Bez důvěry není vztah možný

16.5.2022

Bez důvěry není vztah možný Když se do někoho zamiluji a chci s ním začít vztah, tak to, co je ve hře téměř od prvního dne, je důvěra, že to ten druhý se mnou myslí dobře. Že když odkryji kousek svého já, tak mě v tom nějak nezraní. Netýká se to jen lásky mezi mužem a ženou, ale jakéhokoliv přátelství. Podobně je to ve vztahu mezi rodiči a dětmi.

Lidský vztah, má-li za něco stát a jít do hloubky, tak si vyžaduje důvěru. Pokud se máme druhému otevřít a pozvat jej do své blízkosti. Přiblížit se mu a nechat ho, aby se přiblížil ke mně, tak si musíme vzájemně důvěřovat.

Musíme důvěřovat tomu, že to, co si řekneme, nebude zneužito. Když začnu vyprávět o některých svých křehkostech, že mě právě v těch křehkostech druhý nezraní, nezradí. Kdo z nás by chtěl být ve vztahu, kde nám je ten druhý nevěrný, obelhává nás.

Fyzický kontakt je pro důvěryhodnost důležitý

Vztahy nás tvoří křehkými, ale důvěryhodnost se dá vytvořit pouze vztahem. Aby v našem světě byla důvěryhodnost, musí být i fyzická. Potřebujeme být s někým fyzicky, povídat si, jít na výlet. Jak často jsme schopni hádat se do krve, házet po sobě argumenty… O významu důvěry mezi lidmi hovořil Josef Prokeš v souvislosti s "nevěřícím Tomášem": "Ježíš není akademik, nechce uvádět argumenty. Nechává Tomáše, aby se dotkl jeho ran, ukazuje mu svoje křehkosti. Tajemství důvěryhodnosti se očišťuje, pokud se dotýkám bolesti toho druhého."

Žít ve vztazích bez zranění nejde

Na tomto světě nemohu žít tak, abych někdy nebyl ve vztazích zraňován, to prostě nejde. Kdykoliv otvírám své srdce vůči druhému, otvírám se taky zranění, které od něj přichází. Když máme před očima zraněného Boha, je to zpráva, že Bůh se k našim zraněním zná, umí je léčit. On ví, co to je být zraněný, a tak mu mohu svoje zranění dávat a prosit, aby je uzdravoval.

Každý z nás je schopen zraňovat, manipulovat, paradoxně právě tam, kde je tomu druhému nejblíž.

A tak můžeme prosit: „Prosím, zjemni mě, Bože, ať v tom nejhlubším, co žiji, toho druhého nezraňuji.“

Josef Prokeš: Kázání z 2. neděle velikonoční, 24. 4. 2022 plné znění viz. https://www.youtube.com/watch?v=fS8fIjoE82c

Autor: Prokeš, Josef  |  Štítky: bolest, důvěra, partnerský vztah, zranění  
Sekce: Čas známosti | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články