Změnit se musí on

29.3.2021

Změnit se musí on Křížovou cestu se zaměřením na manžele připravil nejen pro své farníky pater Martin Sklenář. Přemýšlí o tom, jak jsou jednotlivá zastavení Ježíšovy poslední cesty také zastaveními našimi. Jako ukázku vybíráme osmé zastavení – to on...

Jak je lehké vidět chyby na druhých. Jak je lehké plakat nad druhými. Jak je lehké vidět, že za všechno může můj partner. Neplačte nade mnou (nad druhým, nad partnerem), ale raději plačte nad sebou.

Obecně platí, že nejjednodušší způsob jak změnit svět, je změnit sám sebe. Je to nejzákladnější poučka. Tuto poučku můžeme aplikovat také na manžele. Chceš změnit svého partnera? Pak změň sám sebe.

Když budeme hovořit s lidmi, kteří se dostávají do rozvodové krize, budeme moci slyšet tisíce výpovědí, které začínají „to on…“. Za všechno může ten druhý. Případně, když budou chtít být kritičtí i k sobě, tak připustí, že i oni něco pokazili, ale to byla jen taková maličkost, ve srovnání s partnerem to nestojí ani za řeč.

Bylo by dobré při každé krizi, při každé neshodě, začínat slovy, to já. Přemýšlet o tom, co mohu změnit já. Zkušenosti mnohých potvrzují, že když nám na druhém něco vadí, je to častokrát protože nám ukazuje nějakou naši bolest, nějaký náš nedostatek, případně naši slabost. Pokud mi na druhém něco vadí, pak je dobré si vždy položit otázku, a proč?, respektive se zamýšlet nad tím, čím jsem vinen já.

Když se podíváme na různé těžkosti, pak můžeme vidět, že mnohdy žádáme, aby se změnil druhý. Když jsou manželé v nějaké krizi, častokrát se bohužel setkáváme s tím, že pouze jeden z partnerů chce tuto skutečnost řešit, něco s tím dělat. Už to je velký problém. Druhým problémem je to, že ten partner, který s tím chce něco dělat, to mnohdy myslí tak, že je třeba, aby se ten druhý změnil. Dělat něco se vztahem, pro něho mnohdy znamená – to on se musí změnit.

Uveřejněno s laskavým svolením P. Martina Sklenáře, celou křížovou cestu najdete ke stažení zde a nebo na http://masklen.webnode.cz.

Autor: Sklenář, Martin  |  Štítky: modlitba, přijetí, růst, Velikonoce  
Sekce: Manželská spiritualita | Krize v manželství   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články