Kdy začíná sobectví ve dvou?

24.7.2017

Kdy začíná sobectví ve dvou? Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Odpovědi dokresloval mnoha příklady z praxe, které zápis neobsahuje, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu.

Dilema 6.: Kdy končí investice do vztahu a začíná sobectví ve dvou?

 

Porozumění mezi některými manželi není využito k plodnosti manželství, ale výlučně k naplňování jeho vlastních vnitřních, většinou materiálních cílů. Tento problém se jen zcela výjimečně vyskytuje mezi manželi a vlastními dětmi.

Zajímavým způsobem však vystupuje do popředí při psychoterapii neplodných párů. Děti mít nemohou, hromadění majetku je jim protivné. Musíme někdy dlouze pracovat na tom, aby přijali jako naplňující i jiné formy manželské plodnosti, z nichž nejdůležitější je růst kvality jejich vztahu. Ten pak umožňuje být nezištně prospěšný buď přijatým dětem, nebo přátelům, nebo ve veřejné či neziskové sféře apod. Podmínkou je, aby tyto aktivity nebyly chápány jako z nouze ctnost, ale jako jiný typ povolání, jiné pole angažovanosti tohoto manželství.

Nezvoleně bezdětní manželé mají podle mého názoru před sebou velmi vážně myšlenou nabídku: Ukazovat ostatním, jak je možné nebýt sobcem ve dvou. A ještě je nutno připomenout, že sobectví ve dvou může potkat i starší manžele, kteří se z nějakých důvodů nedokážou sdílet s rodinami dospělých dětí a upřednostňují své zájmy přehnaným a bezohledným způsobem.

Odpověď: Sobectví ve dvou začíná tam, kde se ztratí zájem a postupně i schopnost být tu společně pro druhé. Manželský vztah je opravdu dobrý jen tehdy, když je plodný pro druhé.

Další dilemata  najdete v souvisejících článcích.

PhDr. Josef Zeman, CSc., autor je psycholog a psychoterapeut. Od r. 1991 vedl církevní Manželskou a rodinnou poradnu Bethesda v Brně. 

Autor: Zeman, Josef  |  Štítky: manželé, plodnost, vztahy  
Sekce: Čas známosti | Plodnost | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články