Každé manželství má v sobě potenciál stvořit nový vesmír

24.4.2023

Každé manželství má v sobě potenciál stvořit nový vesmír Svoji knížku Láska tvoří krásu věnuje Marek Vácha všem párům, které oddal i těm, které ještě bude doprovázet. Mísí se v ní fyzika, chemie, biologie, astronomie a další vědy a vypráví o Boží tvořící lásce, která dává vzniknout vesmíru z ničeho. Lidská láska je taky taková a tak může odkrývat a tvořit krásu.

Láska mezi snoubenci či mezi přáteli je dotekem věčnosti v časnosti. Láska je krok bokem, krok ven z času, krok z časnosti do bezčasí. Gabriel Marcel řekl případně, že ztrácíme jen věci, člověk ztrácí jen to, co má. Pokud jsem s někým spojen láskou, je to navěky. A pak Milovat někoho opravdu znamená mu říci: Ty nezemřeš.

Berte vážně svou lásku

U každé svatby to tak je. Sobotní jarní dopoledne, jeden den z mnoha, banální chvíle, kostel nebo kostelík na kopci. Obřad začne a skončí, hosté přijedou a hosté odjedou, sváteční šaty se vytáhnou ze skříně, vykartáčují, použijí a pak pověsí na ramínko zpátky do skříně, ale co se stalo, je věčné, co se stalo, je mimo čas a je to navždy. Co se stalo, je otištěno do věčnosti a nekonečnosti v časnosti a prostoru. Svatební obřad je krok ven z času. Novomanželé tvoří jeden z druhého krále a královnu, objevují se a tvoří sebe ze sebe. Není důležité, kým jsou nyní, ale kým se spolu chtějí stát, svatební obřad je první krok tance…

Láska tvoří krásu

Svatební obřad je čas nula. Inflační rozfouknutí. Manželství není nic jiného než stvoření vesmíru, který tvoří jeden pro druhého, který tvoří spolu pro sebe a pro své děti, manželství je zrození nového vesmíru.

Každé manželství vytvoří jiný vesmír. Láska je nekonečně kreativní, je nekonečná, jako i vesmír je.

Jako se dvěma póly, kladným a záporným, nejde o to, rozpustit se v partnerovi, nýbrž uchovat si svou jedinečnost a nechat ji jiskřit s jeho jedinečností.

Být milován znamená stávat se krásným, stávat se den za dnem krásnějším, proměňovat se k obrazu Božímu. Každé manželství je proto jiné, každé má v sobě potenciál být novým velkým třeskem, stvořit nový vesmír. Nikoli co je krásné, je milováno, nýbrž co je milováno, je krásné. Co je milováno, je proměněno v krásné.

Pokud nejstrašnější zbraní hromadného ničení je lidské srdce, pak je lidské srdce také nejkrásnějším nástrojem společného budování. Manželství je fraktálem velkého třesku. Každý drobný čin je fraktálem velkého třesku.

Marek Vácha: Láska tvoří krásu. Nakladatelství Cesta

Autor: Vácha, Marek  |  Štítky: Boží láska, krása, láska v manželství, svatba - církevní, Svatební obřad  
Sekce: Povzbuzení | Svatební obřady   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články