Můj partner se nejspíš nezmění

11.4.2022

Můj partner se nejspíš nezmění Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky P. Martin Sklenář. Přemýšlí o tom, jak jsou jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty také zastaveními našimi. Pro zamyšlení vybíráme sedmé zastavení věnované dalšímu pádu a trpělivosti.

V pátém zastavení jsme uvažovali o tom, že náš partner má nedostatky a že je třeba mu s jeho křížem pomáhat. U sedmého zastavení je potřeba přijmout to, že naše pomoc rozhodně neznamená, že se můj partner změní.

Snad největším omylem, především mnoha žen, které vstupují do manželství, je představa, že si svého partnera změní. Něco jim na něm vadí, moc dobře to vědí, ale představují si, že až ho budou mít doma, že na tom zapracují a odnaučí ho tomu (případně naučí).

Lepší, než utíkat do těchto snů, je položit si spíš otázku, zda přijímám to, že s tímto budeme bojovat celý život. Vadí mi na něm něco? Pak by si dotyčný měl položit otázku, zda s tím dokáže žít, či nikoli. A pokud si odpovídá ano, pak by se s tím prostě měl naučit žít.

Pomoc znamená, že budu mít s pády trpělivost

Pomáhat nést někomu kříž rozhodně neznamená, že dotyčný pod křížem již nespadne. Naopak. Na křížové cestě můžeme vidět, že víc pádů je v té části, kde Šimon pomáhá Ježíši s křížem. Pomoc nezbavuje pádů. Pomoc nemění člověka. Pomoc mimo jiné znamená, že já budu mít trpělivost s jeho pády.

Mnohé výjevy křížových cest nám při Ježíšových pádech ukazují, jak jednají ti, kteří stojí kolem Ježíše – bijí ho důtkami, kopou do něj… Jak se chovám při pádu svého partnera já? Jsem jako ten kdo byl pod tím křížem s ním a pomáhal mu ho nést? Nebo stojím nad ním, křičím na něj, nadávám mu, kopu do něj…?

Není možné partnerovi vyčítat, že se nemění, že nedělá věci tak, jak to chci já. Je třeba mu být stále trpělivě na blízku.

Uveřejněno s laskavým svolením P. Martina Sklenáře, celou křížovou cestu najdete ke stažení zde a nebo na http://masklen.webnode.cz

Autor: Sklenář, Martin  |  Štítky: krize v manželství, kříž, přijetí, růst  
Sekce: Manželská spiritualita | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články