Nejsilnější hlasy lásky

25.10.2021

Nejsilnější hlasy lásky Zkušený manželský poradce Gary Chapman ukazuje, že lásku můžeme vyjadřovat slovy povzbuzení a laskavými slovy přijetí. Ale zároveň je potřeba projevovat ji taky konkrétními skutky. Nejsilnějšími hlasy lásky jsou laskavé činy.

Láska je trpělivá 

Například když se vaše žena chystá k odchodu, přestanete přecházet po místnosti. Klidně se můžete posadit a odpočívat. Netrpělivé chování její tempo nezvýší.

Nemusíte být netrpěliví, máte na výběr. Můžete milovat.

Láska je laskavá

Laskavé činy patří k nejsilnějším hlasům lásky. Člověka omezuje pouze jeho fantazie a vůle. Tulipány, které přinesete v pošmourný den, vyjádří lásku každé ženě. Díky textové zprávě uprostřed pracovního dne se sdělením „Jsi nejlepší manžel na světě“ se jím manžel možná stane. Večeří v restauraci pojatou jako překvapení sdělíme manželce, která pro rodinu pravidelně vaří: „Moc si tě vážím.“

Jak je to dlouho, co jste napsali partnerovi milostný dopis? „Nebuďte směšný,“ namítne někdo. „Vídám ho dnes a denně. Proč bych mu měla psát?“ Protože v dopise napíšete některé věci, které ve verbální komunikaci nevyslovíte. Díky jednomu milostnému dopisu za měsíc zůstane manželství živé a poroste. Dopis je skutkem laskavosti.

Je možné si v oblasti laskavosti stanovit nové cíle. Zkuste vymyslet něco, co můžete udělat každý den a vyjádřit tak partnerovi lásku. Až to dokončíte, vyjádřete i slovně, že jej nebo ji máte rádi. Nejednejte jako muž, který mi sdělil: „Manželce jsem řekl, že ji mám rád, už když jsem ji žádal o ruku. Pokud někdy změním názor, dám jí vědět.“ Láska není čin, který vykonáme jednou pro vždy. Je to způsob života.

Láska je zdvořilá

Slovo zdvořilý znamená mít způsoby jako u dvora, být slušný, Nezapomněli jste na důležité maličkosti? Nejednáte s druhými s větší zdvořilostí než se svou partnerkou nebo partnerem? Mnozí z nás heslo „můj dům, můj hrad“ přehánějí.

Skoro stejně špatné je přehlížet drobné pozornosti – popřát dobré ráno, políbit se, když přijdeme domů z práce, vzít manželku v podpaží a převést ji přes zledovatělé místo na parkovišti… Zatelefonovat a oznámit: Trochu se opozdím… Proč se k partnerovi nechovat se stejnou dávkou zdvořilosti a úcty, s jakou se chováme k jiným lidem?

Láska je nesobecká, vyhledává pro milovaného člověka to nejlepší.

Nechte emoce emocemi a neodsuzujte se za svoje negativní pocity. Projevujte lásku slovem i skutkem a emoce to potom doženou. Jestliže vám partner začne časem vaši lásku oplácet, možná se dokonce vrátí i „chvění“.

Gary Chapman: Manželství, po jakém jste vždy toužili. Nakladatelství Návrat domů.

Autor: Chapman, Gary  |  Štítky: dárky, dotyk, gesta, láska v manželství, služba  
Sekce: Povzbuzení | Láska   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články