Jak přežít mateřskou "dovolenou"?

23.3.2020

Jak přežít mateřskou "dovolenou"? První dítě. Okouzlení. Nové nároky. Řešení nečekaných situací. Mateřská... a nezvyklost otcovské... Některé mámy toto období prožívají s obtížemi. A někteří tátové nejsou schopni pochopit, jak náročné to pro jejich manželky je. Třeba kolik porozumění a úcty máma, která je s dítětem doma, od svého muže potřebuje.

 
 
Co by měli rodiče dělat, jací by měli být?
  • Rozumní: to znamená, že by měli vědět, jak je důležité být s dítětem doma. Že žádná chůva ani jesle péči mámy nebo táty nenahradí. Zároveň by měli být poučení o vývojových fázích dítěte, např. o prvním období vzdoru. Do poradny třeba přišla maminka nešťastná z toho, že se její dvouleté dítě vzteká pro každou maličkost. Měla pocit, že je špatná matka. Když se dozvěděla, že jde o častý projev chování dítěte v tomto věku, uklidnila se.
  • Aktivní: stále být v kontaktu se zprávami ze světa. Číst si. Mluvit spolu o práci a událostech v okolí. Aktivně se zajímat o novinky okolo sebe včetně novinek ze svého oboru.
  • Dohodnutí: to znamená, že by měli být schopni domluvy o tom, jak by se měl každý spolupodílet na mateřské dovolené. A také by se měli umět domluvit s rodiči, prarodiči svého dítěte a příbuznými pro případ, že by potřebovali pomoc. Třeba na chvilku děťátko pohlídat anebo něco zařídit...
  • Odpočívající: souvisí s předchozím bodem, umět si přiznat únavu a potřebu odpočinku. Umět odpočívat například znamená místo utírání nádobí využít odkapávače a lehnout si a relaxovat. Anebo se dívat z okna ven... Nebo se dohodnout s manželem, že jeden den v týdnu bude mít určité dvě hodiny jen pro sebe.
  • Sdílející: pátou podmínkou zdravě prožité mateřské dovolené je schopnost zůstávat v kontaktu s ostatními lidmi – sdílet s nimi jejich a svoje dny. Setkávat se například s kamarádkami či kolegy z práce. Stačí chvilka – a osvěží. Obecně platí, že sdílená radost je větší radost, sdílená starost je poloviční starost.
  • Tvořiví: tvořivě využívat inspiraci, kterou rodiči na mateřské dává soužití s dítětem. Hrát si s ním. Psát mu jeho deníček – a třeba ho ilustrovat, jednou může být předmětem obdivu jejich vlastních vnoučků.

První písmena šesti charakteristik rodičů, kteří umějí zdravě prožít mateřskou dovolenou ukazují, že čas strávený společně s malými dětmi na mateřské dovolené může být radost.

PhDr. Zdeněk Rieger, rodinný terapeut.

Autor: Rieger, Zdeněk  |  Štítky: děti, radost, rodičovství  
Sekce: Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články