Manželství je krásná zahrada

29.9.2022

Manželství je krásná zahrada Známý psycholog Harry Benson na semináři pro stávající i nové vedoucí kurzů o vztazích, z nichž nejznámější jsou Manželské večery, sdílel svoji zkušenost, jak v dnešní společnosti obhajovat manželství v médiích a v politice.

Hned na úvod účastníky povzbudil: „Jsme na správné stopě – výzkumy podporují to, o čem na Manželských večerech mluvíme. Bůh stvořil nás i manželství a výzkumy ukazují, že manželství funguje!“

Jak funguje vztah

Experti na teorii závazku názorně ukazují, jak fungují vztahy. Když se sejdou Ty a Já, On a Ona a chtějí vybudovat vztah, postupně se posiluje i pouto My, protože jejich okolí je postupně začne přijímat jako pár. Jak vztah roste, On a Ona se začínají vnímat jako "My, kteří máme budoucnost", kteří se rozhodují, že se vezmou, vezmou si hypotéku a nakonec mají děti … Různí lidé to dělají v různém pořadí.

Vnitřní svazek, odevzdání se, závazek je poutem pro „My, kteří máme budoucnost“. Různé změny ve vztahu, jako sestěhování, dítě nebo svatba, postupně přinášejí omezení, vlastně kolem vztahu staví ochranný plot. Omezení vztah zároveň utvrzují a chrání. Každým krokem je těžší z něj odejít.

Když se sníží odhodlanost partnerů nadále tvořit pár – síly z venku, které říkají, vy jste pár, jsou jako zeď. A tak je pochopitelné, že lidé někdy říkají: „Potřebuji  ze vztahuutéct, cítím se jako v pasti.“

Proto je důležité, aby se dvojice pro svatbu skutečně rozhodovaly, aby to byl jejich plán, jejich záměr a odhodlání, které ve svém životě staví na první místo.

Správné načasování

Harry Benson použil pro manželství obraz zahrady – manželství je zahrada. A v čase, kdy se partneři poznávají a začínají budovat svůj vztah, vlastně tuto zahradu zakládají. Je pochopitelné, že když něco zasadíme a zahrada postupně roste a začíná kvést, chceme ji chránit, proto ji oplotíme. Podle plotu se pozná, kde je naše jedinečná a krásná zahrada. Je ale velmi důležité založit zahradu dřív, než začneme stavět ploty. Když se partneři sestěhují brzy, postaví okolo vztahu zeď dřív, než vznikne zahrada. Zbavují se tak možnosti rozhodnout se. Statistiky ukazují, že se lépe daří manželství než nesezdanému soužití, protože manželství je založené na odhodlání, partneři mají plán pro budoucnost dřív, než začnou stavět ploty. Oddanost je zapotřebí budovat.

Stabilita manželství ovlivňuje budoucí příběh dětí

Proč se tolik rodin rozpadá? Statistiky ukazují, že většina rodin ve volném soužití se rozpadá a procento rozpadajících se manželství také stoupá. Harry Benson tvrdí, že „lidé, kteří vstoupí do manželství poté, co už mají děti, se svobodně nerozhodli, ale „sklouzli“ do toho, nedělají to kvůli sobě!“

Prvních deset let je pro manželství nejkritičtějších. Přitom párů, které měly velké konflikty, a tak se rozvedly, je jen 10 %. Ten, kdo ví, že má problém, něco s tím dělá... Nešťastných párů, které se nehádaly a rozvedly, je 30 % a celých 60 % rozvádějících se párů bylo ještě před rokem šťastných a nehádaly se. Taková situace je pro děti nejhorší. Netuší, že se něco děje. Kladou si otázku: "Vztahy mizí anebo za to můžu já?"

Zdálo by se, že velké děti snáze pochopí rozchod rodičů, opak je pravdou. Rozpad se nejvíc dotýká právě dospívajících. Statistiky vypovídající o jejich duševním zdraví ukazují, že největší vliv na něj má rozpad rodiny a štěstí rodičů.

Ačkoliv mnozí mladí touží žít ve vztahu, jen části se to podaří, protože kolem svého vztahu brzy postaví plot, aniž by vysadili zahradu. Napomáhá tomu společné bydlení bez závazku. Proto je potřeba o závazku mluvit – vzdělávat lidi, kteří si zvykli na levný sex. Není to normální, je to proti lidské přirozenosti. Závazek budovat zahradu – a pak teprve plot, který jim brání, aby odešli, je dobrý, když je dobrá zahrada.

Podle Bensona hodně záleží na tom, zda došlo "k rozhodnutí" anebo ke "sklouznutí" k závazku. V Anglii většinu rozvodů iniciují manželky. Muži, když už se rozhodnou a ožení se, berou to skutečně vážně. Páry zůstanou spolu a manželky jsou spokojené.

80% rozpadů mimo manželství se prý dá vyhnout. Proto je důležité podporovat zvlášť rodiny s malými dětmi do dvou let. Pomoc párům k lepším zahradám, aby zůstaly spolu, je dobrem nejen pro ně samotné, ale i pro jejich děti.

Podle přednášky Harry Bensona, Praha, 19. 5. 2018.

S manželkou jsou spolu 32 let, mají šest dětí (15–27 let). V roce 1998 vedli první kurz manželských večerů. Harry se věnuje výzkumům o manželství. Prohlásil, že v současné společnosti je to spíš okrajové téma, kterému se nevěnuje mnoho odborníků. Společně založili nadaci pro manželství: www.marriagefoundation.org.uk.

Více o programu Manželské večery na  www.manzelskevecery.cz

Autor: Benson, Harry  |  Štítky: kurzy, manželství, manželství - příprava  
Sekce: Čas známosti | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články