • Láska není okouzlení krásou (článek) Michel Quoist umí svými texty podmanivě a poeticky pozvat čtenáře na cestu hledání vlastních hlubin lidské lásky. Podle něj: „Láska není okouzlení krásou, když se zastavíš před tváří, která se pro tebe rozsvítí. Vždyť skutečná krása je odrazem duše. Duše však přesahuje to, co s rozechvěním hledáš.
  • Mám vztek (článek) Jako rodiče jsme hněvivými projevy dětí často zaskočení a zmatení. Přáli bychom si, aby se „to odnaučily“. Přitom za projevy hněvu se nejčastěji skrývá vyjádření nějaké potřeby, očekávání a přání. Naším úkolem je naučit děti, ale především sebe, vyjadřovat hněv způsobem přiměřeným situaci, srozumitelně a přijatelně pro druhého člověka.
  • Mami, já chci do džungle (článek) Michaela Slussareff ve své knize Hry, sítě, porno seznamuje s aktuálními vědeckými poznatky o vlivu digitálního světa na děti i dospívající. Ukazuje, jak zásadní je role průvodce. Digitální odolnost dětí můžeme vybudovat pouze ve vztahu založeném na otevřenosti a důvěře. Jen tak se o ně v digitální džungli nebudeme muset bát.
  • Manželství nestojí na emocích (článek) Pro úspěšný manželský vztah jsou důležité tři oblasti: city, důvěra a závazek. A to stejným dílem. Někdy mezi manželi vypukne krize v rovině emocí, občas nastane krize důvěry. Závazek – věrnost manželskému slibu – posiluje city i důvěru.
  • Manželství začíná jarem (článek) V přírodě je jaro časem nových počátků. "V manželství období nepřicházejí chronologicky, jako v přírodě," konstatuje ve své knize Čtyři období manželství Gary Chapman. Jaro proto nemusí být vyhrazeno pouze pro novomanžele. Během trvání vztahu se období častokrát střídají a opakují. Jako lidé jsme bytosti s možností volby, proto můžeme začít znova, kdykoli se proto rozhodneme.
  • Moje matka se mě nikdy nedotýkala (článek) Láskyplné doteky jsou důležitou součástí rodinné komunikace, nejenom mezi mužem a ženou. Dotek je přímo nepostradatelný pro zdravý vývoj dítěte a na konci života mnohdy zůstává tím jediným, co si ještě můžeme dát.
  • Moje žena je prostě skvělá! (článek) Před třemi lety nám s mojí ženou vyprávěli svůj nádherný příběh naši přátelé Soňa a Petr. „Byly teplé letní dny a já jsem pracoval v jedné soukromé firmě,“ řekl Petr, „kde mne nejvyšší šéf zrovna nemusel. A když se k tomu přidaly moje přirozená lidská pochybení a omyly, bylo jasné, že po roce a půl končím. V té době jsme se Soňou čekali třetí dítě, které jsme si moc přáli.
  • Nosí dárky Ježíšek? (článek) K Vánocům dnešní doby neodmyslitelně patří dárky "od Ježíška". Jak ale dětem odpovědět na otázku: „Nosí dárky opravdu Ježíšek?“ když nechceme, aby víru v Ježíše odložily s poznáním, že dárky kupují rodiče. Inspirovat se můžeme v rodinách několika manželských párů.
  • Potíže s financemi jsou jen špičkou ledovce (článek) Můj manžel dohlíží sám na rodinný rozpočet, já k účtům nemám přístup. Vůbec nevím, jak na tom jsme...“ podobné stesky nejsou zdaleka ojedinělé. Proto stojí za zamyšlení, jak u nás doma hospodaříme. Manželský poradce Denis Sonet konstatuje, že vedení rodinného rozpočtu vypovídá mnohé o kvalitě vztahu.
  • Proč odměna funguje lépe (článek) Známá americká novinářka Amy Sutherlandová strávila nějaký čas ve škole pro trenéry zvířat. Přineslo jí to nečekaně i nový pohled na sebe, na život a prospělo to i jejímu manželství. Svoje poznatky nabízí s nadsázkou a s humorem.
  • Prožitek Vánoc (článek) Oslava Vánoc je dodnes v mnoha rodinách vzácným časem. Nejspíš proto, že si hluboko v srdci neseme vzpomínky a prožitky z dětství a moc rádi bychom je zprostředkovali našim blízkým. Co by se nám při všem starání nemělo vytratit, najdeme ve vzpomínce kněze Josefa Šplíchala.
