Osvědčené akce společenství manželů

7.8.2020

Osvědčené akce společenství manželů Výsledek ankety pro manželská společenství zachycuje zkušenosti šestnácti společenství: z nich pět trvá víc než dvacet let, sedm má zkušenost deseti až dvacetiletou a čtyři společenství jsou začínající, manželské páry se scházejí dva až čtyři roky. Výčet osvědčených akcí je překvapivě bohatý. Kromě večerního setkání dospělých probíhají nejrůznější neformální setkání s dětmi i bez dětí.

Prožívání liturgického roku

Dobrým vodítkem pro osvědčené akce je prožívání liturgického roku: ať už jsou to společné roráty, slavení Mikuláše, lampionový průvod, předvánoční setkání s dárečky, kdy každá rodina připraví dva dárky (jeden hezky zabalený, zánovní a druhý zabalený v novinách – v něm se skrývá něco, co už doma nepotřebují), nebo setkání před Štědrým dnem se zdobením stromečku pro zvířátka . Manželé, kterým už děti odrůstají, společně slaví konec roku, např. silvestrovské setkání s kalendářem.

Před popeleční středou manželé ve společenství slaví masopust. V době postní pak připravují křížovou cestu pro rodiny s dětmi v lese a manželé s velkými dětmi zase vedou křížovou cestu pro farnost. Na Zelený čtvrtek se v několika společenstvích scházejí a slaví společně paschu-sederovou večeři. Na pondělí velikonoční chodí chlapci s tatínky po rodinách koledovat a děvčata s maminkami malují vajíčka a pečou perníčky. S malými dětmi chodili „hledat vajíčka“ ve velikonočním lese.

Výlety, sport, kultura...

Asi nejoblíbenější aktivitou manželských společenství s malými dětmi jsou výlety a pak ještě grilování před prázdninami anebo také piknik, či volejbalová sobota s opékáním. Sportovně založená společenství mají volejbalové čtvrtky, občas zajdou na kuželky nebo si zahrají kubb.

Hudebně založené rodiny zase pořádají hudební festival nebo koncert rodin. Mezi tradičními akcemi se objevil také salon fotografie a několik společenství natáčí filmy, nebo zkouší hrát divadlo. Mezi oblíbenými akcemi nechybí ani oslavy svátků a narozenin.

Pod krycím názvem „pískoviště“ se skrývá setkání žen, které se už tolik nepotkávají jako kdysi s dětmi kolem pískoviště, děti odrostly a ony jsou přes den v práci. A tak si občas domluví mimo společné duchovní večery povídací „pískoviště“ ať už v kavárně nebo u někoho doma. A muži, aby nezůstali pozadu, se někdy sejdou na pivo nebo na ping-pong…

Společné víkendy a dovolená

Společný víkend alespoň jednou za rok také patří mezi osvědčené aktivity, které pomáhají budovat společenství mezi rodinami. V jednom společenství se osvědčilo stanování otců s dětmi.

Lety prověřenou zkušeností bývá i společná dovolená rodin s dětmi a postupně i manželů bez dětí, případně s vnoučaty. Prospívá obnově a stmelení vztahů. (Objekty a místa, kam jezdí, nebyla uvedena).

Duchovní poutě, obnovy

Osvědčené akce nebývají pouze rázu společenského či světského. Manželská společenství pořádají jednodenní duchovní obnovy a čtyři společenství jezdí na exercicie (do Kostelního Vydří, do Rokole, na Lipiny).

Vzácnou zkušeností je i společná pouť – pěší putování na nějaké poutní místo. Dlouholetou tradicí je pomoc při organizaci pouti, pečení koláčků pro poutníky a společný pouťový oběd.

Společná služba

Pro společenství manželů je obohacením i společná služba například při pořádání Noci kostelů, nebo jiných aktivitách ve farnostech, nebo třeba společná adopce dítěte na dálku. 

Štítky: manželé, společenství, poznávání  
Sekce: Zkušenosti a inspirace | Manželská společenství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články