Je důležitější pravdivost nebo ohleduplnost?

23.9.2021

Je důležitější pravdivost nebo ohleduplnost? Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Zápis přednášky sice neobsahuje příklady z praxe, kterými svá slova doplňoval, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu.

Dilema 7.: Je pro manželský vztah důležitější ohleduplnost a příjemnost v chování, nebo pravdivost a spravedlnost?

Jsem přesvědčen, že pro manželský vztah je důležitější ohleduplnost a příjemnost v chování, než pravdivost a spravedlnost. Mohu to dokumentovat na velkém počtu příběhů klientů manželské poradny, u kterých léta bojů o pravdu a spravedlnost vedla k havárii manželství. Naopak postupná rezignace na hledání pravdy a spravedlnosti manželství uzdravila. Toto konstatování občas vyvádí z míry muže, ženy, ale někdy i odborníky některých duchovědných specializací. Obávají se, že je tím nepostradatelnost a důstojnost pravdy a spravedlnosti zpochybňována a relativizována. Vysvětlení, že tomu tak není, vychází z praktických situací.

Volání po změně nebo zvažování možností

V manželství a v rodině jde nesrovnatelně častěji o pravdy a spravedlivá jednání podstatně nižšího řádu, než o pravdy filozofické nebo teologické povahy. Například diskuse o spravedlivý podíl mateřské a otcovské péče o děti, o spravedlivý podíl péče o domácnost apod., jsou vždy více vyslovováním nespokojenosti a voláním po změně, než vstřícným zvažováním možností. Lépe řečeno: aby mohlo jít o vstřícné zvažování možností, je nutné napřed ohleduplné a příjemné chování, které v podstatě každou plodnou diskusi mezi manželi podmiňuje. Změny, jichž je dosaženo nátlakem, např. rozčilováním, vyhrožováním, ponižováním druhého, vyvolávají samozřejmě zhoršování vztahu a postupně těžce poškozují schopnost komunikace, tedy i schopnost reálného hledání spravedlnosti.

Zjistit pravdu, jestli jsem zapomněl na výročí svatby proto, že mě již na manželce nezáleží, nebo proto, že jsem zrovna v kritický den měl důležité jednání a nestihl koupit dávno naplánovaný dárek, prostě nejde. Přesto i inteligentní manželé jsou přesvědčeni, že dobře vědí, co si druhý myslí a jsou ochotni tuto pravdu dlouze dokazovat.

Ohleduplností dojdeme vyšší spravedlnosti

Ochota být příjemný a ohleduplný je nejúčinnější prevence před mocenskými střety a vynucováním si práva na prosazování mojí pravdy. Jsou také jedinou fungující cestou, jak vždy znovu a znovu dosáhnout společně akceptované pravdy a společně respektované spravedlnosti.

Odpověď: Cestou ohleduplnosti a snahou o příjemné chování se dosáhne vyšší pravdivosti a vyšší spravedlnosti ve vztahu podstatně bezpečněji a trvaleji. Proto jsou důležitější a zaslouží si více úsilí v jejich rozvíjení.

Další dilemata  najdete v souvisejících článcích

PhDr. Josef Zeman, CSc., autor je psycholog a psychoterapeut. Od r. 1991 vedl církevní Manželskou a rodinnou poradnu Bethesda v Brně. 

Autor: Zeman, Josef  |  Štítky: boj, komunikace, manželé, obtíže v manželství, vztahy  
Sekce: Čas známosti | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články