společenství života

  • Jak založit společenství (článek) Obecně se otázce vzniku společenství věnuje P. Aleš Opatrný ve svém textu Malá společenství. Jak začít, jak pokračovat. Vydalo ho Pastorační středisko Arcibiskupství pražského pro svou vlastní potřebu. Mons. Opatrný zde uvádí různé možnosti vzniku společenství, které platí i pro společenství manželů:
  • Povzbuzení z Kány Galilejské (článek) Začátek roku je časem zastavení, nových předsevzetí a obnovení dobrých úmyslů. Děti se v rodině cítí bezpečně, pokud tam panuje ovzduší pravé a vzájemné lásky manželů. Proto stojí zato si znovu připomenout, co jsme si kdysi slíbili a že láska sama od sebe nehoří.
  • Různost a vzájemnost muže a ženy (článek) Soudobá kultura otevřela nové hloubky chápání různosti muže a ženy. Zavedla také mnoho pochybností, genderové teorie dokonce hovoří o smývání rozdílů. Odstranění různosti ale není řešením. Papež František v katechezi o rodině povzbuzuje muže a ženy ke vzájemnému naslouchání a přátelské pomoci.
  • Skoro každé manželství se dá zachránit (článek) Přinášíme rozhovor s italskou sexuoložkou Ritou Ventrigliovou, která spolu se svým manželem pořádá kurzy pro záchranu manželství v krizi. Začátkem dubna 2016 přijela Rita i na Slovensko, kde v rámci aktivit Domu přijetí rodin v Rodinkově vedla kurz pro manžele v těžkostech.
  • Stůl je srdcem rodiny (článek) Prostřený stůl je místem, které důvěrně známe. Je to stůl, u kterého se scházíme, jíme a mluvíme spolu, třeba se i hádáme a boucháme do něj pěstí nebo rozléváme polévku. Nemělo by to být hlavně místo, kde se musím určitým způsobem chovat, ale místo, kam patřím, kde mám svou židli, svůj talíř, své prostírání a jistotu, že to místo je moje a vedle mě jsou lidé, kteří mě mají rádi takového, jaký jsem.
  • K diskuzi o "účelech manželství" (článek) Je ostatně nehistorické, jestliže se starší teologii vyčítá, že manželství nechápala jako společenství lásky, ale pouze jako instituci určenou k plození dětí. Před čtyřmi sty lety byl uveřejněn z pověření tridentského koncilu Římský katechismus, v němž se praví:
  • Domov je totéž co bezpečí (článek) Pro děti je bezpečný domov hned po rodičích prvním pevným bodem jejich života. Je to ochranná skořápka, odborníci na rodinnou terapii používají termín sociální děloha, ve které dítě potřebuje dozrát k dospělosti. Ale i pro nás, dospělé zůstává domov základní potřebou.
  • Říkáme si Úterníci (článek) Většina z nás zažila život ve společenství ještě v době totality, kdy jsme se jako studenti scházeli tajně, četli Písmo, modlili se a společně podnikali nejrůznější bohulibé aktivity. Když jsme se s manželem připravovali na manželství, salesián P. Josef Dolista nám kladl na srdce, že bychom neměli jako manželé zůstat sami.

Sekce: Věcný rejstřík   |   Tisk   |   Poslat stránku známému