Dávejte a dostanete

26.2.2018

Dávejte a dostanete Mnozí udělali svoji osobní zkušenost s tím, že když se otevřou dávání, dostanou mnohem víc. A to nejen ve vztazích, ale i v oblasti financí. Těm, kdo o dávání desátku ještě neslyšeli, připomínáme slova známého exercitátora a kazatele Josepha Billa: „Dej Bohu, co mu patří – a bude po nedostatku.“

 
Mladý podnikatel

Svá slova dokládá příběhem o mladém muži, který se pokoušel rozjet podnikání a  postavit se na  vlastní nohy. Byl nešťastný, nic se mu nedařilo. „Otče, asi mě někdo proklel – do čeho se pustím, to špatně dopadne,“ stěžoval si. „A  dáváš desetinu z  toho, co vyděláš, Bohu?“ zeptal se ho otec Joseph. „Ne, to jsem nevěděl. O tom jsem nic neslyšel, že bych měl…“ „To je tvůj problém, žes to nevěděl. Ale teď, když to víš, tak začni. A když to tak budeš dělat, Bůh ti požehná.“ „Otče, slibuji, začnu to tak dělat. A vy mi k tomu prosím dejte i své požehnání.“ Otec Joseph mu požehnal a tomu mladému muži se do týdne podařilo uzavřít sérii obchodů. Jejich zprostředkování mu vyneslo několikamilionovou provizi. Začal počítat, kolik by měl dát Bohu jako desátek. Protože vydělal opravdu hodně, i  desetina z  jeho zisku představovala obrovské peníze. Bylo mu těch peněz líto – daly by se znovu investovat… Zdálo se mu, že Bůh tolik ani nemůže chtít! Rozhodl se, že tentokrát ještě nedá Bohu nic, výdělek znovu investuje. Až vydělá ještě víc, teprve pak dá Bohu desátek. Vše tedy znovu investoval – a  úplně o všechno přišel. Navštívil znovu otce Josepha a  prosil: „Otče, o  všechno jsem přišel, ale teď už opravdu vím, jak je to potřeba dělat. Můžete mi, prosím, ještě jednou požehnat?“ Otec Joseph mu znovu požehnal, protože slíbil, že nyní dá Bohu, co mu patří. A dodává, že když muž dodržel, co slíbil, žehnal mu i Bůh…

Zní to trochu jako pohádka, ale není to ojedinělá zkušenost. Dávat desátky Bohu byl předpis, který platil v časech Starého zákona. Prorok Malachiáš (3,7nn) říká, že těm, kdo přinášeli desátky ze své úrody, Hospodin žehnal. Křesťané takovou povinnost nemají, ale i pro ně platí, že mají přispívat na potřeby církve. Ježíš v Novém zákoně mluví jasně: „Dávejte, a  dostanete: míru dobrou, natlačenou, natřesenou a vrchovatou vám dají do  klína. Neboť jakou mírou měříte, takovou se naměří zas vám.“ (Lk 6,38) A sv. Pavel dodává, že „Bůh miluje radostného dárce“ (2 Kor 9,7).

Kolik dávat na dobročinné účely?

Starozákonní „desetina“ může být dobrým vodítkem, kolik alespoň dávat. Lidé, kteří našli odvahu dát desetinu svých příjmů na dobročinné účely, dosvědčují, že zakusili velkou štědrost. Protože Bůh je velmi štědrý k  těm, kteří jsou štědří k  němu.

Bohaté prosperující firmy často vypisují granty a myslí na dobročinnost, proto by ani malá "firma", jako je manželství, neměla na dávání zapomínat. Je možné podpořit nejrůznější charitativní, vzdělávací a další všeobecně prospěšné účely. Kromě toho, že si dary můžeme odečíst ze základu daně, zakusíme i zvláštní požehnání a peníze nám nebudou chybět.

Podle článku Pavla Zahradníčka: Otče, požehnejte mi ještě jednou. Viz časopis: Milujte se! 2017/44.

Štítky: Boží zákony, mladí manželé, zkušenosti, důvěra, řád  
Sekce: Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články