Investovat do vztahu a nebo do zabezpečení?

24.4.2017

Investovat do vztahu a nebo do zabezpečení? Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Odpovědi dokresloval mnoha příklady z praxe, které zápis přednášky neobsahuje, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu.

Dilema 3.: Jsou důležitější investice do vztahu, nebo do zabezpečení soužití?

 

Odpověď je ve skutečnosti složitější, než se na první pohled zdá. Důležitá je totiž neoddělitelnost obojího. Avšak: Pro muže je většinou v průběhu manželství stále těžší, nevyjadřovat vztah pouze činností pro zabezpečení soužití, ale brát jako obdivuhodnou a důležitou i určitou jinakost a nepochopitelnost ženského myšlení a prožívání.

Pro ženu je většinou nepochopitelná mužská soutěživost a sebeprosazování, často ženám též vadí mužské pohrdání slabšími, tendence radit a jednoznačně argumentovat a zdůvodňovat. Sebeprosazování je zvláště nepříjemné, když je prezentováno jako projev lásky. Například: V pátek jsem na tebe neměl čas, sháněl jsem perfektní dres na kolo. Když v sobotu pojedem, tak aby ses za mě nemusela stydět a mohla na mě být hrdá...

V průběhu dlouhodobého vztahu se jeho těžiště přesouvá z oblasti emoční směrem k oblasti stereotypů chování a k oblasti racionální, avšak nestejnou rychlostí u obou partnerů. Interpretace této nestejné rychlosti je u partnerů vždy odlišná a velmi často je interpretována jako klesající zájem, nebo dokonce jako neláska. Tyto stavy nelze řešit jinak, než racionálně navozenými „doplňkovými“ investicemi do vztahu, tedy pro muže větším porozuměním pro ženské touhy, pro ženu větším zájmem o mužův svět.

Odpověď: Investice do vztahu jsou primární, investice do zabezpečení soužití však vyžadují podstatně více energie. Vyrovnat váhu těchto sfér je delikátní úkol každého páru, protože je komplikován odlišností v myšlení mužů a žen a jejich odlišným průběhem prožívání vztahu v čase.

Další dilemata  najdete v souvisejících článcích.

PhDr. Josef Zeman, CSc., autor je psycholog a psychoterapeut. Od r. 1991 vedl církevní Manželskou a rodinnou poradnu Bethesda v Brně. 

Autor: Zeman, Josef  |  Štítky: muž, vztahy, zevšednění, žena  
Sekce: Čas známosti | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články