Láska vyžaduje pekelnou trpělivost

4.2.2021

Láska vyžaduje pekelnou trpělivost Známý francouzský vychovatel Guy Gilbert se ve své nové knize zabývá rodinou, kterou považuje za poklad naší doby. V nepředvídatelném a někdy ohrožujícím světě se muži a ženy obracejí k rodinné buňce, která získala hodnotu útočiště a pečeť bezpečí.

Po desetiletí doprovází Guy páry ke svatbě, pomáhá jim připravit se na trvání společného života i na to, jak čelit možnému neúspěchu. Neboť láska je dobrodružství, v němž nemůžeme vědět předem, v co vyústí, ale jemuž musíme dát šanci.

„Veškerá soudržnost a pohoda v rodině závisí na tom, jak na tom je partnerský pár. Rovnováha, respekt, dialog, láska mezi rodiči, to všechno se odráží na dětech. Pokud jsou rodiče často v sobě, podvádějí se, nemají už společné zájmy, nepodnikají něco dohromady, plácá se v tom celá rodina,“ píše Guy Gilbert.

Láska je trpělivá

Co by bylo nejkrásnějším dobrodružstvím v životě, když ne láska? Je největší, nejkrásnější, nejušlechtilejší, nejstarší i nejnovější.

Ale láska vyžaduje pekelnou trpělivost. To můžou nejlíp potvrdit staří dinosauři. Pěstování trpělivosti je dnes zpátečnické, chtít dnes být trpělivý v lásce znamená jít proti ustáleným zvyklostem. Zkusili jste tahat za trávu, aby rostla rychleji? Nebo za pelargonie, které pěstujete? Víte, že rostlina potřebuje k růstu určitou dobu, a na tom se nedá nic změnit. V lásce je to stejné.

Ať je naše láska opravdová, hluboká a ať je doprovázena všemi doplňky trpělivosti: shovívavostí, tolerancí, stálostí, vytrvalostí, schopností upoutat se, důvěrou, láskou, bezúplatnou a také otevřeností. Ale boj o lásku – neboť to je boj – přinese radost vám i vašim dětem.

Když se potkávám s páry, které mají víc než padesát let po svatbě, říkám vždycky ženě: Ty jsi to s ním pěkně schytala!“ A pak se obrátím k muži: „Ty, ty jsi to s ní schytal dvojnásob.“ A následuje smích obou manželů, jasný a radostný.

Guy Gilbert: Rodina: Poklad naší doby. Portál 2018.

Autor: Gilbert, Guy  |  Štítky: láska v manželství, manželství - nároky, partnerský vztah  
Sekce: Život v manželství | Láska | Rodina s dětmi   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články