Manželství krok za krokem

29.4.2024

Manželství krok za krokem Název facebookové stránky Manželství krok za krokem poukazuje na to, že snoubenci, kteří slaví svatbu, se vydali na cestu, která vede od JÁ ke společnému My. Je to cesta postupných krůčků, na které je důležité mít před očima společný cíl.

Obyčejný každodenní život v manželství vyžaduje od partnerů trpělivost a vytrvalost. Podobně jako sportovec, který se každodenním pravidelným tréninkem připravuje na závody a potřebuje mít před očima cíl, ke kterému směřuje. I pro manžele je zásadní věcí domluvit se na tom, k čemu a kam směřují a proč jim záleží na tom, aby toho dosáhli. Manželství je projekt nade všechny projekty.

Ještě mám schovaný lístek, na který jsem si před lety napsala, proč chci vstoupit do manželství a proč právě se se svým mužem. Párkrát jsem se k němu během života vracela a vlastně se na tom nic nezměnilo. Stále to platí, i když jsme procházeli různě obtížnými obdobími. Je pěkné vracet se ke kořenům, k začátkům manželství a obnovit a posílit svoji motivaci.

Komplikace na cestě motivaci prověřují, a dokonce pomáhají najít hlubší a silnější důvody. Když nevím, proč dělám to, co dělám, s největší pravděpodobností u toho nevydržím, ať je to cokoliv.

Zároveň je potřeba soustředit se na nejbližší krok, který mám udělat, a pak na ten další. Je jasné, že v cíli nebudu hned, ani zítra. Ale každý krok směrem k cíli mě k němu přibližuje.

V knize Alenka v říši divů dává král Alence radu: „Začni na začátku, pak pokračuj a až dojdeš ke konci, zastav se!“ Důvěřuj, že krok za krokem můžeš dojít hodně daleko, až do cíle.“

A to platí i pro novomanžele, kteří se vydávají na společnou cestu. Protože jak řekl papež František: K manželství svatba nestačí, je potřeba vydat se cestou od JÁ k MY. Od sólového přemýšlení k přemýšlení ve dvou, od života osamoceného k životu ve dvou.

(jš)

 

Štítky: důvěra, spolupráce, svatba, trpělivost  
Sekce: Svatba | Život v manželství | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články