Co se děje během podzimu manželského vztahu

15.11.2021

Co se děje během podzimu manželského vztahu Gary Chapman na základě zkušenosti s vlastním manželstvím a poradenské práce s manželskými páry ukazuje, že stejně jako v přírodě, i v manželství můžeme procházet proměnami, které připomínají střídání ročních období. Počátkem podzimu manželství vypadá navenek dobře, uvnitř vztahu se ale věci začínají měnit. Když přijde chladný vítr, bude úpadek zjevný všem. Podzim se stává předehrou zimy.

Podzim bývá nejbarvitějším obdobím roku, ale přehlídka barev je jen dočasná, chladný vítr krásné plátno plné živých barev roztrhá, listí opadá a stromy zůstanou holé. Opadávání listí je vhodným příměrem toho, co se děje během podzimu manželského vztahu.

Podzimní emoce

Emoce projevující se v podzimním období jsou smutek, obavy a pocit odmítnutí a osamělosti, které občas doprovází i pocit emocionálního vyčerpání, deprese, nedocenění a zášti. Páry si uvědomují, že leccos není v pořádku a stav jejich manželství je trápí. Marvinovi je třiapadesát let a ženatý je třicet jedna let. Své emoce popsal takto: „Mám pocit deprese a sklíčenosti, jako by mě nikdo nebral na vědomí a nevážil si mě. Tenhle stav se mi nelíbí. Se svým manželstvím nejsem spokojený. Myslím, že se musí něco stát, jinak to nezvládneme.“

Podzimní postoje

Během podzimu v manželském vztahu se často jako nejvýraznější postoj projevuje obava o to, jak to se vztahem vypadá, a nejistota ohledně jeho budoucnosti. Většina lidí nechce žít v podzimním období, proto si dělají starosti. Například Harriet vdaná dvacet let řekla: „V našem životě se odehrává spousta změn. Nejstarší dcera končí střední školu a brzy odejde z domova. Naše manželství se dlouho točilo hlavně kolem dětí. Uvědomujeme si, že jsme se začali soustředit hlavně na děti a přestali se soustředit jeden na druhého. Co máme dělat? Můj muž napsal, že prožíváme léto. Žijeme vůbec ve stejném světě? Někdy mám pocit, že ne. Náš vztah mi dělá starosti.“

Podzimní způsoby jednání

Nejvýznamnějším faktorem, který k nástupu podzimu přispívá, je zanedbávání partnera nebo naprostá nečinnost. Muži a ženy mají své vlastní zájmy a zapomínají dělat ty věci, které vytvářejí a udržují pozitivní vztah. V důsledku toho se jeden druhému postupně vzdalují. Na skutečnost, že mezi nimi zavládl podzim, mohou být často upozorněni až nějakou krizí, jako třeba nevěrou, ale ve skutečnosti už podzim prožívali celé týdny i měsíce předtím. Nevšimli si toho, protože nebyli vyladěni jeden na druhého. To, jak na krizi zareagují, je buď zatlačí do zimy, nebo jim pomůže dojít zpět k jaru. Páry, které přiznaly podzim, nástup období připisovaly vzájemnému zanedbávání…

Kimberly situaci po dvaceti letech manželství popisuje slovy „matoucí, svým způsobem děsivé, frustrující, stresující a vyvolává to dojem, že člověk už prostě nemá sílu jít dál“. A co podle jejího názoru situaci zapříčinilo? To, že jsme spolu nekomunikovali, netrávili spolu čas, neměli jsme společné zájmy, vedli jsme oddělené životy.“ 

Podzimní nejistota může vztah zachránit

Zanedbávání partnera a jeho potřeb je bezesporu jedním z faktorů, které dvojici přivádějí do podzimu. Když muž a žena dovolí, aby jejich vztah běžel jen tak setrvačností, vzdálí se od sebe. Když se jeden druhému vzdálí, začnou prožívat nejistotu a strach. Když si uvědomí, že se ocitli uprostřed podzimu, mají na vybranou: mohou učinit pozitivní kroky, které je přivedou zpět k jaru či létu, nebo se mohou rozhodnout pro destruktivní činy vedoucí k zimě a případně i k naprosté smrti manželství.

V raném podzimu se páry často ocitnou, aniž by si to uvědomily. Mají spoustu práce s letními aktivitami, radují se ze života, ale občas se stane, že začnou jeden druhého přehlížet, vnitřně se od sebe odpoutávají. V pozdější fázi podzimu již všechny listy opadají a začne být zjevná prázdnota vztahu, která způsobuje obavy, starost, strach a nejistotu.  Když si uvědomí, že se začínají vzdalovat, často je to vede k vyhledání pomoci. Pokud se pár obrátí správným směrem, pak podzimní nejistota může vztah zachránit.

Podzim může vést přímo k jaru nebo zpět k létu. Pokud to ale dvojice nechá "na přírodě" jednoho dne se nevyhnutelně probudí do zimního rána. Podzim a zima nejsou ve vztahu bezúčelné. Jsou varovnými signály, které manželství probudí a stanou se motivací a stimulem růstu. 

Konkrétní strategie, jak podzim využít k prospěchu vztahu najdete v knížce Garyho ChapmanaČtyři období manželství. Nakl. Návrat.

Autor: Chapman, Gary  |  Štítky: láska v manželství, pocity, potřeby, samota, strach  
Sekce: Krize v manželství | Povzbuzení   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články