Štěstí najdeme tam, kde právě jsme

5.4.2021

Štěstí najdeme tam, kde právě jsme Už vám partner někdy vyčetl, že je nešťastný kvůli vám? A vyčetli jste totéž vy jemu? Těžko se tomu věří, ale v milujícím vztahu nejste za štěstí svého partnera zodpovědní. Někdy se na nás naši blízcí snaží svalit zodpovědnost za nedostatek radosti ve svém životě, ale takové uvažování je pomýlené. Když něco takového dělají, zbavují se možnosti najít skutečné naplnění.

 
 
Zařídit, aby byl partner šťastný, je nesplnitelný úkol

Když máme pocit, že je jen na nás, aby byl partner šťastný, ukládáme si nesplnitelný úkol. Nemůžeme někoho jiného udělat šťastným, dotyčný se to musí naučit sám. I když se vám povede zařídit, aby byl partner šťastný, možná jste při tom museli obětovat své vlastní štěstí. Snažit se učinit partnera šťastným za každou cenu, je cesta do pekel. Postupně tak přijdete o schopnost dávat jemu i sobě.

Štěstí znamená pro různé lidi různé věci. Někteří z nich ani nevědí, proč jsou šťastní. Jiní trpí tolik, že k nim nic nepronikne. Prvním krokem, jak někomu pomoci objevit štěstí, je být s ním, když potřebuje mluvit o tom, co cítí. Jak smutek odchází, zůstává po něm prostor, který se dá zaplnit štěstím a láskou. Jedním z největších darů, které můžeme partnerovi věnovat, je mu umožnit, aby pochopil, že za své štěstí je zodpovědný jen on sám.

Ukážeme si to na příkladu manželů Chandlera a Moniky. Jsou spolu sedm let a mají čtyřletého syna Joeyho. Monika si nedávno uvědomila, že dovolila Chandlerovi, aby ji ovládal tím, že ji považuje za zodpovědnou za jeho pocit štěstí. Za všechno, co se přihodilo v jejich životech, mohla ona. Monika tyto výčitky přijímala a nahlodávalo to její sebevědomí. Sice si jasně uvědomovala, že se snaží řešit problémy jiných za ně, ale nedokázala se této potřeby zbavit. Když oba pochopili, jak hluboké kořeny má jejich spoluzávislé chování, vstoupili do podpůrných skupin. Tam každý zvlášť pochopili, jak lépe fungovat jako dvojice a jak být lepšími rodiči a lidmi. Po každé schůzce skupiny spolu probrali aktuální problémy a promluvili si o svých pocitech. Pochopení podstaty jejich problému pro ně znamenalo začátek. Je to náročná cesta, ale oba si uvědomují, že jejich snažení přináší výsledky. Usilovně na sobě pracují, snaží se najít každý své vlastní štěstí, a to je pouto, které je drží u sebe.

Říkávám klientům: „Štěstí není sjezd na dálnici. Není to místo, kam se dá dojít. Musíte ho najít tam, kde se právě nacházíte.“ Když budete mluvit o svých pocitech a probírat různé otázky a nápady s těmi, které milujete, objevíte nové způsoby, jak vytvářet radost a těšit se ze života, který žijete. Jen tehdy najdete štěstí, jak pravila Dorotka po návratu ze země Oz – na vlastním dvorku.

Několik tipů jak najít štěstí:
  • Jednoduchým způsobem, jak rozvíjet pocit štěstí, je vedení deníku vděčnosti. Každý večer si zapište pět věcí, za které jste vděční, a ráno po probuzení si je znovu přečtěte. Do dvou týdnů se váš postoj k životu změní k lepšímu. Tohle prosté cvičení je skutečně účinné a zvládne ho každý.
  • Často vlastně vůbec nevíme, proč jsme šťastní. Zeptejte se partnera, co vám podle jeho názoru dělá radost. Když nám někdo zrcadlí radosti života, je to dar.
  • Sepište si seznam důvodů, proč potřebujete být šťastní. Přemýšlejte, co vám vykouzlí úsměv na rtech, proč začnete poskakovat nebo prostě zvoláte: „To je ono!“

Známý psycholog Barton Goldsmith zdůrazňuje, že nemáme čekat na krize, abychom se pak snažili zachraňovat, co se dá. Na svém vztahu je potřeba pracovat právě teď.

Goldsmith, Barton: 10 minut denně pro váš vztah. Portál.

Autor: Goldsmith, Barton  |  Štítky: odpovědnost, partnerský vztah, pocity, růst  
Sekce: Povzbuzení | Čas známosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články