Smějete se spolu často?

24.1.2022

Smějete se spolu často? Často prožíváme své manželství příliš vážně a málokdy si užíváme jeho veselejší stránky. Ale i to je důležité. Srdečný smích má moc vyřešit spoustu problémů. Manželství je sice vážná záležitost, ale má i svou veselejší stránku. Úspěšné manželství potřebuje i spoustu humoru.

Představme si manžele, kteří zasednou k obědu a zjistí, že polévka je přesolená. Jak zareagují? První možnou reakcí je vzájemné obviňování. Manžel vyčítá manželce, že polévku přesolila a manželka zase obviní manžela, že ji rozptyloval a že je unavená.

Druhou reakcí je znechucení. Manželka nemá náladu, protože se jí nepodařilo dobře uvařit, manžel je znechucen, protože polévka jednoduše není dobrá. Oba mohou zareagovat i tak, že si v kuchyni najdou k jídlu něco jiného.

Existuje ještě čtvrtá možnost: manželé se od srdce zasmějí. Společný smích problém rozpustí a odstraní i únavu.

Smějete se spolu často? Bavíte se spolu a slavíte různé události? Pokud chceme své manželství prožívat v uvolněné a příjemné atmosféře, nesmíme brát příliš vážně různé maličkosti, které se nám přihodí. Tak se vyhneme množství problémů a umožníme svému manželství svobodně dýchat. Je to klíč k úspěchu.

Společný smích je předpokladem dobrého manželství

Dvojice obvykle vyhledávají zábavu v době, kdy spolu chodí a ucházejí se o vzájemnou přízeň. Toto období ale pomine a partneři si spolu začnou mnohem víc povídat o dětech, penězích a kariéře. Kvůli stresu, nedostatku času, nejrůznějším obavám, problémům a starostem se pár často uzavře do ulity.. Vzniknou-li mezi manželi problémy, vyrostou-li bariéry, pokoušejí se situaci řešit psychoterapií, rodinnou terapií nebo pomocí psychologických cvičení. To všechno jim sice může pomoci, ale zbourat zeď mezi nimi může i něco mnohem jednoduššího.

Společná zábava na chvíli ztlumí pocit zodpovědnosti, který patří k serióznímu světu dospělých. Náš hektický život podléhá časovému rozvržení a termínům. Zábava nám pomůže zpomalit, odreagovat se a umožní, aby z nás vystoupil hravý chlapeček, nebo děvčátko, které v sobě nosíme a pokoušíme se ho umlčet. Máme své vznešené a ušlechtilé touhy, ale díky společnému smíchu dokážeme stát oběma nohama na zemi. Čas od času bychom si měli položit otázku: „Jsem schopen dovolit partnerovi, aby se mi smál?“ Pokud ne, máme ještě ke správnému důvěrnému vztahu daleko. Když se totiž dokážeme jeden druhému svobodně zasmát, je to důkaz bezpečného a důvěryhodného prostoru mezi námi.

Zavtipkovat ovšem neznamená soustředit se na partnerovy slabosti. To by ho určitě ranilo. Smát se druhému tehdy, kdy mu náš smích ubližuje, skutečně není zdvořilé ani vhodné. Ale vzpomínat na minulé události a smát se jim je zdravé. Připomenout si například to, jak jsme se pohádali kvůli něčemu opravdu nedůležitému a společně se tomu zasmát je užitečné.

Měli bychom se umět zasmát i vlastním omylům a projevům hněvu. Musíme si přiznat, že určité problémy nepřiměřeně zveličujeme. Hádáme se obyčejně kvůli drobnostem, např. záchodové prkénko dole nebo nahoře…

Je důležité umět se spolu bavit

Pokud nedokážeme žít v manželství s nepatrnými nedostatky, těžkostmi a vzájemnými rozdíly, může manželství selhat. Je tedy důležité se spolu umět smát. Je důležité umět se společně bavit.

Klinický psycholog William Batcher zjistil, že důvěrná zábava, jako je škádlení, žertování, používání přezdívek, společné vyprávění vtipů nebo grimasy, pomáhají manželům uvádět do rovnováhy dva extrémy: přílišnou důvěrnost a přílišnou nezávislost. Nadměrná blízkost (intimita) i samostatnost (autonomie) manželství ničí. To, co podle Batchera vnáší mezi manžele rovnováhu, je důvěrné rozptýlení, vzájemné škádlení, ovšem bez zraňování.

Schopnost bláznit, chovat se nezávazně před partnerem je dokladem vysokého stupně důvěry v manželství. Nebudeme přece vyvádět, když se nebudeme cítit bezpečně. K tomu, abychom mohli dovolit chlapečkovi nebo holčičce v nás vyjít ven, musíme se cítit doma.

Doporučuje se, aby si manželé ve společném čase vyhradili chvíli na společné „bláznění“, zvlášť mají-li děti. Je užitečné vyhradit si čas na koníčky, které by mohly zaujmout oba partnery, ale i svůj vlastní způsob relaxace. Relaxace je totiž investicí do šťastného a úspěšného manželství.

Elias Vella: Výstup na horu manželství. Karmelitánské nakladatelství.

Autor: Vella, Elias  |  Štítky: důvěra, jednota, radost z manželství, svoboda  
Sekce: Povzbuzení | Jednota   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články