Dáváte víc, než dostáváte?

11.3.2021

Dáváte víc, než dostáváte? Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Odpovědi dokresloval mnoha příklady z praxe, které zápis neobsahuje, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu.

Dilema 4.: Je možné ve vztahu stejně dávat jako dostávat?

 

Otázka je v podstatě nesmyslná, ale téměř každým člověkem někdy položená. Zvláště obtížnější vztah je vždy prožíván jako náročný na "moje" vstupy a málo vydatný na "mé" zisky. Patrně je velmi časté, že právě toto subjektivní hodnocení vztahu jej dělá pro mě obtížnějším, většinou díky mé vlastní nespokojenosti.

Váha toho co dávám, stejně tak váha toho co dostávám, je jednoznačně subjektivní, subjektivně proměnitelná. Drahá věc může mít v mých očích malou váhu a drobná pozornost váhu velkou.

Důležitá je však druhá dimenze: to, co má v mých očích váhu velkou, může mít v očích druhého váhu zanedbatelnou. Kdykoli tedy mám pocit, že dávám „objektivně“ více, jde o pocit mylný, respektive neoprávněný. Když tímto pocitem dokonce argumentuji, chovám se značně nerozumně. Ve vztahu téměř neomezeně, tedy odhlédnuto od extrémů, platí, že velikost daru, pozornosti, oběti atd. je dána emocionálním hodnocením příjemce, nikoli náklady dárce, nebo objektivní hodnotou určenou zvenčí.

Odpověď: Jak v neproblémových, tak v problémových manželstvích si téměř vždy oba partneři myslí, že víc ustupují druhému a víc dávají, než dostávají. Těm neproblémovým to nevadí. Manželští geniové z toho mají radost, manželští nedouci se kvůli tomu rozvádějí.

Další dilemata  najdete v souvisejících článcích

PhDr. Josef Zeman, CSc., autor je psycholog a psychoterapeut. Od r. 1991 vedl církevní Manželskou a rodinnou poradnu Bethesda v Brně. 

Autor: Zeman, Josef  |  Štítky: vztahy, potřeby, rovnost, rozdílnost  
Sekce: Čas známosti | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články