  • Rodičům malých školáčků a nejen jim (článek) Končí prázdninový čas a děti se chystají do školy. Aktovka voní novotou, přezůvky jsou pečlivě podepsané, pouzdro plné barevných pastelek a těšení na paní učitelku, na spolužáky. Jaké to asi bude? Někdy mají větší trému rodiče, protože jim přibývají nové povinnosti a bojí se, jak děti, ale i oni sami v nové situaci obstojí.
  • Sbírka skleněných kuliček (článek) Jak budujeme důvěru se svými partnery? John Gottman zjistil, že důvěra se buduje po kratičkých chvilkách, které označuje jako okamžiky „posuvných dveří“. V kterékoli interakci existuje možnost navázání spojení se svým partnerem, nebo odvrácení se od něho. Brené Brownová zase hovoří o sbírce skleněných kuliček.
  • Smějete se spolu často? (článek) Často prožíváme své manželství příliš vážně a málokdy si užíváme jeho veselejší stránky. Ale i to je důležité. Srdečný smích má moc vyřešit spoustu problémů. Manželství je sice vážná záležitost, ale má i svou veselejší stránku. Úspěšné manželství potřebuje i spoustu humoru.
  • Snášet a vydržet (článek) Někdo z nás mohl v dětství slyšet: „S tebou se to nedá vydržet.“ Pokud to slýchal pravidelně a navíc od blízké osoby, pravděpodobně to přijal za své a vnímá, že je s ním něco špatně. Anselm Grün ve své knize Cesta k radosti a vnitřnímu klidu rozehrává téma, jak snášet a vydržet sebe sama i druhé ve vztazích a jak se naučit přitom vzájemně růst.
  • Taky jste psali dopisy Ježíškovi? (článek) Dvě maminky Marie Doležalová a Michaela Záleská si vysnily knížku, ve které oslovily různé celebrity, aby napsaly dopis Ježíškovi. Chtěly knížku, která vydělá peníze pro nadaci Pomozte dětem. Nakonec se ukázalo, že jim nejen pomohla věřit ve vlastní přání, ale taky je hodně naučila, např. že zázraky se dějí.
  • Trpělivost má smysl (článek) Rodiče, kteří vykonávají několik věcí najednou, ztrácejí pomalu dovednost jen tak sedět a být! Hrát si s dítětem, aniž by odbíhali jinam. Nebo společně s dítětem čekat až se objeví ptáček na krmítku. nebo k telefonu. Přitom soustředěná pozornost a trpělivé čekání jsou klíčovými dovednostmi pro zdravý vývoj dětí.
  • V prvním roce se hloubí citová studánka (článek) Výchova dítěte ve víře začíná od početí. Pro vývojové stádium nejranějšího dětství je typická závislost na mamince. Prvním úkolem tedy je – vytvořit základy důvěry ve svět, v život, v sebe samé.
  • Virtuální nevěra je pro vztah nebezpečná (článek) Ačkoliv se mnozí nevěrníci ohánějí tím, že se vlastně nic nestalo, že je to jenom online, nevěra na internetu se projevuje velice podobně jako běžná nevěra. Podle psychologů představuje virtuální nevěra pro vztah stejné nebezpečí jako nevěra v reálném životě a navíc u ní hrozí riziko závislosti.
  • Výzva krizí (článek) Dějiny rodiny jsou rozbrázděny krizemi všeho druhu, jež jsou zároveň součástí jejich dramatické krásy. Je třeba pomáhat manželům objevovat, že překonaná krize nevede k méně intenzivnímu vztahu, ale zlepšuje víno manželského spojení, ustaluje ho a přivádí ke zralosti. Manželé spolu nežijí proto, aby byli stále méně šťastní, ale aby se naučili být šťastnými novým způsobem, když se jim s novou etapou otevírají nové možnosti.
  • Co je to rodina? (článek) Papež František zaslal účastníkům prvního latinskoamerického kongresu o pastoraci rodin, který se konal 4.–9. srpna v Panamě, list, ve kterém vyjádřil hlavní smysl a poslání rodiny.
  • Kdybych jen znal potřeby mé ženy (článek) Věřím, že každá žena potřebuje být v souladu se svým manželem prostřednictvím hlubokého a důvěrného vztahu. Potřebuje kamarádství, harmonii a pocit sounáležitosti.
  • Mají si manželé říkat všechno? (článek) Máme si říkat úplně všechno? Jsou vztahy v manželství pravdivé jen tehdy, když před sebou manželé nic neskrývají?

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému