Harmonie bez smyslu není možná

2.1.2020

Harmonie bez smyslu není možná Svoje dlouholeté zkušenosti s doprovázením manželských párů a rodin zachytil psycholog a terapeut Josef Zeman v přednášce o dilematech v partnerském vztahu. Odpovědi dokresloval mnoha příklady z praxe, které zápis neobsahuje, přesto jeho sdělení může být pomocí na cestě k dobrému partnerskému vztahu.

Dilema 5.: Je v manželství důležitější jeho harmonie, nebo jeho smysl?

 

Uvedením tohoto dilematu chci naznačit, že smyslem manželství nemusí být jeho harmonie, že jde o odlišné, resp. odlišitelné věci. Donedávna byl kladen důraz na smysl a na dobré fungování. Dnes toužíme víc po harmonii, tedy po porozumění, soucítění, souznění, prostě po dobrém a krásném vztahu.

Těžko se nám to připouští, ale harmonie bez smyslu není v manželství dost dobře možná. Totiž bez smyslu, na němž se oba shodou. Tato shoda je však náročná.

Většina mužů vidí smysl manželství v nějakém typu materiálního nebo duševního budování, bývají vedeni nějakou konkrétní představou cíle.

Většina žen vidí smysl manželství v jeho naplňování v přítomném okamžiku. Budoucnost zajímá ženy též, ale vede zásadně přes dobrou přítomnost.

Smyslem manželství je odzbrojit rozdílnost muže a ženy a naopak ji udělat plodnou, vzájemně obohacující. A to dosti často nejde v atmosféře harmonie. Navíc ještě platí, že harmonie vzniklá převálcováním jednoho nebo druhého je zhoubná. V budoucnu může zničit vztah, dnes mnohdy i samo manželství. Starší lidé se začínají rozvádět málem stejně často, jako mladí. Z řečeného též vyplývá, že i obtížný vztah, v němž není mnoho harmonie, může mít smysl. Tedy smysl v hledání harmonie, i když je toto hledání (zatím) neúspěšné.

Odpověď: Výlučným smyslem manželství není harmonie soužití. Je však velmi důležitým nástrojem, který dává sílu konkrétní smysl našeho manželství naplňovat. Není možné o harmonii přestat usilovat. Pro některé páry je to obtížný proces, může však mít přesto pozitivní smysl, který vyplývá z náročnosti vynaloženého úsilí.

Další dilemata  najdete v souvisejících článcích

PhDr. Josef Zeman, CSc., autor je psycholog a psychoterapeut. Od r. 1991 vedl církevní Manželskou a rodinnou poradnu Bethesda v Brně. 

Autor: Zeman, Josef  |  Štítky: hodnoty, manželství, muž, vztahy, žena  
Sekce: Povzbuzení | Čas známosti   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články