PLODNOST LÁSKA VĚRNOST JEDNOTA ÚCTA

Láska vyžaduje pekelnou trpělivost

23.7.2018

Láska vyžaduje pekelnou trpělivost Známý francouzský vychovatel Guy Gilbert se ve své nové knize zabývá rodinou, kterou považuje za poklad naší doby. V nepředvídatelném a někdy ohrožujícím světě se muži a ženy obracejí k rodinné buňce, která získala hodnotu útočiště a pečeť bezpečí.

Po desetiletí doprovází Guy páry ke svatbě, pomáhá jim připravit se na trvání společného života i na to, jak čelit možnému neúspěchu. Neboť láska je dobrodružství, v němž nemůžeme vědět předem, v co vyústí, ale jemuž musíme dát šanci.

„Veškerá soudržnost a pohoda v rodině závisí na tom, jak na tom je partnerský pár. Rovnováha, respekt, dialog, láska mezi rodiči, to všechno se odráží na dětech. Pokud jsou rodiče často v sobě, podvádějí se, nemají už společné zájmy, nepodnikají něco dohromady, plácá se v tom celá rodina,“ píše Guy Gilbert.

Láska je trpělivá

Co by bylo nejkrásnějším dobrodružstvím v životě, když ne láska? Je největší, nejkrásnější, nejušlechtilejší, nejstarší i nejnovější.

Ale láska vyžaduje pekelnou trpělivost. To můžou nejlíp potvrdit staří dinosauři. Pěstování trpělivosti je dnes zpátečnické, chtít dnes být trpělivý v lásce znamená jít proti ustáleným zvyklostem. Zkusili jste tahat za trávu, aby rostla rychleji? Nebo za pelargonie, které pěstujete? Víte, že rostlina potřebuje k růstu určitou dobu, a na tom se nedá nic změnit. V lásce je to stejné.

Ať je naše láska opravdová, hluboká a ať je doprovázena všemi doplňky trpělivosti: shovívavostí, tolerancí, stálostí, vytrvalostí, schopností upoutat se, důvěrou, láskou, bezúplatnou a také otevřeností. Ale boj o lásku – neboť to je boj – přinese radost vám i vašim dětem.

Když se potkávám s páry, které mají víc než padesát let po svatbě, říkám vždycky ženě: Ty jsi to s ním pěkně schytala!“ A pak se obrátím k muži: „Ty, ty jsi to s ní schytal dvojnásob.“ A následuje smích obou manželů, jasný a radostný.

Guy Gilbert: Rodina: Poklad naší doby. Portál 2018.

Autor: Gilbert, Guy  |  Štítky: láska v manželství, manželství - nároky, partnerský vztah  
Sekce: Láska | Rodina s dětmi | Život v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články